Mange hader dem, men FCK og FCM er gode for SL

LEDER: Det er en klassisk fodboldfortælling, at de andre er dødtrætte af hovedstadsklubben med flest penge.



Lederen er fra Tipsbladet fredag, som du køber sammen med Ekstra Bladet hver fredag.

Mange fans ikke bryder sig om FC København og FC Midtjylland.

Det er en klassisk fodboldfortælling, at de andre er dødtrætte af hovedstadsklubben med flest penge, i Danmark FC København, og provins-opkomlingen i form af FC Midtjylland, der har vokset sig stor og stærk ved at være frækkere, mere modig og, i nogle tilfælde, mere hensynsløs og hård end traditionsrige rivaler.

Den historie kan vi finde fra Finland til Portugal og Belgien og Tyskland til Ukraine, for det er et grundvilkår at angribe rivalerne for det, man ikke er selv.

Så længe man forstår at holde det til fodbold og i stedet bærer interessen for fodbold videre ud i vores fragmenterede samfund som noget positivt, er det fint.

I dagens udgave af Tipsbladet sætter vi fokus på de to topklubber, der mødes søndag.

Vi bruger især kræfterne og pladsen på at sammenligne klubberne på en række punkter, der tegner de store linjer i rivaliseringen langt ud over de 90 minutter søndag aften i Parken, der kan falde begge veje mellem to jævnbyrdige hold.

Vi udråber ikke en vinder eller konkluderer, hvem der er bedst, for det er stadig to klubber med betydelige forskelle og vidt forskellige forudsætninger.

Jeg forstår udmærket, at mange helst ville være fri for de to store og stærke FC-klubber, der efter min vurdering igen kommer til at dele Superligaen mellem sig i den kommende håndfuld år, som de gjorde fra 2014 og indtil Brøndbys overraskende mesterskab.

Men det kan også noget at have to markante klubber, der henter point i Europa, køber og sælger spillere for store beløb og tiltrækker mange tilskuere og seere.

Igen, fair nok, hvis man helst ville være fri, men så kunne andre jo have taget teten i halvfemserne og nullerne, da FC København endnu var en teenager og FC Midtjylland dårligt nok født som fusion mellem anonyme Ikast fS og endnu mere anonyme Herning Fremad.

Superligaen ville uden FC-klubberne have mere til fælles med Bulgarien og Rumænien i sportsligt niveau, spænding og interesse, i stedet for at spille i Europas Top 15. Jeg har ikke hørt Randers FC og Brøndby IF klage over de europæiske point, FC København har samlet til den danske rangliste.

Og selvom jeg personligt godt kan lide at se fodbold i de lavere rækker, er det for uambitiøst at ønske sig en bred Superliga med mange hold og mesterhold, der så får tæsk i første runde af Champions League-kvalifikationen i Finland og Albanien, fordi de ikke er bedre.

Jeg synes også, der er noget historie mellem de to klubber, ligesom de har med andre danske hold.

Flemming Østergaards entré på traktor i Ikast i 2003 var genial, det samme var de vilde kampe i 2014, hvor holdene først ødelagde det for hinanden, og FCM siden lagde kimen til det første mesterskab ved at vinde 2-1 i Parken i august.

Siden har der været åben slagsudveksling mellem de to hold med en lille overvægt til FC Midtjylland i de indbyrdes kampe, og mesterskabet går ikke automatisk til sejrherren på det udsolgte stadion på søndag – dertil er de to klubber for lige.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_17-09-2021_Lands_1udg-page-001



Peter Schmeichel taget på sengen

Arsenal ansætter dansk toptræner

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Dansk bomber med vildt mål i England

Mohamed Daramy vender tilbage

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Andreas Christensen skriver snart under

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Går langt ned i løn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Nyt nederlag til Thomas Frank

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

– Lange forhandlinger med FC København

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neestrup reagerer på brudt aftale

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Rangers rundbarberer Dons igen

Stor ydmygelse

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad