Krisen lurer: Fire problemer FCM skal løse lige nu

Det er for ustabilt, hvad der foregår i FC Midtjylland, og man slipper næppe afsted med Superliga-guldet igen, hvis det bliver ved.



HERNING og IKAST (Tipsbladet): Thomas Thomasberg sagde det sådan set selv, da vi før Brøndby-kampen i første runde af slutspillet spurgte ham om, hvad der var gået rigtigt i de første par måneder af 2025 og især de seneste kampe.

‘Alarmklokkerne ringer en smule’, sagde FCM-cheftræneren, der ikke helt kunne være i den ros, de offensive profiler og spillet fik, og selv nævnte, at samtalen sagtens kunne være en helt anden om to kampes tid.

Og det er samtalen så sandelig også, efter fejl kostede FC Midtjylland et nederlag i en ellers nogenlunde hæderlig kamp mod Brøndby, hvorefter FC Midtjylland med tilstrækkelig forberedelsestid og stort set alle mand klar var svineheldig med kun at tabe 2-1 til Randers på to mål efter hjørne, selv om Randers spillede til en række store chancer i åbent spil.

Og det er billedet på FC Midtjylland.

Varme perioder som i starten af sæsonen bliver afløst af kolde, ofte sker det i løbet af de enkelte kampe, og mens pointsnittet set over to år under Thomasberg stadig er godt, svinger spillet markant.

I sommer spillede man en dårlig første halvleg mod Ferencvaros i Champions League-kvalifikationen og tabte så Champions League på gulvet i en nedsmeltning i slutfasen mod et middelmådigt Slovan Bratislava.

Alt i mens startede FC Midtjylland med 24 point i 10 Superliga-kampe uden nederlag.

Siden da? 21 point i 14 kampe takket være syv sejre og syv nederlag.

Det er muligt at finde en lang række punkter at slå ned på og forbedre, og som også gjaldt 100 procent i perioden før de to seneste, hårde nederlag.

Men her er de hovedpunkter, FC Midtjylland er nødt til at gøre noget ved her og nu, hvor sæsonen er på højkant med to svære kampe mod AGF og FC København i de næste fem dage.

Fiks det manglende lederskab

Jeg kan normalt ikke fordrage den klassiske diskussion om lederskab, for det som oftest koges ned til at råbe højt, længe og hele tiden.

En 19-årig kan også sagtens være en bedre leder end en 34-årig, ja han vil i mange tilfælde være det, hvis den ældre spiller ikke holder sportsligt niveau men kun er med på navn og kontrakt.

Mads Bech Sørensen kunne godt bruge noget støtte på et FCM-hold, der i modgang har det med at være stille. Foto: Alamy

Men der er skisme stille på FC Midtjylland-holdet i modgang, når Mads Bech Sørensen i midterforsvaret som den eneste dirigerer og i øvrigt også knokler for at holde sammen på en defensiv, der kun har holdt nullet mod Ludogorets via godt målmandsspil af Jonas Lössl og mod Lyngby i første ligakamp i februar.

Det må være yderst fristende for cheftræner Thomasberg at få den verbale og altid arbejdshidsige Adam Buksa på banen fra start i angrebet, og endnu mere markant Jonas Lössl tilbage i målet til at hjælpe et forsvar, der ser ud til at have brug for Lössls kommandoer.

Den virkelig radikale løsning ville være at give Christian Sørensen et skud på venstre back, der ikke har været dirkefri.

Her og nu er der tydeligvis brug for at minde hinanden om aftalerne og at kunne hjælpe sidemanden, når man er i modgang.

Lap på den defensive usikkerhed

For nu at fortsætte, så er der et hul defensivt efter Emiliano Martínez.

Dani Silva ser stadig rigtig god ud, men den arbejdsradius og enorme nærkampstyrke, Martínez havde, savner FCM nu og ser først for alvor med landsholdsspilleren fra Uruguay solgt til Palmeiras.

Joel Andersson gjorde det faktisk fornuftigt på pladsen i Europa mod Ludogorets og Fenerbahce, og det må være en fristelse at spille ham der og spille Silva og Oliver Sørensen, også selv om Pedro Bravo har knoklet efter at have fået chancen fra start de fire seneste kampe.

Det er det, Thomasberg og hans kolleger kan gøre her og nu, for alternativer er der ikke rigtig nogen af til forsvarskæden med Lee Han-Beom et stykke under Mads Bech Sørensen og Ousmane Diaos niveau. Så skulle det være på backerne, hvor Kevin Mbabu og Paulinho ikke er på 100 procent.

FC Midtjylland spiller med risiko i presspillet og i formationen, der gør, at forsvarsspillerne ofte skal klare sig selv.

Og ligesom Jacob Neestrup satte hængelås på i de to seneste kampe mod Randers og FC Nordsjælland med en formationsændring, må det være til alvorlig overvejelse at få den del af banen på plads først, nu hvor de offensive esser har haft det svært de to seneste kampe.

Find en midlertidig løsning på udsvingene

Man ved simpelthen ikke, hvad man får, når FC Midtjylland går på banen.

Holdet har spillet flere meget flotte kampe i Europa League og lidt færre i Superligaen, mens man ugen efter kan have svært ved at forlige sig med, at det er det samme hold og næsten samme besætning, der løber rundt på banen.

Det er en indbygget risiko i den stil, FC Midtjylland har valgt med to ekstremt løbestærke midtbanespillere, der skal presse højt og lave et hav af dybdeløb, og en forward-kæde med tre mand, der har store friheder til at prøve noget spektakulært.

Hvor er FCM i størst problemer?

  • Forward-kæden
  • Midtbanen
  • Defensiven
  • Trænerpost og ledelse
  • Forward-kæden
  • Midtbanen
  • Defensiven
  • Trænerpost og ledelse

0 Votes

Læg dertil, at det er Superligaens næstyngste hold, man i snit har sendt på banen, hvor de individuelle fodboldfærdigheder er helt i top og sagtens matcher FC Københavns, mens det holdtaktiske og erfaring til gengæld er mindre end i flere år.

4-3-3-formationen ser faktisk helt rigtig ud og mere langtidsholdbar end 4-4-2, der virkede læst i slutningen af 2024.

Den store, forløsende pakke med boldbesiddende spil i topklasse finder man næppe nu, men man er nødt til at finde nogle slidstærke koncepter defensivt og offensivt her og nu, ellers kan sæsonen næsten være ovre om små to uger.

Nu skal stjernerne pinedød slå til

Og endelig kan Thomas Thomasberg og hans trænergruppe også med rette forlange, at de enkelte profiler hanker godt og grundigt op i sig selv især efter sidste fredags dybt skuffende Randers-kamp og viser, de kan og vil spille om DM.

Evnerne hos frontløberne centralt og kanten i form af Darío Osorio, Aral Simsir, Adam Buksa og Franculino er helt i top i Superligaen – jeg tror ikke, Thomasberg ville bytte med Jacob Neestrup eller Frederik Birk og Uwe Rösler.

Det samme gælder en række af de øvrige spillere på midtbanen og i forsvaret, der hiver en løn i Superliga-topklasse og har vist evnerne til at vinde DM og klare sig i Europa.

Det skal de simpelthen vise nu. Ja, der er holdtaktiske ting, men kan og bør justere, men det er også rimeligt at forlange, at stjernerne lever op til den ofte fortjente hype og minimum accelererer FCM op i hastighed igen, så man presser FC København til sidste minut.

Det er flere år siden, det var en positiv overraskelse og flot, at FCM kunne matche FCK – nu er man i par, hvis man er side om side med FCK i tabellen, og det forventningspres skal man kunne håndtere.



Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Kæmpe triumf for Frank

Ny Liverpool-nedtur

Trækker overskrifter i Sydkorea

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Danskerscoringerne væltede ind

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Dansk bomber i tårevædet afsked

FCM-duo sætter vanvittig rekord

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-grupperne

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Jonas Wind er i København

Rigmand vild med FC København-aftale

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller