Dette er en leder fra Tipsbladets trykte udgave fredag 29. juli 2022.
2022-tabellen i Superligaen kan hverken bruges til at uddele medaljer, nedrykninger eller pladser i Top 6, hvilket de skal være glade for i Århus og ærgre sig over i Vejle.
Men et kig på Superliga-klubbernes resultater her i kalenderen afslører, at FC Nordsjællands forbedrede resultater ikke kun er begrænset til to overraskende udebanesejre over OB og den onde ånd gennem flere år, Brøndby IF.
Det forsvarende mesterhold FC København har tabt tre af 17 ligakampe i 2022, og det matcher kun FC Nordsjælland, der har 26 point og altså kun tre nederlag siden nytår.
På Vestegnen i søndags løb FC Nordsjælland effektive kontraløb mod et Brøndby IF, der stadig ikke just emmer af offensiv overskudsfodbold og dødsensfarlige topangribere med mål i fødder og pandebrask, når man frivilligt eller ufrivilligt skal have kuglen meget.
Simon Adingra er solgt til Brighton og havde stået som en større Superliga-profil, end han gjorde i FCN’s 2021/22-sæson, hvor man i efteråret for ofte lignede et 1. divisionshold.

Magnus Kofod er skiftet til Venezia, men de nye folk fra januar ser nu ud til at komme i omdrejninger med Andreas Schjelderup på tavlen to gange efter et jævnt 2021/22 og januarkøbet Benjamin Nygren ligeledes på måltavlen, mens Adamo Nagalo er kommet flot fra start i forsvaret og tilliden til Andreas Hansen indtil videre er velbegrundet, efter man betalte et beløb svarende til cirka en million euro for AaB’s reservekeeper, der var lejet i foråret.
Det skulle overraske mig, hvis ikke FC Nordsjælland er god for en handel eller to til i de kommende uger, sandsynligvis med den type unge spillere, man har forkærlighed for og stor succes med.
De ‘gamle’ spillere som Andreas Hansen, Erik Marxen og Kian Hansen kunne måske få selskab af en enkelt erfaren midtbanespiller.
Men FCN, der i 2020 og 2021 også havde et godt øje til den senere FCK-spiller Ísak Bergmann Jóhannesson, vil helst bruge skejserne på de helt unge folk som Schjelderup, der helt klart er linet op som det store salg næste år, eller nyslåede seniorspillere som Benjamin Nygren fra Genk og Mads Hansen fra FC Midtjylland.
Det er naturligvis stadig for tidligt at sige endegyldigt, at FCN er tilbage i en Top 6, der er mere ombejlet end på noget tidspunkt i Superliga-historien, og hvor man konkret skal vippe hold som sidste søndags modstander og 2021-mester Brøndby, AaB, Randers FC og Silkeborg IF ud af bedste halvdel for at komme med. FCN startede også med fine resultater sidste sommer, før man skiftede total karakter og lignede et kommende 1. divisionshold i september, oktober og november.
Men tålmodigheden med truppen og cheftræner Flemming Pedersen ser ud til at lønne sig sammen med troen på januarkøbene, der måske ikke kom blæsende og slugte alle pointene i Tipsbladets profil-kåring i foråret, men som nu er med til at give FCN en flyvende start på en ny sæson.
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
– Han fik et lortetilbud fra OB
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
OPTAKT
OB – FC Fredericia
Højlund stjæler overskrifter
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER