Professionel fodbold handler om at vinde fodboldkampe. De fleste skal købe og skrue gode fodboldhold sammen af spillere, der tjener hundredtusindvis, i nogle tilfælde millioner om måneden. De penge skal i hus via sponsoraftaler, via rigmænd, via transfermarkedet og ikke mindst os forbrugere.
I to-tre årtier er det primært sket via tv-pakker, hvor vi støt og roligt har betalt mere og mere for at se de største stjerner i verden spille for deres klubber i Premier League, La Liga, Serie A og de andre topligaer i Europa.
Vi har sat tv-pakker sammen, i de seneste år med større individuel mulighed for at vælge kanaler til og fra, og nu sker den næste større forandring.
Cristiano Ronaldo og Lionel Messi har vundet Ballon d’Or hver eneste gang, siden Kaka vandt trofæet i 2007, men med mindre der sker noget markant i løbet af de kommende eller uger, kan man ikke længere se de to superstjerner, deres klubber eller for den sags skyld ligaer på dansk tv i den kommende sæson, ja faktisk ikke i de kommende tre år.
Medierettighedsfirmaet IMG har købt rettighederne til La Liga og Serie A, og i sidste uge fortalte firmaet, at man gennem et nyt streamingmedie, Strive, vil sende kampene via et nyt website og app på det danske marked mod betaling, og, indtil videre, uden at nogen dansk tv-kanal får del i kampene.
Ændringen har været undervejs i flere år. I 2017 viste blandt andre tipsbladet.dk og eb.dk streamede kampe fra Bundesligaen, da ingen danske tv-kanaler ville betale det, Bundesligaen og deres partner krævede for rettighederne, og i denne uge tog Facebook hul på en længe ventet test af sportsmarkedet ved at købe rettigheder til Premier League fra 2019 i Indien og flere andre folkerige lande i Sydasien.
Det er langt fra umuligt at forestille sig, at der på et tidspunkt bliver fundet en løsning, så man igen kan se ligakampe fra La Liga og Serie A på dansk tv, især hvis tilslutningen til Strive ikke bliver overvældende.
Men forandringerne kommer. Mit bud er, at det bliver en blanding af betalingstjenester, hvor vi køber os til adgang, gratis kampe via Facebook eller andre tech-giganter som Amazon, Google og i mindre grad Twitter, som vil tjene penge gennem massiv annoncering.
Mange især yngre mennesker, der allerede ser fodbold på mobiltelefon eller tablet, vil byde de nye tiden velkommen, vi, der er vokset op med fodbold på et TV, vil nok undre os over, at vi skal til at betale endnu mere for at se kampe uden danske kommentatorer via en app.
Når fodbold er en attraktiv, kommerciel vare, er det logisk, at Viasat/Nordic Group Entertainment og Discovery får hård konkurrence. Og så er der ingen garantier for, vi får de kampe og spillere at se, som vi gerne vil, uanset hvor stor en tv-pakke, vi har betalt for.
Her er det også værd at bemærke, at der i fremtiden vil vil være i frit udbud for EM- og VM-slutrunder, i stedet for at disse er forbeholdt TV2 og DR, hvis regeringens nuværende udspil til et medieforlig ellers går igennem i sin nuværende form.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL
