RANDERS (Tipsbladet): Det er godt nok hurtigt, euforien over en ny Brøndby-træner har lagt sig.
Men anderledes kan og skal det ikke være, for to uafgjorte mod de to klubber på nedrykningspladserne og et fuldt fortjent nederlag til Randers i en ekstremt vigtig kamp balancerer på randen af en sportslig katastrofe, når man er Brøndby IF.
Det minder på en måde om FC Midtjyllands søvngænger-fumlen på vejen til, at klubben gik glip af Top 6 for to år siden, og når Brøndby IF kan lukke fire mål ind på en halvleg mod Randers, kan Tonni Adamsen og ekstremt velforberedte Kent Nielsen også gøre søndag til et mareridt på Brøndby Stadion.
Ferderik Birk meldte som ny Brøndby-træner stort ud om tårnhøje ambitioner, og det kan jo ikke undgå at se ufrivilligt komisk ud nu, for hvad skal Brøndby egentlig i Top 6, når man ikke kan slå Vejle, Lyngby og Randers.
De taktiske dispositioner fra den nye cheftræner og hans stab kommer også under lup, og med rette, men selvfølgelig er det overilet allerede nu at konstatere, at han er det forkerte valg til en af Danmarks allerstørste trænerjobs.
Til gengæld er Top 6 eller ej voldsomt vigtigt for Brøndby IF set i forhold til den nuværende trup og ejerne Global Football Holdings’ ambitioner og mål for Brøndby.
Når GFH pløjer over 50 millioner kroner ned i et nyt underskud på halvårs-regnskabet, er det egentlig som forventet, for Brøndby IF har siden den traumatiske dag 26. maj 2024 med det missede guld hentet Patrick Pentz på en permanent aftale, lejet Mileta Rajovic, hentet Stijn Spierings på fri transfer og købt Benjamin Tahirovic i Ajax til midtbanen.

Skal Vallys og Kvistgaarden sælges? Brøndby kan ikke i al evighed holde sammen på alle starterne. Foto: Alamy
Selv med en ét år ældre trup er det spiller for spiller et styrket, ikke svækket, Brøndby-hold sammenlignet med for 12 måneder siden, og derfor er Randers-kampen og den lurende sportslige katastrofe, der kun er enkelt nederlag væk, så grum for Brøndby IF.
Man sluttede grundspillet for et år siden med 47 point og står med 32 nu før Silkeborg-kampen, og det er skidt, uanset hvilket snit, man anlægger.
Der, hvor uret tikker ekstremt højt for Brøndby IF, Frederik Birk og GFH, er, når vi tager truppens sammensætning og planlægningen med i billedet.
Det var oplagt at give det samme hold et nyt forsøg her i 2024/25, når man var så tæt på i foråret sidste år, og investeringerne i spillertruppen og det gigantiske underskud på regnskaberne fortæller, at det her hold skal vinde noget nu.
Mathias Kvistgaarden og måske også Yuito Suzuki skal sælges snarere før end senere, flere af de bærende spillere er i eller nærmer sig karrierens efterår, og når man er i ‘Win-Now’-modus, som klubbens amerikanske ejere ville sige det, dur det overhovedet ikke at ligge midt i tabellen og risikere overhovedet ikke at spille om topplaceringerne.
Læs om Superligaens spillerbudgetter her
At man så kan snyde sig til en Europa-plads via Europa-playoffen (ja, jeg skrev ‘snyde’, for den kamp er en skændsel, uanset hvem der spiller i den) er en så fattig trøst, den nærmest ikke bør nævnes, og det er i øvrigt også Danmarks dårligste Conference League-kvalifikationsbillet og dermed tidlig sommer-debut i Europa, vi der taler om, hvilket som regel betyder et august-exit.
Så det her ur tikker meget højt, for på papiret vil Brøndby slet ikke have en lige så god chance for at vinde DM og komme i et Europa-ligaspil i 2026, som man havde, da man gik ind til den nuværende sæson.
Jo, hvis GFH vil blive ved med at brænde enormt mange penge af på et stort transferbål, og man rammer nogle fantastiske afløsere for sommerens salg, og den nuværende, indtil videre underpræsterende trup løfter sig, kan det godt lade sig gøre.
Men sandsynligheden taler for, at tiden er ved at løbe ud for Brøndby IF og Frederik Birks første projekt med en stærk Brøndby-trup, de fleste er enige om vitterlig er stærk (jeg synes det også), men som ikke rigtig har fundet koncepterne siden en forrygende 5-1-sejr i Herning i efteråret.
Søndag er voldsomt, voldsomt vigtig for Brøndby, og som man spillede i den anden halvleg mod Randers, er der ikke noget, der er givet.
LIVE
LIVE: Michael Essien hylder Superliga-profil
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘De har grinet deres røv i laser’
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER