Mandag aften sluttede fodboldsæsonen 2021/22 for Danmarks vedkommende med en Nations League-kamp mod Østrig, og tirsdag og onsdag begyndte den næste, da Viborg FF, Brøndby IF og FC Midtjylland fik trukket deres modstandere i kvalifikationen til Conference League og Champions League.
Det er noget af et fodboldår, der venter de danske klubber, spillerne og deres kolleger i udlandet, og det mener jeg ikke på den positive måde.
For der er VM-slutrunde i Qatar, en slutrunde, hvor spillere, fans og spillet skal udnyttes til at glorificere et diktatur, hvor kongefamilien bruger verdens mest populære sport til at sikre egen magtposition og deres totale kontrol med den lille stat til en slutrunde, der spilles på faciliteter opført af udnyttede, undertrykkede og i nogle tilfælde døde migrantarbejdere.
Men som om det ikke var nok, smadrer slutrunden også den kommende sæson for alle andre end værtsnationen Qatar, der planlægger at samle landsholdsspillerne i god tid, a la Sydkorea før VM 2002.
Lad os lige lave et regnestykke.
Landsholdsspillerne kan først samles en uges tid før VM-slutrunden, fordi kalenderen er så ekstremt presset.
Ergo kan landstræner Kasper Hjulmand godt glemme at lære sit holde ret mange nye tricks – han har i øvrigt også mistet en landsholdssamling og må nøjes med en kort af slagsen i slutningen af september, hvor der i øvrigt er Nations League-kampe og dermed ikke lige så åbne for eksperimenter som en normal testkamp.
Og spillerne? De skal knokle!
Ligastarten i de store ligaer er rykket, så man begynder allerede i første weekend i august i ligaer som Premier League og Bundesligaen.
Det giver en kortere forberedelse og dermed færre træningspas til at blive fysisk klar for spillere, der vel at mærke har slidt og slæbt med ekstra Nations League-kampe her i juni, og som for største stjerners vedkommende ikke slipper for tåbelige opvisningskampe i juli lige fra skoldhede Houston til verdens mest isolerede storby, vestaustralske Perth.
Premier League-spillerne skal spille 16 runder til og med weekenden 12.-13. november, hvorefter spillerne bliver sluppet fri til deres respektive landshold med VM-kickoff i Doha 21. november.
Superligaen? Her spiller man 17 kampe fra midten af juli til samme weekend, plus et par runder i pokalturneringen.

Lad os sige, at FC Midtjylland klarer sig frem til næste runde i Champions League-kvalifikationen, taber, og dermed ryger i Europa League-gruppespillet.
Så skal FC København og Silkeborg IF (der er garanteret gruppespil i Europa League eller Conference League) fra midten af juli og fire måneder frem spille 27 kampe, mens FC Midtjylland rammer 29 kampe. Ja det bliver 31 for FCM, såfremt man når frem til en playoffrunde i en af de europæiske kvalifikationsturneringer.
Det er en kamp hver fjerde dag, altså efter en kort sommeropstart og eventuelle landskampe i september.
Og efter VM? Der skal spillerne på arbejde igen og knokle sæsonen færdig på kortere tid end normalt.
Hvis jeg var én af de politikere, der havde placeret og siden accepteret det VM i Qatar, ville jeg ikke kunne se spillerne i øjnene af bare skam. Det er plat, useriøst og en skandale, at det VM har fået lov at stå, og forhåbentlig er alle parter i landet klar på at melde fra, hvis en af de kommende VM-slutrunder eller store klubturneringer ryger til et land som Kina eller Saudi-Arabien, hvor man er endnu mere begejstret for at fængsle og tage livet af folk, man er uenig med.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Vil have ham væk fra FC København
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
Neestrup chokerer med sin startopstilling
Højlund står til at slå personlige rekorder
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Her kan du se Viborg FF mod FC København
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Nu svarer David Nielsen
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København