Kun FCK matcher iskolde FCN her i 2022

LEDER: FC Nordsjælland kommer ikke i nærheden af medaljeskamlen, men efter et rædsomt 2021 betaler blandingen af handlekraft og tålmodighed i foråret sig i den ny sæson.



Dette er en leder fra Tipsbladets trykte udgave fredag 29. juli 2022.

2022-tabellen i Superligaen kan hverken bruges til at uddele medaljer, nedrykninger eller pladser i Top 6, hvilket de skal være glade for i Århus og ærgre sig over i Vejle.

Men et kig på Superliga-klubbernes resultater her i kalenderen afslører, at FC Nordsjællands forbedrede resultater ikke kun er begrænset til to overraskende udebanesejre over OB og den onde ånd gennem flere år, Brøndby IF.

Det forsvarende mesterhold FC København har tabt tre af 17 ligakampe i 2022, og det matcher kun FC Nordsjælland, der har 26 point og altså kun tre nederlag siden nytår.

På Vestegnen i søndags løb FC Nordsjælland effektive kontraløb mod et Brøndby IF, der stadig ikke just emmer af offensiv overskudsfodbold og dødsensfarlige topangribere med mål i fødder og pandebrask, når man frivilligt eller ufrivilligt skal have kuglen meget.

Simon Adingra er solgt til Brighton og havde stået som en større Superliga-profil, end han gjorde i FCN’s 2021/22-sæson, hvor man i efteråret for ofte lignede et 1. divisionshold.

171929

Magnus Kofod er skiftet til Venezia, men de nye folk fra januar ser nu ud til at komme i omdrejninger med Andreas Schjelderup på tavlen to gange efter et jævnt 2021/22 og januarkøbet Benjamin Nygren ligeledes på måltavlen, mens Adamo Nagalo er kommet flot fra start i forsvaret og tilliden til Andreas Hansen indtil videre er velbegrundet, efter man betalte et beløb svarende til cirka en million euro for AaB’s reservekeeper, der var lejet i foråret.

Det skulle overraske mig, hvis ikke FC Nordsjælland er god for en handel eller to til i de kommende uger, sandsynligvis med den type unge spillere, man har forkærlighed for og stor succes med.

De ‘gamle’ spillere som Andreas Hansen, Erik Marxen og Kian Hansen kunne måske få selskab af en enkelt erfaren midtbanespiller.

Men FCN, der i 2020 og 2021 også havde et godt øje til den senere FCK-spiller Ísak Bergmann Jóhannesson, vil helst bruge skejserne på de helt unge folk som Schjelderup, der helt klart er linet op som det store salg næste år, eller nyslåede seniorspillere som Benjamin Nygren fra Genk og Mads Hansen fra FC Midtjylland.

Det er naturligvis stadig for tidligt at sige endegyldigt, at FCN er tilbage i en Top 6, der er mere ombejlet end på noget tidspunkt i Superliga-historien, og hvor man konkret skal vippe hold som sidste søndags modstander og 2021-mester Brøndby, AaB, Randers FC og Silkeborg IF ud af bedste halvdel for at komme med. FCN startede også med fine resultater sidste sommer, før man skiftede total karakter og lignede et kommende 1. divisionshold i september, oktober og november.

Men tålmodigheden med truppen og cheftræner Flemming Pedersen ser ud til at lønne sig sammen med troen på januarkøbene, der måske ikke kom blæsende og slugte alle pointene i Tipsbladets profil-kåring i foråret, men som nu er med til at give FCN en flyvende start på en ny sæson.





LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘FC København var en mulighed’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Danmark – Nordmakedonien

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Spår: Her ender Mohamed Salah

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Ny VM-melding fra Iran



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Helt på røven over Victor Froholdt

Philip Billing tabte kæben

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

FC København jagter Neestrup-erstatning

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Brøndby-handel er kollapset

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing