Leder: Qatar har købt vores fodboldbosser

På onsdag går det løs med Europas kvalifikation til VM-slutrunden i Qatar, og Tipsbladet kigger nærmere på omstændighederne omkring den slutrunde.



Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag – du kan også få det leveret til døren – se mere om hvordan her.

På onsdag går det løs med Europas kvalifikation til VM-slutrunden i Qatar.

Der er Frankrig-Ukraine, Tyrkiet-Holland, Slovenien-Kroatien og Finland-Bosnien, og så er der det, der i hvert fald for mig er det helt enestående i denne landsholdssamling, nemlig kampen mellem Qatar og Luxembourg på et stadion i Ungarn.

Den opmærksomme læser vil nu begynde at undre sig, for siden hvornår har Golf-staten Qatar dog forladt Asiens fodboldforbund til fordel for det UEFA, hvor Danmark er medlem?

Ret skal være ret; Qatar er ikke blevet hevet op ved rode og placeret på den europæiske kontinentalsokkel.

Men på fodboldbanen, på sportspolitikkens bonede gulve og finansielt er Qatar og UEFA til gengæld så tæt på at være gift, som man nu en gang kan blive det, når man som Qatar også har rigtig gode venskaber i Sydamerika, Nordamerika, Afrika, Asien og hvor der end ellers spilles fodbold.

Ligningen lyder cirka sådan her: Qatar har økonomiske interesser for milliarder af kroner i adskillige af Europas største fodboldklubber, kommer til at poste milliarder af kroner i kompensation for brugen af spillere til VM til selvsamme klubber, og indgik for nylig den seneste i en række store sponsoraftaler i Europa, da Qatar Airways blev en af storsponsorerne til EM-slutrunden til sommer.

I Sydamerika spillede Qatar med i Copa América i 2019 og skulle have deltaget i 2020-versionen, hvis den ikke var blevet skubbet til sommer i år.

Det fulgte i kølvandet på enorme økonomiske aftaler med det nødlidende fodboldforbund CONMEBOL i Sydamerika, så selvfølgelig kunne Qatars landshold også få lov at spille med i Europas gruppe A i VM-kvalifikationen, hvor Portugal, Irland, Serbien, Aserbajdsjan og Luxembourg havde plads til et sjette hjul.

Qatars kampe tæller ikke i puljen, men signalet fra bosserne i Qatar og UEFA er tydeligt nok: Her står vi sammen.

UEFA-præsident Aleksandar Ceferin var til pokalfinale i Qatar før jul til indvielsen af et VM-stadion og roste de kommende VM-arrangører til skyerne, mens han måtte nedtone de lokale forventninger til, at Qatars landshold også en dag fik lov at spille med i Champions League.

Ceferin, Qatars loyale beskyttere Bayern München og Qatar-ejede Paris Saint-Germain er bare nogle få af de kræfter, der sikrer, at DBU og de nordiske fodboldforbunds snak om forandringer ikke fører til noget.

PSG’s præsident, Qatars tidligere landsholdsspiller i tennis og nuværende beINSPORTS-præsident Nasser Al-Khelaïfi, sidder i øvrigt i UEFA’s eksekutivkomité sammen med Jesper Møller, hvilket Al-Khelaïfi kan som næstformand i Europas klubsammenslutning ECA.

Qatar har arbejdet dygtigt og målrettet for at sikre sig, at fans og kritikere ikke kommer til at rokke ved noget som helst frem mod VM 2022, mens man blandt fans, spillere og den brede fodboldverden uden for den absolutte Champions League-elite kan spørge sig selv, hvem vores fodboldpolitikere egentlig tjener.

Forside_19_marts





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC København sælger Nathan Trott

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Barcelona – Real Madrid

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wolfsburg – Bayern

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’