RANDERS (Tipsbladet): Det er godt nok hurtigt, euforien over en ny Brøndby-træner har lagt sig.
Men anderledes kan og skal det ikke være, for to uafgjorte mod de to klubber på nedrykningspladserne og et fuldt fortjent nederlag til Randers i en ekstremt vigtig kamp balancerer på randen af en sportslig katastrofe, når man er Brøndby IF.
Det minder på en måde om FC Midtjyllands søvngænger-fumlen på vejen til, at klubben gik glip af Top 6 for to år siden, og når Brøndby IF kan lukke fire mål ind på en halvleg mod Randers, kan Tonni Adamsen og ekstremt velforberedte Kent Nielsen også gøre søndag til et mareridt på Brøndby Stadion.
Ferderik Birk meldte som ny Brøndby-træner stort ud om tårnhøje ambitioner, og det kan jo ikke undgå at se ufrivilligt komisk ud nu, for hvad skal Brøndby egentlig i Top 6, når man ikke kan slå Vejle, Lyngby og Randers.
De taktiske dispositioner fra den nye cheftræner og hans stab kommer også under lup, og med rette, men selvfølgelig er det overilet allerede nu at konstatere, at han er det forkerte valg til en af Danmarks allerstørste trænerjobs.
Til gengæld er Top 6 eller ej voldsomt vigtigt for Brøndby IF set i forhold til den nuværende trup og ejerne Global Football Holdings’ ambitioner og mål for Brøndby.
Når GFH pløjer over 50 millioner kroner ned i et nyt underskud på halvårs-regnskabet, er det egentlig som forventet, for Brøndby IF har siden den traumatiske dag 26. maj 2024 med det missede guld hentet Patrick Pentz på en permanent aftale, lejet Mileta Rajovic, hentet Stijn Spierings på fri transfer og købt Benjamin Tahirovic i Ajax til midtbanen.

Skal Vallys og Kvistgaarden sælges? Brøndby kan ikke i al evighed holde sammen på alle starterne. Foto: Alamy
Selv med en ét år ældre trup er det spiller for spiller et styrket, ikke svækket, Brøndby-hold sammenlignet med for 12 måneder siden, og derfor er Randers-kampen og den lurende sportslige katastrofe, der kun er enkelt nederlag væk, så grum for Brøndby IF.
Man sluttede grundspillet for et år siden med 47 point og står med 32 nu før Silkeborg-kampen, og det er skidt, uanset hvilket snit, man anlægger.
Der, hvor uret tikker ekstremt højt for Brøndby IF, Frederik Birk og GFH, er, når vi tager truppens sammensætning og planlægningen med i billedet.
Det var oplagt at give det samme hold et nyt forsøg her i 2024/25, når man var så tæt på i foråret sidste år, og investeringerne i spillertruppen og det gigantiske underskud på regnskaberne fortæller, at det her hold skal vinde noget nu.
Mathias Kvistgaarden og måske også Yuito Suzuki skal sælges snarere før end senere, flere af de bærende spillere er i eller nærmer sig karrierens efterår, og når man er i ‘Win-Now’-modus, som klubbens amerikanske ejere ville sige det, dur det overhovedet ikke at ligge midt i tabellen og risikere overhovedet ikke at spille om topplaceringerne.
Læs om Superligaens spillerbudgetter her
At man så kan snyde sig til en Europa-plads via Europa-playoffen (ja, jeg skrev ‘snyde’, for den kamp er en skændsel, uanset hvem der spiller i den) er en så fattig trøst, den nærmest ikke bør nævnes, og det er i øvrigt også Danmarks dårligste Conference League-kvalifikationsbillet og dermed tidlig sommer-debut i Europa, vi der taler om, hvilket som regel betyder et august-exit.
Så det her ur tikker meget højt, for på papiret vil Brøndby slet ikke have en lige så god chance for at vinde DM og komme i et Europa-ligaspil i 2026, som man havde, da man gik ind til den nuværende sæson.
Jo, hvis GFH vil blive ved med at brænde enormt mange penge af på et stort transferbål, og man rammer nogle fantastiske afløsere for sommerens salg, og den nuværende, indtil videre underpræsterende trup løfter sig, kan det godt lade sig gøre.
Men sandsynligheden taler for, at tiden er ved at løbe ud for Brøndby IF og Frederik Birks første projekt med en stærk Brøndby-trup, de fleste er enige om vitterlig er stærk (jeg synes det også), men som ikke rigtig har fundet koncepterne siden en forrygende 5-1-sejr i Herning i efteråret.
Søndag er voldsomt, voldsomt vigtig for Brøndby, og som man spillede i den anden halvleg mod Randers, er der ikke noget, der er givet.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Klar til at gå shopamok
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED