RANDERS (Tipsbladet): Det er godt nok hurtigt, euforien over en ny Brøndby-træner har lagt sig.
Men anderledes kan og skal det ikke være, for to uafgjorte mod de to klubber på nedrykningspladserne og et fuldt fortjent nederlag til Randers i en ekstremt vigtig kamp balancerer på randen af en sportslig katastrofe, når man er Brøndby IF.
Det minder på en måde om FC Midtjyllands søvngænger-fumlen på vejen til, at klubben gik glip af Top 6 for to år siden, og når Brøndby IF kan lukke fire mål ind på en halvleg mod Randers, kan Tonni Adamsen og ekstremt velforberedte Kent Nielsen også gøre søndag til et mareridt på Brøndby Stadion.
Ferderik Birk meldte som ny Brøndby-træner stort ud om tårnhøje ambitioner, og det kan jo ikke undgå at se ufrivilligt komisk ud nu, for hvad skal Brøndby egentlig i Top 6, når man ikke kan slå Vejle, Lyngby og Randers.
De taktiske dispositioner fra den nye cheftræner og hans stab kommer også under lup, og med rette, men selvfølgelig er det overilet allerede nu at konstatere, at han er det forkerte valg til en af Danmarks allerstørste trænerjobs.
Til gengæld er Top 6 eller ej voldsomt vigtigt for Brøndby IF set i forhold til den nuværende trup og ejerne Global Football Holdings’ ambitioner og mål for Brøndby.
Når GFH pløjer over 50 millioner kroner ned i et nyt underskud på halvårs-regnskabet, er det egentlig som forventet, for Brøndby IF har siden den traumatiske dag 26. maj 2024 med det missede guld hentet Patrick Pentz på en permanent aftale, lejet Mileta Rajovic, hentet Stijn Spierings på fri transfer og købt Benjamin Tahirovic i Ajax til midtbanen.

Skal Vallys og Kvistgaarden sælges? Brøndby kan ikke i al evighed holde sammen på alle starterne. Foto: Alamy
Selv med en ét år ældre trup er det spiller for spiller et styrket, ikke svækket, Brøndby-hold sammenlignet med for 12 måneder siden, og derfor er Randers-kampen og den lurende sportslige katastrofe, der kun er enkelt nederlag væk, så grum for Brøndby IF.
Man sluttede grundspillet for et år siden med 47 point og står med 32 nu før Silkeborg-kampen, og det er skidt, uanset hvilket snit, man anlægger.
Der, hvor uret tikker ekstremt højt for Brøndby IF, Frederik Birk og GFH, er, når vi tager truppens sammensætning og planlægningen med i billedet.
Det var oplagt at give det samme hold et nyt forsøg her i 2024/25, når man var så tæt på i foråret sidste år, og investeringerne i spillertruppen og det gigantiske underskud på regnskaberne fortæller, at det her hold skal vinde noget nu.
Mathias Kvistgaarden og måske også Yuito Suzuki skal sælges snarere før end senere, flere af de bærende spillere er i eller nærmer sig karrierens efterår, og når man er i ‘Win-Now’-modus, som klubbens amerikanske ejere ville sige det, dur det overhovedet ikke at ligge midt i tabellen og risikere overhovedet ikke at spille om topplaceringerne.
Læs om Superligaens spillerbudgetter her
At man så kan snyde sig til en Europa-plads via Europa-playoffen (ja, jeg skrev ‘snyde’, for den kamp er en skændsel, uanset hvem der spiller i den) er en så fattig trøst, den nærmest ikke bør nævnes, og det er i øvrigt også Danmarks dårligste Conference League-kvalifikationsbillet og dermed tidlig sommer-debut i Europa, vi der taler om, hvilket som regel betyder et august-exit.
Så det her ur tikker meget højt, for på papiret vil Brøndby slet ikke have en lige så god chance for at vinde DM og komme i et Europa-ligaspil i 2026, som man havde, da man gik ind til den nuværende sæson.
Jo, hvis GFH vil blive ved med at brænde enormt mange penge af på et stort transferbål, og man rammer nogle fantastiske afløsere for sommerens salg, og den nuværende, indtil videre underpræsterende trup løfter sig, kan det godt lade sig gøre.
Men sandsynligheden taler for, at tiden er ved at løbe ud for Brøndby IF og Frederik Birks første projekt med en stærk Brøndby-trup, de fleste er enige om vitterlig er stærk (jeg synes det også), men som ikke rigtig har fundet koncepterne siden en forrygende 5-1-sejr i Herning i efteråret.
Søndag er voldsomt, voldsomt vigtig for Brøndby, og som man spillede i den anden halvleg mod Randers, er der ikke noget, der er givet.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
OB – FC København
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Supercomputer spår FCM-nedtur
AaB-krisen fortsætter
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER