Mandag aften sluttede fodboldsæsonen 2021/22 for Danmarks vedkommende med en Nations League-kamp mod Østrig, og tirsdag og onsdag begyndte den næste, da Viborg FF, Brøndby IF og FC Midtjylland fik trukket deres modstandere i kvalifikationen til Conference League og Champions League.
Det er noget af et fodboldår, der venter de danske klubber, spillerne og deres kolleger i udlandet, og det mener jeg ikke på den positive måde.
For der er VM-slutrunde i Qatar, en slutrunde, hvor spillere, fans og spillet skal udnyttes til at glorificere et diktatur, hvor kongefamilien bruger verdens mest populære sport til at sikre egen magtposition og deres totale kontrol med den lille stat til en slutrunde, der spilles på faciliteter opført af udnyttede, undertrykkede og i nogle tilfælde døde migrantarbejdere.
Men som om det ikke var nok, smadrer slutrunden også den kommende sæson for alle andre end værtsnationen Qatar, der planlægger at samle landsholdsspillerne i god tid, a la Sydkorea før VM 2002.
Lad os lige lave et regnestykke.
Landsholdsspillerne kan først samles en uges tid før VM-slutrunden, fordi kalenderen er så ekstremt presset.
Ergo kan landstræner Kasper Hjulmand godt glemme at lære sit holde ret mange nye tricks – han har i øvrigt også mistet en landsholdssamling og må nøjes med en kort af slagsen i slutningen af september, hvor der i øvrigt er Nations League-kampe og dermed ikke lige så åbne for eksperimenter som en normal testkamp.
Og spillerne? De skal knokle!
Ligastarten i de store ligaer er rykket, så man begynder allerede i første weekend i august i ligaer som Premier League og Bundesligaen.
Det giver en kortere forberedelse og dermed færre træningspas til at blive fysisk klar for spillere, der vel at mærke har slidt og slæbt med ekstra Nations League-kampe her i juni, og som for største stjerners vedkommende ikke slipper for tåbelige opvisningskampe i juli lige fra skoldhede Houston til verdens mest isolerede storby, vestaustralske Perth.
Premier League-spillerne skal spille 16 runder til og med weekenden 12.-13. november, hvorefter spillerne bliver sluppet fri til deres respektive landshold med VM-kickoff i Doha 21. november.
Superligaen? Her spiller man 17 kampe fra midten af juli til samme weekend, plus et par runder i pokalturneringen.

Lad os sige, at FC Midtjylland klarer sig frem til næste runde i Champions League-kvalifikationen, taber, og dermed ryger i Europa League-gruppespillet.
Så skal FC København og Silkeborg IF (der er garanteret gruppespil i Europa League eller Conference League) fra midten af juli og fire måneder frem spille 27 kampe, mens FC Midtjylland rammer 29 kampe. Ja det bliver 31 for FCM, såfremt man når frem til en playoffrunde i en af de europæiske kvalifikationsturneringer.
Det er en kamp hver fjerde dag, altså efter en kort sommeropstart og eventuelle landskampe i september.
Og efter VM? Der skal spillerne på arbejde igen og knokle sæsonen færdig på kortere tid end normalt.
Hvis jeg var én af de politikere, der havde placeret og siden accepteret det VM i Qatar, ville jeg ikke kunne se spillerne i øjnene af bare skam. Det er plat, useriøst og en skandale, at det VM har fået lov at stå, og forhåbentlig er alle parter i landet klar på at melde fra, hvis en af de kommende VM-slutrunder eller store klubturneringer ryger til et land som Kina eller Saudi-Arabien, hvor man er endnu mere begejstret for at fængsle og tage livet af folk, man er uenig med.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
INTERVIEW
Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
City holder liv i mesterskabsdrømmen
Iran kommer med krav før VM
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
STORT INTERVIEW