Med kontrakten til FC Midtjyllands assistenttræner Brian Priske laver FC København og Ståle Solbakken det kup, der for et to år siden mislykkedes med det forpurrede køb af Erik Sviatchenko.
FC København får en velrenommeret assistenttræner, der spillede en nøglerolle i FC Midtjylland optur siden ansættelsen i 2011, og som havde det overordnede ansvar for de berømte, offensive dødbolde, der var en stor del af FC Midtjyllands recept i de 24 måneder op til mesterskabet. Det er godt set af FC København og Ståle Solbakken, der mistede Peter Wettergren til det ny setup omkring Sveriges landshold.
Holder de nykårede danske mestre stilen med at få folk på plads i god tid, er de i gang med at give sig selv de bedste muligheder for at lykkes i Champions League-kvalifikationen til juli og især i august, hvor FC København skal nå den sidste playoff-runde og dermed som minimum kommer i Europa League-gruppespillet. Til gengæld sætter kuppet FC Midtjylland på en stor prøve forud for de sidste kampe og ikke mindst næste sæson.
Europæisk fodbold tæller meget for klubejer Matthew Benham, og nu bliver hans og den øvrige ledelses filosofi med nytænkning af transferpolitik, arbejdsgange og brug af data for alvor prøvet af. Priske var en af de eneste tilbageværende trænere fra årene op til mesterskabet, og cheftræner Jess Thorup og sportsdirektør Claus Steinlein har valgt at fortsætte med Kristian Bach Bak i stedet, en vægtning af kontinuiteten omkring førsteholdet.
En anden udlægning er, at FC København nu har haft held med at ramme den sportslige hovedrival FC Midtjylland på en vital post, præcis som når Bayern München har hentet Robert Lewandowski, Mario Götze og Mats Hummels fra Borussia Dortmund (et nummer, Bayern har lavet på rivaler i Bundesligaen gennem årtier).
Til sommer vil der blive skiftet yderligere ud i FC Midtjyllands spillertrup, hvor adskillige nøglespillere fra guldsæsonen allerede er væk. Det er, som FC Midtjylland gentagne gange selv har understreget, ganske naturligt. Men med et FC København, der opruster med meget mere end FC Midtjyllands respekterede assistenttræner, er det nu til sommer og ikke om 12-18-24 måneder, at næsen for bedre spillere og værdi på transfermarkedet skal give konkrete resultater i form af godt spil og mange point i efteråret.
Hele humlen i Benhams projekt med den jyske klub er netop, at man vil rekruttere bedre og klogere end konkurrenterne i Superligaen, og om ikke andet har Solbakken og FC København nu givet FCM-ledelsen og den ny tilgang til at drive en fodboldklub muligheden for at bevise, hvad den dur til.

TransferLIVE: Aftale på vej? Eksamen mod Brøndby

Tour de France – 1. etape

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

FC Barcelona-stjerner i chok

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Kreativ transfer-løsning?

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Arbejder på Matt O’Riley-transfer

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte

Dansker færdig i Galatasaray

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Megatransfer på vej?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Femkløver vil væk fra Manchester United

– Jeg er stærkere end nogensinde

Superliga-klub smadrer transferrekord

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

“Et kup” at hente dansk angriber

På vej mod retur?

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

– Han kan blive vigtig

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

FC Nordsjælland sælger Dorgeles