HERNING (Tipsbladet): Union Saint-Gilloise er ikke ligefrem et hold, der får blodet til at pumpe i det midtjyske eller resten af Fodbolddanmark.
Og det er da heller ikke så mærkeligt, når Union SG indtil for nylig spillede i næstbedste række og var mest kendt for at have et drøn-hyggeligt, idyllisk stadion i en stille del af Bruxelles.
Men for fodbold- og transfer-nørder Europa og verden rundt er kampen til gengæld særdeles interessant, og for branchen måske største og mest idoliserede nørder er det en drabelig dyst om, hvem der mest har knækket koden til fodbold.
De to hovedpersoner sidder givetvis hjemme i Storbritannien eller hvor de nu befinder sig med en laptop og sluger kampen og dens data, og det er selvfølgelig Brightons ejer Tony Bloom og Brentfords ejer Matthew Benham, jeg her taler om.
Før du bliver helt skrupforvirret: Tony Bloom ejer også Union SG og har gjort det i en årrække, hvor han har brugt den belgiske klub til at få luft under vingerne på senere Premier League-stjerner som Kaoru Mitoma og Simon Adingra (eks-FCN).

Men først og fremmest har Bloom og hans data- og scouting-eksperter præcis som i Brighton brugt deres viden til at forvandle Union SG til et konkurrencedygtigt hold, der i Belgien er blevet en magtfaktor, der på tre år har solgt spillere for 600 millioner kroner, selv om man er en miniput sammenlignet med Club Brugge, Anderlecht, Genk og de andre storklubber.
På den anden side har vi Matthew Benham, som rigtigt nok solgte sine aktier i FC Midtjylland til Anders Holch Povlsens selskab i august 2023, men som stadig leverer dataene til FC Midtjylland fra Benhams virksomhed Smartodds, præcis som Tony Blooms analyse-firma Starlizard og deres partnere fodrer Brighton og Union SG.
Benham arbejdede for Tony Bloom indtil 2004, hvor Benham gik solo, angiveligt til Blooms store utilfredshed.
Den utilfredshed voksede, da det viste sig, at den fysik-uddannede Benham, der også i sine tidlige år arbejdede i finansindustrien i London, mere eller mindre nøjagtigt gjorde som Blooms Starlizard og udviklede en analyse-forretning i Smartodds, der først blev brugt til at være klogere end bookmakerne og tjene penge på sportsvæddemål, og siden til at drive fodboldklubber.
Medie-sky Benham og den nærmest lige så mediesky Tony Bloom har ikke talt offentligt om rivaliseringen, men i fodboldbranchen hedder det sig, at de aldrig har talt sammen siden bruddet for 20 år siden, hvor Bloom var ved at hive Benham i retten for angiveligt at have været rigeligt inspireret af Blooms algoritmer, en sag der dog blev forliget inden.
Så når FC Midtjylland har lavet analyserne af Union SG, og når man sorterer i transfermålene, man bruger de mange penge i transferbudgettet på, sker det stadig den dag i dag på Benhams data, selv om briten solgte fra for 14 måneder siden (Holch og Benham kan så blive partnere i en ny klub, læs mere om det her).
FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg bemærkede på onsdagens presseseance, at Union SG minder ham meget om hans eget FCM-hold i spillestil og også den måde, spillerne er rekrutteret og købt som typer, og det er jo ikke så mærkeligt med tanke på, hvordan begge klubber er født af samme ideologi og tilgang til at analysere fodbold og fodboldspillere.
FC Midtjylland er svag favorit i aftenens kamp mod belgierne, der har fået en lidt træls start på sæsonen med store problemer med at veksle spilovertaget til scoringer, blandt andet efter salget af den tidligere Brøndby-angriber Gustaf Nilsson til Club Brugge i sommer, mens man sidste år solgte Victor Boniface til den senere tyske mesterklub Bayer Leverkusen.
En anden kending hos Union SG er Mohammed Fuseini, forårets kæmpestore succes i Randers FC, som Union og Blooms folk fik listet ud af kløerne på Søren Pedersen og Co. og købt fri af Sturm Graz.
Sådan er fodboldverdenen nogle gange ikke ret stor, så ud over tre vigtige point sidder der to milliardærer i England, der brændende ønsker sig tre point til deres hold, også selv om det 'kun' er en stedfortræderkrig i aften og ikke deres hjerteklubber Brighton og Brentford i Premier League.
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER