Krig mellem to stenrige nørder der hader hinanden!

Opgøret mellem FC Midtjylland og Union Saint-Gilloise er ud over tre vigtige Europa League-point også en drabelig kamp mellem to af verdens største data- og transfer-nørder, der ikke kan fordrage hinanden.



HERNING (Tipsbladet): Union Saint-Gilloise er ikke ligefrem et hold, der får blodet til at pumpe i det midtjyske eller resten af Fodbolddanmark.

Og det er da heller ikke så mærkeligt, når Union SG indtil for nylig spillede i næstbedste række og var mest kendt for at have et drøn-hyggeligt, idyllisk stadion i en stille del af Bruxelles.

Men for fodbold- og transfer-nørder Europa og verden rundt er kampen til gengæld særdeles interessant, og for branchen måske største og mest idoliserede nørder er det en drabelig dyst om, hvem der mest har knækket koden til fodbold.

De to hovedpersoner sidder givetvis hjemme i Storbritannien eller hvor de nu befinder sig med en laptop og sluger kampen og dens data, og det er selvfølgelig Brightons ejer Tony Bloom og Brentfords ejer Matthew Benham, jeg her taler om.

Før du bliver helt skrupforvirret: Tony Bloom ejer også Union SG og har gjort det i en årrække, hvor han har brugt den belgiske klub til at få luft under vingerne på senere Premier League-stjerner som Kaoru Mitoma og Simon Adingra (eks-FCN).

279909

Tony Bloom (til venstre) og Matthew Benham sammen med sin danske cheftræner Thomas Frank. Foto: Alamy

Men først og fremmest har Bloom og hans data- og scouting-eksperter præcis som i Brighton brugt deres viden til at forvandle Union SG til et konkurrencedygtigt hold, der i Belgien er blevet en magtfaktor, der på tre år har solgt spillere for 600 millioner kroner, selv om man er en miniput sammenlignet med Club Brugge, Anderlecht, Genk og de andre storklubber.

På den anden side har vi Matthew Benham, som rigtigt nok solgte sine aktier i FC Midtjylland til Anders Holch Povlsens selskab i august 2023, men som stadig leverer dataene til FC Midtjylland fra Benhams virksomhed Smartodds, præcis som Tony Blooms analyse-firma Starlizard og deres partnere fodrer Brighton og Union SG.

Benham arbejdede for Tony Bloom indtil 2004, hvor Benham gik solo, angiveligt til Blooms store utilfredshed.

Den utilfredshed voksede, da det viste sig, at den fysik-uddannede Benham, der også i sine tidlige år arbejdede i finansindustrien i London, mere eller mindre nøjagtigt gjorde som Blooms Starlizard og udviklede en analyse-forretning i Smartodds, der først blev brugt til at være klogere end bookmakerne og tjene penge på sportsvæddemål, og siden til at drive fodboldklubber.

Medie-sky Benham og den nærmest lige så mediesky Tony Bloom har ikke talt offentligt om rivaliseringen, men i fodboldbranchen hedder det sig, at de aldrig har talt sammen siden bruddet for 20 år siden, hvor Bloom var ved at hive Benham i retten for angiveligt at have været rigeligt inspireret af Blooms algoritmer, en sag der dog blev forliget inden.

Så når FC Midtjylland har lavet analyserne af Union SG, og når man sorterer i transfermålene, man bruger de mange penge i transferbudgettet på, sker det stadig den dag i dag på Benhams data, selv om briten solgte fra for 14 måneder siden (Holch og Benham kan så blive partnere i en ny klub, læs mere om det her).

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg bemærkede på onsdagens presseseance, at Union SG minder ham meget om hans eget FCM-hold i spillestil og også den måde, spillerne er rekrutteret og købt som typer, og det er jo ikke så mærkeligt med tanke på, hvordan begge klubber er født af samme ideologi og tilgang til at analysere fodbold og fodboldspillere.

FC Midtjylland er svag favorit i aftenens kamp mod belgierne, der har fået en lidt træls start på sæsonen med store problemer med at veksle spilovertaget til scoringer, blandt andet efter salget af den tidligere Brøndby-angriber Gustaf Nilsson til Club Brugge i sommer, mens man sidste år solgte Victor Boniface til den senere tyske mesterklub Bayer Leverkusen.

En anden kending hos Union SG er Mohammed Fuseini, forårets kæmpestore succes i Randers FC, som Union og Blooms folk fik listet ud af kløerne på Søren Pedersen og Co. og købt fri af Sturm Graz.

Sådan er fodboldverdenen nogle gange ikke ret stor, så ud over tre vigtige point sidder der to milliardærer i England, der brændende ønsker sig tre point til deres hold, også selv om det 'kun' er en stedfortræderkrig i aften og ikke deres hjerteklubber Brighton og Brentford i Premier League.



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jonas Wind er i København

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Griner af AaB-rygte

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Det har man nok aldrig set før

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Stor derby-bøde til FC København

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Frank reddet i døende sekunder

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Patrick Da Silva idømt fængsel

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Froholdt får kæmpe hæder

Han erstatter Bo Henriksen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr