RANDERS (Tipsbladet): Det er godt nok hurtigt, euforien over en ny Brøndby-træner har lagt sig.
Men anderledes kan og skal det ikke være, for to uafgjorte mod de to klubber på nedrykningspladserne og et fuldt fortjent nederlag til Randers i en ekstremt vigtig kamp balancerer på randen af en sportslig katastrofe, når man er Brøndby IF.
Det minder på en måde om FC Midtjyllands søvngænger-fumlen på vejen til, at klubben gik glip af Top 6 for to år siden, og når Brøndby IF kan lukke fire mål ind på en halvleg mod Randers, kan Tonni Adamsen og ekstremt velforberedte Kent Nielsen også gøre søndag til et mareridt på Brøndby Stadion.
Ferderik Birk meldte som ny Brøndby-træner stort ud om tårnhøje ambitioner, og det kan jo ikke undgå at se ufrivilligt komisk ud nu, for hvad skal Brøndby egentlig i Top 6, når man ikke kan slå Vejle, Lyngby og Randers.
De taktiske dispositioner fra den nye cheftræner og hans stab kommer også under lup, og med rette, men selvfølgelig er det overilet allerede nu at konstatere, at han er det forkerte valg til en af Danmarks allerstørste trænerjobs.
Til gengæld er Top 6 eller ej voldsomt vigtigt for Brøndby IF set i forhold til den nuværende trup og ejerne Global Football Holdings’ ambitioner og mål for Brøndby.
Når GFH pløjer over 50 millioner kroner ned i et nyt underskud på halvårs-regnskabet, er det egentlig som forventet, for Brøndby IF har siden den traumatiske dag 26. maj 2024 med det missede guld hentet Patrick Pentz på en permanent aftale, lejet Mileta Rajovic, hentet Stijn Spierings på fri transfer og købt Benjamin Tahirovic i Ajax til midtbanen.

Skal Vallys og Kvistgaarden sælges? Brøndby kan ikke i al evighed holde sammen på alle starterne. Foto: Alamy
Selv med en ét år ældre trup er det spiller for spiller et styrket, ikke svækket, Brøndby-hold sammenlignet med for 12 måneder siden, og derfor er Randers-kampen og den lurende sportslige katastrofe, der kun er enkelt nederlag væk, så grum for Brøndby IF.
Man sluttede grundspillet for et år siden med 47 point og står med 32 nu før Silkeborg-kampen, og det er skidt, uanset hvilket snit, man anlægger.
Der, hvor uret tikker ekstremt højt for Brøndby IF, Frederik Birk og GFH, er, når vi tager truppens sammensætning og planlægningen med i billedet.
Det var oplagt at give det samme hold et nyt forsøg her i 2024/25, når man var så tæt på i foråret sidste år, og investeringerne i spillertruppen og det gigantiske underskud på regnskaberne fortæller, at det her hold skal vinde noget nu.
Mathias Kvistgaarden og måske også Yuito Suzuki skal sælges snarere før end senere, flere af de bærende spillere er i eller nærmer sig karrierens efterår, og når man er i ‘Win-Now’-modus, som klubbens amerikanske ejere ville sige det, dur det overhovedet ikke at ligge midt i tabellen og risikere overhovedet ikke at spille om topplaceringerne.
Læs om Superligaens spillerbudgetter her
At man så kan snyde sig til en Europa-plads via Europa-playoffen (ja, jeg skrev ‘snyde’, for den kamp er en skændsel, uanset hvem der spiller i den) er en så fattig trøst, den nærmest ikke bør nævnes, og det er i øvrigt også Danmarks dårligste Conference League-kvalifikationsbillet og dermed tidlig sommer-debut i Europa, vi der taler om, hvilket som regel betyder et august-exit.
Så det her ur tikker meget højt, for på papiret vil Brøndby slet ikke have en lige så god chance for at vinde DM og komme i et Europa-ligaspil i 2026, som man havde, da man gik ind til den nuværende sæson.
Jo, hvis GFH vil blive ved med at brænde enormt mange penge af på et stort transferbål, og man rammer nogle fantastiske afløsere for sommerens salg, og den nuværende, indtil videre underpræsterende trup løfter sig, kan det godt lade sig gøre.
Men sandsynligheden taler for, at tiden er ved at løbe ud for Brøndby IF og Frederik Birks første projekt med en stærk Brøndby-trup, de fleste er enige om vitterlig er stærk (jeg synes det også), men som ikke rigtig har fundet koncepterne siden en forrygende 5-1-sejr i Herning i efteråret.
Søndag er voldsomt, voldsomt vigtig for Brøndby, og som man spillede i den anden halvleg mod Randers, er der ikke noget, der er givet.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl