FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Undertippede Esbjerg fra den næstbedste række var kommet op imod overmagten i den første pokalkvartfinale.



Esbjerg fik sin imødesete fodboldfest, men pokalchokket udeblev mod FC København.

De forsvarende pokalvindere viste sig for stærke for det esbjergensiske førstedivisionshold, der på egen bane blev slået 4-2 i den første kvartfinale i pokalturneringen.

Dermed står FCK med mere end et ben i semifinalen inden returkampen 13. december i Parken.

De undertippede vestjyder gav det et hæderligt forsøg og var med til at skabe en underholdende kamp. Men reelt var der den ventede klasseforskel på de to hold.

Kampen havde trukket 13.205 tilskuere til Blue Water Arena, hvor esbjergenserne hungrer efter topfodbold efter fem år uden for Superligaen.

Men trods trykket fra tribunerne satte FC København sig totalt på kampen fra start, scorede to mål i det første kvarter og var i det hele taget i fuld kontrol.

Esbjerg-spillerne havde nærmest ikke rørt bolden, inden Viktor Dadason efter seks minutters spil prikkede bolden i nettet ved bageste stolpe.

Kort efter blev det 2-0, da Youssoufa Moukoko fandt Mohamed Elyounoussi med en god aflevering. Nordmanden snørede Andreas Troelsen og scorede fladt bag Robby McCrorie.

Esbjergenserne var ikke uden muligheder, men brugte flere gange for meget tid på at få afsluttet. Gæsterne var langt mere konsekvente.

Efter en god halv time straffede FCK’erne iskoldt, at McCrorie kom på skovtur ved egen baglinje. Dadason sendte bolden på tværs til Elias Achouri, der scorede fra nært hold.

Da truede en resultatmæssig ydmygelse af Esbjerg, men Muamer Brajanac gav sine holdkammerater nyt mod, da han kort før pausen sendte bolden i en bue over Dominik Kotarski i FCK-målet og reducerede til 1-3.

Anden halvleg blev mindre livlig, og der faldt ro over kampen, inden det hele pludselig eksploderede på ny med to mål inden for to minutter.

Dadason scorede for anden gang og øgede til 4-1 18 minutter før tid, men Peter Bjur slog omgående igen, da han elegant krøllede bolden uden om Kotarski.

Mere blev det ikke til. Publikum klappede de to hold af banen, og nu venter en på papiret næsten umulig opgave for Esbjerg i Parken om halvanden uge.

/ritzau/





Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen




LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Neestrup og co. henter stjerne

Her er Tysklands vej til VM-finalen