Jeg er dælme glad for, at jeg ikke er dommer i Superligaen i disse dage.
Det er i forvejen et dybt utaknemmeligt job, og med VAR er dommerkendelserne kommet til at fylde endnu mere, både i diskussionerne om kampene i medierne men også selve flowet i spillet og aktørernes forventninger til dommeren og hans team.
Jeg var i forvejen typen, der ikke gad høre om, når dommeren havde overset en forseelse, der var til gult, eller et gult, der ifølge lovbogen skulle have været rødt. Den slags, som både fans og journalister kan bære med sig i månedsvis eller nogle gange endda årevis.
ALLE kan føre ‘bevis’ for, at de er blevet bortdømt i en kamp, i en sæson eller af en bestemt dommer ved at fremhæve alle dommerens fejl mod holdet.
VAR styrker den naturlige stamme-tænkning, og nogle gange lyder det, som om samtlige Superliga-hold på nær FC Midtjylland og Brøndby helt i toppen burde ligge tre-fire-fem pladser højere, hvis blot de havde fået en fair behandling af dommeren.
Færre straffespark, tak
Når det er sagt, har de seneste runder budt på nogle meget uheldige kampe anført af de tre ikke-eksisterende straffespark i FC København-SønderjyskE og det straffespark, FC København fik tildelt søndag, efter dommeren fejlagtigt havde fløjtet kampen af, mens et VAR-tjek var i fuld gang.
AGF-direktør Jacob Nielsen vinder måske ikke nogen kommunikationspris for sit efterfølgende angreb på dommerne og FC København, men han satte jo fint ord på en dyb frustration, mange føler over VAR.
Over tid er jeg sikker på, at dommerudvalgets formand Michael Johansen har ret i, at der sker færre fejl i kampene på grund af VAR.
Men dengang for 35 år siden blev jeg ikke interesseret i fodbold, fordi det var det mest retfærdige spil.
Det er fair nok, at et længdespring ikke tæller, hvis tåen er tre millimeter over stregen, men fodbold er og skal simpelthen ikke være et spil, der handler om at følge reglerne til mindste millimeter og skal straffe alle regelbrud markant.
Det kan godt være, at der ifølge reglerne burde gives dobbelt så mange straffespark og tre gange så mange gule kort.
Ved I hvad: Det er jeg fuldstændig ligeglad med, for det skal der ikke.
VAR er kommet for at blive, og selvom det stadig er tidligt i processen, skal reglerne efter min mening laves om for at den rigtige balance i frispark, straffespark og kort.
Som jeg allerede sagde tilbage i 2018, da Danmark fik straffespark imod Yussuf Yurary Poulsen i Australien-kampen, er straffesparkreglen førsteprioritet.
Hands-forseelser i feltet fylder alt, alt for meget og skævvrider fodbold på en måde, ingen er tjent med.
I Yussuf Yurarys tilfælde og muligvis også ved det straffespark, AGF får mod sig søndag i Parken ved Benjamin Hvidts arm på bolden, skal der dømmes indirekte frispark i stedet for straffe.
Det er fair nok, at der dømmes for en forseelse, men når det ikke er en (stor) chance, der bliver direkte forhindret med en hånd eller en bold på vej i mål, står et straffespark slet ikke mål med, hvor ofte den forseelse opstår tilfældigt.
Det kan ikke være til nogens bedste, at det bliver et vigtigt konkurrence-parameter i fodbold, om man mere eller mindre bevidst kan få en forsvarende spiller til at ramme bolden med hånden eller armen.
”Sådan er reglerne”, vil nogen måske sige, men så skal vi lave de regler om, så fodbold fortsat handler om at være så dygtig, at man får scoret et af de sjældne mål. Jeg er ikke begejstret for den udvikling, I kan se i nedenstående grafik.
Tilsvarende er jeg også hamrende træt af at høre på, at Ole, Johnny eller Marco skulle have været smidt ud, fordi dommeren overså det, og at VAR skal sørge for at få hældt folk ud.
GU skal VAR ej sørge for, at der bliver smidt flere spillere ud.
Igen udspringer det fra en forfejlet idé om, at fodbold skal være så retfærdigt og reglerne forfølges ned i mindste detalje så strengt og hårdt som overhovedet muligt.
Ligesom hands-straffespark skal minimeres, skal der heller ikke uddeles flere kort, så fodbold i højere grad kommer til at handle om at trække gule eller røde kort til modstanderen og at undgå selvsamme på eget hold.
Selvfølgelig må man ikke smadre en modspiller, mens dommeren har vendt ryggen til, men igen: Fodbold skal handle om at være så dygtig som muligt til at forsvare og angribe, ikke om at få modstanderen decimeret.
Jeg håber, fodboldlovens vogtere i IFAB tager regelændringer op i de kommende år, så reglerne i VAR-kampe og fodboldloven kommer til at passe sammen.
Og så krydser jeg fingre for færre VAR-kontroverser i Superligaen i den kommende tid. Jeg vil ærligt talt hellere vælte på cykel end høre på flere diskussioner om VAR, hands-straffespark og uddelingen af kort.
Fodboldloven og VAR skal altså bare være værktøjer i et dynamisk og flydende spil, hvor det i sidste ende altid vil være et dommerskøn, og det tror jeg, at vi alle ville have godt af at huske på.
Læs videre her om den vilde afslutning i FC København-AGF søndag aften, som AGF først nedlagde protest mod, en protest der nu er droppet.
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
MEDIE
Rigtig dårlig melding
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
NYHEDER
