Misbruger spillerne: 31 kampe på fire måneder

LEDER: Qatars VM sender Superligaens Europa-deltagere ud på et vanvittigt ridt i den ny sæson, hvor FC Midtjylland, Viborg og Brøndby risikerer at skulle spille 31 betydende kampe på fire måneder.



Mandag aften sluttede fodboldsæsonen 2021/22 for Danmarks vedkommende med en Nations League-kamp mod Østrig, og tirsdag og onsdag begyndte den næste, da Viborg FF, Brøndby IF og FC Midtjylland fik trukket deres modstandere i kvalifikationen til Conference League og Champions League.

Det er noget af et fodboldår, der venter de danske klubber, spillerne og deres kolleger i udlandet, og det mener jeg ikke på den positive måde.

For der er VM-slutrunde i Qatar, en slutrunde, hvor spillere, fans og spillet skal udnyttes til at glorificere et diktatur, hvor kongefamilien bruger verdens mest populære sport til at sikre egen magtposition og deres totale kontrol med den lille stat til en slutrunde, der spilles på faciliteter opført af udnyttede, undertrykkede og i nogle tilfælde døde migrantarbejdere.

Men som om det ikke var nok, smadrer slutrunden også den kommende sæson for alle andre end værtsnationen Qatar, der planlægger at samle landsholdsspillerne i god tid, a la Sydkorea før VM 2002.

Lad os lige lave et regnestykke.

Landsholdsspillerne kan først samles en uges tid før VM-slutrunden, fordi kalenderen er så ekstremt presset.

Ergo kan landstræner Kasper Hjulmand godt glemme at lære sit holde ret mange nye tricks – han har i øvrigt også mistet en landsholdssamling og må nøjes med en kort af slagsen i slutningen af september, hvor der i øvrigt er Nations League-kampe og dermed ikke lige så åbne for eksperimenter som en normal testkamp.

Og spillerne? De skal knokle!

Ligastarten i de store ligaer er rykket, så man begynder allerede i første weekend i august i ligaer som Premier League og Bundesligaen.

Det giver en kortere forberedelse og dermed færre træningspas til at blive fysisk klar for spillere, der vel at mærke har slidt og slæbt med ekstra Nations League-kampe her i juni, og som for største stjerners vedkommende ikke slipper for tåbelige opvisningskampe i juli lige fra skoldhede Houston til verdens mest isolerede storby, vestaustralske Perth.

Premier League-spillerne skal spille 16 runder til og med weekenden 12.-13. november, hvorefter spillerne bliver sluppet fri til deres respektive landshold med VM-kickoff i Doha 21. november.

Superligaen? Her spiller man 17 kampe fra midten af juli til samme weekend, plus et par runder i pokalturneringen.

169840

Lad os sige, at FC Midtjylland klarer sig frem til næste runde i Champions League-kvalifikationen, taber, og dermed ryger i Europa League-gruppespillet.

Så skal FC København og Silkeborg IF (der er garanteret gruppespil i Europa League eller Conference League) fra midten af juli og fire måneder frem spille 27 kampe, mens FC Midtjylland rammer 29 kampe. Ja det bliver 31 for FCM, såfremt man når frem til en playoffrunde i en af de europæiske kvalifikationsturneringer.

Det er en kamp hver fjerde dag, altså efter en kort sommeropstart og eventuelle landskampe i september.

Og efter VM? Der skal spillerne på arbejde igen og knokle sæsonen færdig på kortere tid end normalt.

Hvis jeg var én af de politikere, der havde placeret og siden accepteret det VM i Qatar, ville jeg ikke kunne se spillerne i øjnene af bare skam. Det er plat, useriøst og en skandale, at det VM har fået lov at stå, og forhåbentlig er alle parter i landet klar på at melde fra, hvis en af de kommende VM-slutrunder eller store klubturneringer ryger til et land som Kina eller Saudi-Arabien, hvor man er endnu mere begejstret for at fængsle og tage livet af folk, man er uenig med.





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Nu drømmer de stort i AGF

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

– De skal skille sig af med ham!

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Spanske medier i ekstase

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Voldsom Franculino-spådom

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Han kommer til at have mareridt i nat

Trækker overskrifter i Sydkorea

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Rigmand vild med FC København-aftale

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Kæmpe triumf for Frank

De er klar til at købe Mohamed Salah

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Her sætter Vingegaard grænsen

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FC København – Sønderjyske

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning