Var jeg for hård ved Esbjergs amerikanske flertalsejere, da nyheden om Esbjergs rekonstruktion breakede i går?
– Det er en katastrofe for dansk fodbold og årene med uhindret adgang til at købe klubber. Og bekymrende, for jeg tror ikke, de nuværende regler havde forhindret Pacific Media Group i at købe EfB. Man bremser agenter, bettingselskaber og dømte personer i at købe sig ind i klubber, men jeg tror, den her ejergruppe havde bestået tjekket uden videre, også her i 2024.
Jeg kaldte det også pinligt og en skamplet, for det er det: For et årti siden spillede Esbjerg i Europa League, og for kun fem år siden tog man bronze, og det amerikanske ejerskab af Esbjerg har været en katastrofe og en alvorlig streg i regningen for dansk fodbold, der ikke med et trylleslag er repareret og glemt med fredagens rekonstruktion.
Sagen her burde virkelig vække til eftertanke derude, for Esbjergs amerikanske ejere var strøget lige igennem de nuværende tests, der skal si uønskede ejere fra, og hvis det og de samtidige problemer i ejernes øvrige klubber Oostende, Nancy og Barnsley ikke er noget, der vækker eftertanke og bekymring, har vi et alvorligt problem.
Men: I fredagens meldinger gemmer der sig også en snedig genistreg, hvis det lykkes at få klubben tilbage på lokale hænder.
Vi må konstatere, at de amerikanske ejere behandler Esbjerg, præcis som man har gjort med især Oostende, dybt uansvarligt, uanset at ejerne mener det stik modsatte og selv synes, de har gjort det fantastisk.
Derfor strækker man sig langt for at redde EfB, og det er, hvad fredagens manøvre skal, selv om det kan virke som det stik modsatte at få fratrukket seks point og tale om kun at have få ugers kontanter tilbage til driften.
På denne måde er der ikke mulig for yderligere tidsudtrækning fra de amerikanske flertalsejere, der nu enten må acceptere de lokales forslag om en genstart og et amerikansk exit, mens alternativet må være at stille med nok penge, så man ikke lever fra hånden til munden måned efter måned.
Det er kontroversielt, man finder det absolut ikke i håndbogen over god og sund klubdrift i topfodbold, men lige nu er det nødvendigt for at få Esbjerg fB tilbage til livet og mod bedre tider, hvilket man sagtens kan nå i foråret, når pointstraffen betyder, man fører 2. Division med fem point stedet for 11.
Det er uendelig meget bedre end alternativet, og derfor en god dag for fans af EfB.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER