FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Undertippede Esbjerg fra den næstbedste række var kommet op imod overmagten i den første pokalkvartfinale.



Esbjerg fik sin imødesete fodboldfest, men pokalchokket udeblev mod FC København.

De forsvarende pokalvindere viste sig for stærke for det esbjergensiske førstedivisionshold, der på egen bane blev slået 4-2 i den første kvartfinale i pokalturneringen.

Dermed står FCK med mere end et ben i semifinalen inden returkampen 13. december i Parken.

De undertippede vestjyder gav det et hæderligt forsøg og var med til at skabe en underholdende kamp. Men reelt var der den ventede klasseforskel på de to hold.

Kampen havde trukket 13.205 tilskuere til Blue Water Arena, hvor esbjergenserne hungrer efter topfodbold efter fem år uden for Superligaen.

Men trods trykket fra tribunerne satte FC København sig totalt på kampen fra start, scorede to mål i det første kvarter og var i det hele taget i fuld kontrol.

Esbjerg-spillerne havde nærmest ikke rørt bolden, inden Viktor Dadason efter seks minutters spil prikkede bolden i nettet ved bageste stolpe.

Kort efter blev det 2-0, da Youssoufa Moukoko fandt Mohamed Elyounoussi med en god aflevering. Nordmanden snørede Andreas Troelsen og scorede fladt bag Robby McCrorie.

Esbjergenserne var ikke uden muligheder, men brugte flere gange for meget tid på at få afsluttet. Gæsterne var langt mere konsekvente.

Efter en god halv time straffede FCK’erne iskoldt, at McCrorie kom på skovtur ved egen baglinje. Dadason sendte bolden på tværs til Elias Achouri, der scorede fra nært hold.

Da truede en resultatmæssig ydmygelse af Esbjerg, men Muamer Brajanac gav sine holdkammerater nyt mod, da han kort før pausen sendte bolden i en bue over Dominik Kotarski i FCK-målet og reducerede til 1-3.

Anden halvleg blev mindre livlig, og der faldt ro over kampen, inden det hele pludselig eksploderede på ny med to mål inden for to minutter.

Dadason scorede for anden gang og øgede til 4-1 18 minutter før tid, men Peter Bjur slog omgående igen, da han elegant krøllede bolden uden om Kotarski.

Mere blev det ikke til. Publikum klappede de to hold af banen, og nu venter en på papiret næsten umulig opgave for Esbjerg i Parken om halvanden uge.

/ritzau/






Brøndby truede med at trække sig fra transfer




LIVE

Superliga-LIVE: Stor Brøndby-overraskelse

Vanvittig kamp af Kasper Høgh

FC København-emne på bænken i 90 minutter

Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid

På vej til Superligaen – ‘den nye Pep Guardiola’

Christian Nørgaard allerede historisk i Everton

FC Barcelona dybt frustrerede over stjerne



LIVE

TransferLIVE: Helt ude af truppen

Nu vil de købe FC København-stjerne  

PSG henter fransk landsholdsspiller hjem

Dansk stjerne meldes færdig – i dialog med flere

Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’

Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Silkeborg IF – OB

‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-boss: ‘Cirkus kommer til byen’

Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte

18-årig dansker med hattrick på to minutter

Afsløring: FC Midtjylland køber Magnus Jensen

Randers tager vigtig sejr over Lyngby

Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig

Jorge Messi er død som 68-årig

Griner af FC Barcelonas bud

Officielt: Randers forlænger med ombejlet back

Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut 

Anbefaling til Gaaei: ‘Skift væk fra Ajax’

Brøndby vinder sikkert over AC Horsens

Afsløring: Randers forlænger med profilen Hansen

Afsløring: Viborg afviser bud fra Championship