Kontroversielt EfB-drama er en snedig genistreg

KOMMENTAR: På et overordnet plan er det en katastrofe, at en traditionsklub som EfB er kommet hertil. Men i rekonstruktionen og pointstraffen gemmer en genistreg og vej tilbage til fodboldlivet sig.



Var jeg for hård ved Esbjergs amerikanske flertalsejere, da nyheden om Esbjergs rekonstruktion breakede i går?

– Det er en katastrofe for dansk fodbold og årene med uhindret adgang til at købe klubber. Og bekymrende, for jeg tror ikke, de nuværende regler havde forhindret Pacific Media Group i at købe EfB. Man bremser agenter, bettingselskaber og dømte personer i at købe sig ind i klubber, men jeg tror, den her ejergruppe havde bestået tjekket uden videre, også her i 2024.

Jeg kaldte det også pinligt og en skamplet, for det er det: For et årti siden spillede Esbjerg i Europa League, og for kun fem år siden tog man bronze, og det amerikanske ejerskab af Esbjerg har været en katastrofe og en alvorlig streg i regningen for dansk fodbold, der ikke med et trylleslag er repareret og glemt med fredagens rekonstruktion.

Sagen her burde virkelig vække til eftertanke derude, for Esbjergs amerikanske ejere var strøget lige igennem de nuværende tests, der skal si uønskede ejere fra, og hvis det og de samtidige problemer i ejernes øvrige klubber Oostende, Nancy og Barnsley ikke er noget, der vækker eftertanke og bekymring, har vi et alvorligt problem.

Men: I fredagens meldinger gemmer der sig også en snedig genistreg, hvis det lykkes at få klubben tilbage på lokale hænder.

Vi må konstatere, at de amerikanske ejere behandler Esbjerg, præcis som man har gjort med især Oostende, dybt uansvarligt, uanset at ejerne mener det stik modsatte og selv synes, de har gjort det fantastisk.

Derfor strækker man sig langt for at redde EfB, og det er, hvad fredagens manøvre skal, selv om det kan virke som det stik modsatte at få fratrukket seks point og tale om kun at have få ugers kontanter tilbage til driften.

På denne måde er der ikke mulig for yderligere tidsudtrækning fra de amerikanske flertalsejere, der nu enten må acceptere de lokales forslag om en genstart og et amerikansk exit, mens alternativet må være at stille med nok penge, så man ikke lever fra hånden til munden måned efter måned.

Det er kontroversielt, man finder det absolut ikke i håndbogen over god og sund klubdrift i topfodbold, men lige nu er det nødvendigt for at få Esbjerg fB tilbage til livet og mod bedre tider, hvilket man sagtens kan nå i foråret, når pointstraffen betyder, man fører 2. Division med fem point stedet for 11.

Det er uendelig meget bedre end alternativet, og derfor en god dag for fans af EfB.





Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard



LIVE

TransferLIVE: Legende stopper i dansk klub


Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


De kan tjene kassen på Moukoko

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Kongen af straffespark på vej til FC København

Massiv interesse for Horsens-flop

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden



Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Lindstrøm på blokken i storklub

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Rejser til Brøndby med en røvfuld

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Kreativ transfer-løsning?

FCK-emne skifter til PSV



Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Belgier var fristet af FCK og FCM

FCM jagter Champions League-talenter

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale



Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale