Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
Hvorfor blev Ståle Solbakken fyret som FC København-manager?
Var det bare pointhøsten i Superligaen, ligesom Parkens formand Bo Rygaard sagde på pressemødet, der blev holdt klokken 10 en lørdag formiddag?
Eller stak der mere under?
Havde Solbakken “tabt omklædningsrummet”, som den danske oversættelse af en halvsløj britisk fodboldkliché lyder? Eller var det ikke værre end alle andre steder, som modsvaret fra den anden lejr lød til at være?
Var det indkøbene, som manager Solbakken havde foretaget? En trup, hvor der bare var for mange forbiere og for lidt topkvalitet på et historisk højt budget? Eller var det i virkeligheden bestyrelsen, der slet ikke forstod sig på fodbold og intet begreb havde om, hvad det kræver af indsats og kolde kontanter at vinde DM to ud af tre sæsoner og samtidig spille fast i Europa League eller Champions League?
I dette tilfælde har nedturen og nederlaget, som det er at fyre Ståle Solbakken, mange fædre, og der er langt flere bud og forklaringer end dem, jeg her opridser for et FC København-mandskab, der på mig har virket slidt gennem en længere periode.
Læs også:Tidligere AaB’er kæmper for karrieren: Skal finde ud af, om jeg kan spille
For FC Københavns skyld må man håbe, man internt har et soleklart og utvetydigt billede af, hvad der er sket, og hvor man vil hen nu.
For uanset om det er Ståle Solbakken eller bestyrelsen, der er nogle dummernikker, eller ingen af dem er det, er de valg, ledelsen i klubben kommer til at træffe i de kommende uger, afgørende for både FC København og såmænd også dansk klubfodbold, hvis vi sætter os helt op i helikopteren og ser ud over det Covid-19-hærgede fodboldøkonomiske landskab.
For mig at se er der to hovedspor, FC København kan forfølge.
Man kan blive på den nuværende kurs, hvor størstedelen af truppen hentes via transfermarkedet, og hvor kun cremen af ungdomsårgangene kommer op og spille en rolle.
Budgettet skal være langt større end konkurrenternes i Superligaen og også kunne måle sig med de hold, man dyster med om Europa League- og Champions League-pladser.
Det kræver efter min mening, at FC København skruer markant op for spillerbudgettet, der ligger i nabolaget 150 til 160 millioner kroner for den kommende sæson.
Det er nødvendigt for at holde trit med og igen distancere FC Midtjylland, der har hentet 429 point siden sidste spillerunde i 2013/14-sæson mod FC Københavns nærmest identiske 437 point.
Læs også:Ny AaB-stjerne er gode venner med Zanka: Han er et fantastisk menneske
Og så er det nødvendigt for at få tilstrækkeligt gode spillere til at være fast i Europa League og ikke risikere at droppe ned i Conference League i stedet, en turnering der for en klub af FC Københavns økonomiske størrelse dårligt nok er interessant.
Den anden hovedvej er at skabe plads til markant flere af klubbens egne talenter og at booste det arbejde og indkøbet af fantastiske 16- til 19-årige endnu mere.
Det vil stadig kræve et større budget end alle andre Superliga-klubber, hvis man vil nogenlunde fast i Europa, og tålmodigheden med resultaterne skal være større end hidtil, fordi unge spillere per definition præsterer mere ujævnt.
Så kan man gisne om klubsamarbejder (hvilket jeg ikke tror på for en klub af FC Københavns størrelse, men lad os se), om at alt kan løses med en friskere taktik og bedre evner på transfermarkedet.
Men i bund og grund skal FC København vælge retning, og jeg er altså ikke sikker på, det vil gå godt, hvis man bare fortsætter på den hidtidige kurs og tror, det hele retter sig og bliver fantastisk i de kommende år, fordi cheftræneren ikke hedder Ståle Solbakken, og sportsdirektøren heller ikke gør det.
For midtjyderne kommer bare ikke til at give FC København den samme arbejdsro, der har været efter andre dårlige sæsoner i de 15 år, siden Solbakken kom til, og man brød døren ind til Champions League og Europa League.
Udfordringen fra FC Midtjylland er markant større og farligere, end det FCK har oplevet fra Brøndby, OB og AaB, og man behøver ikke se længere væk end klubber som PSV, Benfica, Galatasaray og Anderlecht for at forvisse sig om, at en stærk magtposition og flotte europæiske resultater ikke er nogen garanti for noget som helst på den lange bane.

Læs også:Tidligere FCK-profil kan afløse Ståle: Et interessant job
Læs også:Spilforslag til SL: Flyver Vejle videre?
Læs også:Vejle Boldklub udlejer to talenter til 2. divisionsklub
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
MEDIE
Jonas Wind er i København
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
På rov i FC København
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Vil være en af verdens største klubber om fem år
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Han erstatter Bo Henriksen
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Chelsea og Liverpool flopper fælt
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
