Leder: FCK laver en Bayern på FC Midtjylland

Med ansættelsen af Brian Priske sætter FC København den jyske hovedrival FC Midtjylland under hårdt pres på og uden for banen.



Med kontrakten til FC Midtjyllands assistenttræner Brian Priske laver FC København og Ståle Solbakken det kup, der for et to år siden mislykkedes med det forpurrede køb af Erik Sviatchenko.

FC København får en velrenommeret assistenttræner, der spillede en nøglerolle i FC Midtjylland optur siden ansættelsen i 2011, og som havde det overordnede ansvar for de berømte, offensive dødbolde, der var en stor del af FC Midtjyllands recept i de 24 måneder op til mesterskabet. Det er godt set af FC København og Ståle Solbakken, der mistede Peter Wettergren til det ny setup omkring Sveriges landshold.

Holder de nykårede danske mestre stilen med at få folk på plads i god tid, er de i gang med at give sig selv de bedste muligheder for at lykkes i Champions League-kvalifikationen til juli og især i august, hvor FC København skal nå den sidste playoff-runde og dermed som minimum kommer i Europa League-gruppespillet. Til gengæld sætter kuppet FC Midtjylland på en stor prøve forud for de sidste kampe og ikke mindst næste sæson.

Europæisk fodbold tæller meget for klubejer Matthew Benham, og nu bliver hans og den øvrige ledelses filosofi med nytænkning af transferpolitik, arbejdsgange og brug af data for alvor prøvet af. Priske var en af de eneste tilbageværende trænere fra årene op til mesterskabet, og cheftræner Jess Thorup og sportsdirektør Claus Steinlein har valgt at fortsætte med Kristian Bach Bak i stedet, en vægtning af kontinuiteten omkring førsteholdet.

En anden udlægning er, at FC København nu har haft held med at ramme den sportslige hovedrival FC Midtjylland på en vital post, præcis som når Bayern München har hentet Robert Lewandowski, Mario Götze og Mats Hummels fra Borussia Dortmund (et nummer, Bayern har lavet på rivaler i Bundesligaen gennem årtier).

Til sommer vil der blive skiftet yderligere ud i FC Midtjyllands spillertrup, hvor adskillige nøglespillere fra guldsæsonen allerede er væk. Det er, som FC Midtjylland gentagne gange selv har understreget, ganske naturligt. Men med et FC København, der opruster med meget mere end FC Midtjyllands respekterede assistenttræner, er det nu til sommer og ikke om 12-18-24 måneder, at næsen for bedre spillere og værdi på transfermarkedet skal give konkrete resultater i form af godt spil og mange point i efteråret.

Hele humlen i Benhams projekt med den jyske klub er netop, at man vil rekruttere bedre og klogere end konkurrenterne i Superligaen, og om ikke andet har Solbakken og FC København nu givet FCM-ledelsen og den ny tilgang til at drive en fodboldklub muligheden for at bevise, hvad den dur til.



– Brøndby er chanceløse

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Storklub meldes interesseret

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

– Han vil være i store problemer

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Dansk landsholdsspiller vende hjem

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Viborg-boss afviser norsk storklub

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’