Mandag aften sluttede fodboldsæsonen 2021/22 for Danmarks vedkommende med en Nations League-kamp mod Østrig, og tirsdag og onsdag begyndte den næste, da Viborg FF, Brøndby IF og FC Midtjylland fik trukket deres modstandere i kvalifikationen til Conference League og Champions League.
Det er noget af et fodboldår, der venter de danske klubber, spillerne og deres kolleger i udlandet, og det mener jeg ikke på den positive måde.
For der er VM-slutrunde i Qatar, en slutrunde, hvor spillere, fans og spillet skal udnyttes til at glorificere et diktatur, hvor kongefamilien bruger verdens mest populære sport til at sikre egen magtposition og deres totale kontrol med den lille stat til en slutrunde, der spilles på faciliteter opført af udnyttede, undertrykkede og i nogle tilfælde døde migrantarbejdere.
Men som om det ikke var nok, smadrer slutrunden også den kommende sæson for alle andre end værtsnationen Qatar, der planlægger at samle landsholdsspillerne i god tid, a la Sydkorea før VM 2002.
Lad os lige lave et regnestykke.
Landsholdsspillerne kan først samles en uges tid før VM-slutrunden, fordi kalenderen er så ekstremt presset.
Ergo kan landstræner Kasper Hjulmand godt glemme at lære sit holde ret mange nye tricks – han har i øvrigt også mistet en landsholdssamling og må nøjes med en kort af slagsen i slutningen af september, hvor der i øvrigt er Nations League-kampe og dermed ikke lige så åbne for eksperimenter som en normal testkamp.
Og spillerne? De skal knokle!
Ligastarten i de store ligaer er rykket, så man begynder allerede i første weekend i august i ligaer som Premier League og Bundesligaen.
Det giver en kortere forberedelse og dermed færre træningspas til at blive fysisk klar for spillere, der vel at mærke har slidt og slæbt med ekstra Nations League-kampe her i juni, og som for største stjerners vedkommende ikke slipper for tåbelige opvisningskampe i juli lige fra skoldhede Houston til verdens mest isolerede storby, vestaustralske Perth.
Premier League-spillerne skal spille 16 runder til og med weekenden 12.-13. november, hvorefter spillerne bliver sluppet fri til deres respektive landshold med VM-kickoff i Doha 21. november.
Superligaen? Her spiller man 17 kampe fra midten af juli til samme weekend, plus et par runder i pokalturneringen.

Lad os sige, at FC Midtjylland klarer sig frem til næste runde i Champions League-kvalifikationen, taber, og dermed ryger i Europa League-gruppespillet.
Så skal FC København og Silkeborg IF (der er garanteret gruppespil i Europa League eller Conference League) fra midten af juli og fire måneder frem spille 27 kampe, mens FC Midtjylland rammer 29 kampe. Ja det bliver 31 for FCM, såfremt man når frem til en playoffrunde i en af de europæiske kvalifikationsturneringer.
Det er en kamp hver fjerde dag, altså efter en kort sommeropstart og eventuelle landskampe i september.
Og efter VM? Der skal spillerne på arbejde igen og knokle sæsonen færdig på kortere tid end normalt.
Hvis jeg var én af de politikere, der havde placeret og siden accepteret det VM i Qatar, ville jeg ikke kunne se spillerne i øjnene af bare skam. Det er plat, useriøst og en skandale, at det VM har fået lov at stå, og forhåbentlig er alle parter i landet klar på at melde fra, hvis en af de kommende VM-slutrunder eller store klubturneringer ryger til et land som Kina eller Saudi-Arabien, hvor man er endnu mere begejstret for at fængsle og tage livet af folk, man er uenig med.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
HELT VILDT
FC København-fans raser
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
‘Jeg er fucking irriteret’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Superliga-træner enormt stolt
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
FC København misser top seks
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU