Leder: Derfor er Messi og Cristiano Ronaldo ikke længere på dansk tv

Den spanske La Liga og Serie A er klar til premiere-runden – men det bliver uden kampe på de danske tv-kanaler.



Professionel fodbold handler om at vinde fodboldkampe. De fleste skal købe og skrue gode fodboldhold sammen af spillere, der tjener hundredtusindvis, i nogle tilfælde millioner om måneden. De penge skal i hus via sponsoraftaler, via rigmænd, via transfermarkedet og ikke mindst os forbrugere.

I to-tre årtier er det primært sket via tv-pakker, hvor vi støt og roligt har betalt mere og mere for at se de største stjerner i verden spille for deres klubber i Premier League, La Liga, Serie A og de andre topligaer i Europa.

Vi har sat tv-pakker sammen, i de seneste år med større individuel mulighed for at vælge kanaler til og fra, og nu sker den næste større forandring.

Cristiano Ronaldo og Lionel Messi har vundet Ballon d’Or hver eneste gang, siden Kaka vandt trofæet i 2007, men med mindre der sker noget markant i løbet af de kommende eller uger, kan man ikke længere se de to superstjerner, deres klubber eller for den sags skyld ligaer på dansk tv i den kommende sæson, ja faktisk ikke i de kommende tre år.

Medierettighedsfirmaet IMG har købt rettighederne til La Liga og Serie A, og i sidste uge fortalte firmaet, at man gennem et nyt streamingmedie, Strive, vil sende kampene via et nyt website og app på det danske marked mod betaling, og, indtil videre, uden at nogen dansk tv-kanal får del i kampene.

Ændringen har været undervejs i flere år. I 2017 viste blandt andre tipsbladet.dk og eb.dk streamede kampe fra Bundesligaen, da ingen danske tv-kanaler ville betale det, Bundesligaen og deres partner krævede for rettighederne, og i denne uge tog Facebook hul på en længe ventet test af sportsmarkedet ved at købe rettigheder til Premier League fra 2019 i Indien og flere andre folkerige lande i Sydasien.

Det er langt fra umuligt at forestille sig, at der på et tidspunkt bliver fundet en løsning, så man igen kan se ligakampe fra La Liga og Serie A på dansk tv, især hvis tilslutningen til Strive ikke bliver overvældende.

Men forandringerne kommer. Mit bud er, at det bliver en blanding af betalingstjenester, hvor vi køber os til adgang, gratis kampe via Facebook eller andre tech-giganter som Amazon, Google og i mindre grad Twitter, som vil tjene penge gennem massiv annoncering.

Mange især yngre mennesker, der allerede ser fodbold på mobiltelefon eller tablet, vil byde de nye tiden velkommen, vi, der er vokset op med fodbold på et TV, vil nok undre os over, at vi skal til at betale endnu mere for at se kampe uden danske kommentatorer via en app.

Når fodbold er en attraktiv, kommerciel vare, er det logisk, at Viasat/Nordic Group Entertainment og Discovery får hård konkurrence. Og så er der ingen garantier for, vi får de kampe og spillere at se, som vi gerne vil, uanset hvor stor en tv-pakke, vi har betalt for.

Her er det også værd at bemærke, at der i fremtiden vil vil være i frit udbud for EM- og VM-slutrunder, i stedet for at disse er forbeholdt TV2 og DR, hvis regeringens nuværende udspil til et medieforlig ellers går igennem i sin nuværende form. 





Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube




AVIS

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

– En tabersag for Brøndby

Højlund fik drømmestart i Napoli

Steve Cooper: ‘WOW – det var ikonisk’

– Jeg kan ikke lide Højlund

Slagter FCK: ‘Arrogant!’

‘Jonas Wind er på vej væk’



INTERVIEW

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Mads Emil Madsen:- Det sætter blodet i kog

Stor Pione Sisto-overraskelse



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

LIVE: Gravesen blæst bagover: ‘Det er vanvid!’

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Hård tid: ‘Kan tælles på én hånd’

Brutal kritik af Brøndby-boss

Skidt nyt for FCM



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

– Det var en stor overraskelse for mig

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Viborg FF – AGF

Stor hyldest til Birk: – Tak for to smukke år

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

– De er ikke i nærheden af FCK og FCM

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Legende: Han er en top, top manager!



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Silkeborg IF – OB

Vil have ‘kujon’ til at forlade klubben

– Kasper tog mange ting for personligt

FCK-stjerne revser ‘enormt grådige mennesker’

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

FCK-vikar: ‘Taktikken var den samme’

Frygtelig debut for Postecoglou

Går verden rundt

– BIF har en trup med overvægt af dyre spillere

FC Midtjylland henter spændende back

Tidligere Superliga-mysterie er tilbage i Europa

Absolut ikke i tvivl

Hvad har du ventet på, Vingegaard? Smadrer dem

Drømmedebut for Cooper – FCK mister vigtige point

Forpokker da, Grabara: Fælt drop koster dyrt

Vigtigt! Holger Rune sikrer en genial dansk start

Lyndebut for Christian Eriksen?

FCK må undvære Neestrup: ‘Jeg er helt rolig’

Sådan starter Brøndby og FC København i derbyet

Jacob Neestrup ude af derby – han afløser ham

Ny melding: Endnu en Vuelta-etape forkortes

Amorim ryster ikke på hånden før Manchester-derby