Leder: FC Københavns fremtid er på spil efter Solbakken-fyringen

Nedturen og nederlaget, som fyringen af Ståle Solbakken er, har mange fædre, mener Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, i dagens leder, hvor han peger på, hvilke muligheder FC København nu har.



Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.

Hvorfor blev Ståle Solbakken fyret som FC København-manager?

Var det bare pointhøsten i Superligaen, ligesom Parkens formand Bo Rygaard sagde på pressemødet, der blev holdt klokken 10 en lørdag formiddag?

Eller stak der mere under?

Havde Solbakken “tabt omklædningsrummet”, som den danske oversættelse af en halvsløj britisk fodboldkliché lyder? Eller var det ikke værre end alle andre steder, som modsvaret fra den anden lejr lød til at være?

Var det indkøbene, som manager Solbakken havde foretaget? En trup, hvor der bare var for mange forbiere og for lidt topkvalitet på et historisk højt budget? Eller var det i virkeligheden bestyrelsen, der slet ikke forstod sig på fodbold og intet begreb havde om, hvad det kræver af indsats og kolde kontanter at vinde DM to ud af tre sæsoner og samtidig spille fast i Europa League eller Champions League?

I dette tilfælde har nedturen og nederlaget, som det er at fyre Ståle Solbakken, mange fædre, og der er langt flere bud og forklaringer end dem, jeg her opridser for et FC København-mandskab, der på mig har virket slidt gennem en længere periode.

Læs også:Tidligere AaB’er kæmper for karrieren: Skal finde ud af, om jeg kan spille

For FC Københavns skyld må man håbe, man internt har et soleklart og utvetydigt billede af, hvad der er sket, og hvor man vil hen nu.

For uanset om det er Ståle Solbakken eller bestyrelsen, der er nogle dummernikker, eller ingen af dem er det, er de valg, ledelsen i klubben kommer til at træffe i de kommende uger, afgørende for både FC København og såmænd også dansk klubfodbold, hvis vi sætter os helt op i helikopteren og ser ud over det Covid-19-hærgede fodboldøkonomiske landskab.

For mig at se er der to hovedspor, FC København kan forfølge.

Man kan blive på den nuværende kurs, hvor størstedelen af truppen hentes via transfermarkedet, og hvor kun cremen af ungdomsårgangene kommer op og spille en rolle.

Budgettet skal være langt større end konkurrenternes i Superligaen og også kunne måle sig med de hold, man dyster med om Europa League- og Champions League-pladser.

Det kræver efter min mening, at FC København skruer markant op for spillerbudgettet, der ligger i nabolaget 150 til 160 millioner kroner for den kommende sæson.

Det er nødvendigt for at holde trit med og igen distancere FC Midtjylland, der har hentet 429 point siden sidste spillerunde i 2013/14-sæson mod FC Københavns nærmest identiske 437 point.

Læs også:Ny AaB-stjerne er gode venner med Zanka: Han er et fantastisk menneske

Og så er det nødvendigt for at få tilstrækkeligt gode spillere til at være fast i Europa League og ikke risikere at droppe ned i Conference League i stedet, en turnering der for en klub af FC Københavns økonomiske størrelse dårligt nok er interessant.

Den anden hovedvej er at skabe plads til markant flere af klubbens egne talenter og at booste det arbejde og indkøbet af fantastiske 16- til 19-årige endnu mere.

Det vil stadig kræve et større budget end alle andre Superliga-klubber, hvis man vil nogenlunde fast i Europa, og tålmodigheden med resultaterne skal være større end hidtil, fordi unge spillere per definition præsterer mere ujævnt.

Så kan man gisne om klubsamarbejder (hvilket jeg ikke tror på for en klub af FC Københavns størrelse, men lad os se), om at alt kan løses med en friskere taktik og bedre evner på transfermarkedet.

Men i bund og grund skal FC København vælge retning, og jeg er altså ikke sikker på, det vil gå godt, hvis man bare fortsætter på den hidtidige kurs og tror, det hele retter sig og bliver fantastisk i de kommende år, fordi cheftræneren ikke hedder Ståle Solbakken, og sportsdirektøren heller ikke gør det.

For midtjyderne kommer bare ikke til at give FC København den samme arbejdsro, der har været efter andre dårlige sæsoner i de 15 år, siden Solbakken kom til, og man brød døren ind til Champions League og Europa League.

Udfordringen fra FC Midtjylland er markant større og farligere, end det FCK har oplevet fra Brøndby, OB og AaB, og man behøver ikke se længere væk end klubber som PSV, Benfica, Galatasaray og Anderlecht for at forvisse sig om, at en stærk magtposition og flotte europæiske resultater ikke er nogen garanti for noget som helst på den lange bane.

right

Læs også:Tidligere FCK-profil kan afløse Ståle: Et interessant job
Læs også:Spilforslag til SL: Flyver Vejle videre?
Læs også:Vejle Boldklub udlejer to talenter til 2. divisionsklub




LIVE

TransferLIVE: Her er Louka Prips nye klub

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

– Det er ikke rigtig min beslutning

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

– Et kanon sted for ham

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Eksperter med hård kritik af Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

West Ham forventer Hermansen-skifte

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Vil væk fra Brøndby

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Nørgaard kommenterer exitrygte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Storklub har taget kontakt

‘FCK er nødt til at lytte’

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Medie: FC København nægter

AaB-angriber på vej til Serie A

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller