Dette er en leder fra Tipsbladets trykte udgave fredag 29. juli 2022.
2022-tabellen i Superligaen kan hverken bruges til at uddele medaljer, nedrykninger eller pladser i Top 6, hvilket de skal være glade for i Århus og ærgre sig over i Vejle.
Men et kig på Superliga-klubbernes resultater her i kalenderen afslører, at FC Nordsjællands forbedrede resultater ikke kun er begrænset til to overraskende udebanesejre over OB og den onde ånd gennem flere år, Brøndby IF.
Det forsvarende mesterhold FC København har tabt tre af 17 ligakampe i 2022, og det matcher kun FC Nordsjælland, der har 26 point og altså kun tre nederlag siden nytår.
På Vestegnen i søndags løb FC Nordsjælland effektive kontraløb mod et Brøndby IF, der stadig ikke just emmer af offensiv overskudsfodbold og dødsensfarlige topangribere med mål i fødder og pandebrask, når man frivilligt eller ufrivilligt skal have kuglen meget.
Simon Adingra er solgt til Brighton og havde stået som en større Superliga-profil, end han gjorde i FCN’s 2021/22-sæson, hvor man i efteråret for ofte lignede et 1. divisionshold.

Magnus Kofod er skiftet til Venezia, men de nye folk fra januar ser nu ud til at komme i omdrejninger med Andreas Schjelderup på tavlen to gange efter et jævnt 2021/22 og januarkøbet Benjamin Nygren ligeledes på måltavlen, mens Adamo Nagalo er kommet flot fra start i forsvaret og tilliden til Andreas Hansen indtil videre er velbegrundet, efter man betalte et beløb svarende til cirka en million euro for AaB’s reservekeeper, der var lejet i foråret.
Det skulle overraske mig, hvis ikke FC Nordsjælland er god for en handel eller to til i de kommende uger, sandsynligvis med den type unge spillere, man har forkærlighed for og stor succes med.
De ‘gamle’ spillere som Andreas Hansen, Erik Marxen og Kian Hansen kunne måske få selskab af en enkelt erfaren midtbanespiller.
Men FCN, der i 2020 og 2021 også havde et godt øje til den senere FCK-spiller Ísak Bergmann Jóhannesson, vil helst bruge skejserne på de helt unge folk som Schjelderup, der helt klart er linet op som det store salg næste år, eller nyslåede seniorspillere som Benjamin Nygren fra Genk og Mads Hansen fra FC Midtjylland.
Det er naturligvis stadig for tidligt at sige endegyldigt, at FCN er tilbage i en Top 6, der er mere ombejlet end på noget tidspunkt i Superliga-historien, og hvor man konkret skal vippe hold som sidste søndags modstander og 2021-mester Brøndby, AaB, Randers FC og Silkeborg IF ud af bedste halvdel for at komme med. FCN startede også med fine resultater sidste sommer, før man skiftede total karakter og lignede et kommende 1. divisionshold i september, oktober og november.
Men tålmodigheden med truppen og cheftræner Flemming Pedersen ser ud til at lønne sig sammen med troen på januarkøbene, der måske ikke kom blæsende og slugte alle pointene i Tipsbladets profil-kåring i foråret, men som nu er med til at give FCN en flyvende start på en ny sæson.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
INTERVIEW