Nu må FCM have betalt den sidste øre i lærepenge

KOMMENAR: FC Midtjylland spillede fint mellem felterne mod et middelmådigt Omonia, og så dur det altså ikke at tabe.



Omonia Nicosia mod FC Midtjylland endte 0,32-1,54 i Expected Goals. Til FCM, forstås.

Og før I begynder at rase og kaste med telefonen, eller falder ned af sofaen i latterkramper, var der fuld dækning for de tal, når man så de 90 minutter på den svenske streamingtjeneste, der havde købt rettighederne til kvalifikationskampen på Cypern.

FC Midtjylland var det klart bedste af de to hold, uden at kampen eller indsatsen på nogen måde ryger på highlight-rullen, når de nuværende FCM-startere skal sælges i de kommende år.

Det var et væsentligt fremskridt fra to elendige kampe mod Progrés Niederkorn og Lyngby. Men det var også det tredje nederlag på stribe, og jo dermed med al tydelighed noget, der allerede her i sæsonens spæde begyndelse truer med at ødelægge 2023/24, før transfervinduet end er lukket.

Ok, i Superligaen skal FC Midtjylland nok hænge på, men når man har så store europæiske ambitioner som FC Midtjylland, dur det bare ikke at gå fra banen efter cirka 100 minutters fodbold uden en scoring.

Jeg var efter FC København den anden aften, fordi man ikke avancerer i en kvalifikationsrunde eller får point i gruppespillet på grund af flot opspil og god fodbold lige indtil afslutningen på mål.

Det er i de europæiske kampe, man skal matche eller overgå ovennævnte xG ved lige at være det dygtigere inde i feltet, og FC Midtjylland var det modsatte torsdag aften, hvor man ellers kom frem til et væld af gode situationer i og omkring straffesparksfeltet.

Omonias mål var en tragikomisk fejl af en tværaflevering ind foran eget mål fra Armin Gigovic, og efter en uge med forsvarsfejl er det for nemt bare at tale om uheld.

Det kan være, fejlene forsvinder nu og ikke dukker op igen i resten af sæsonen, men det kan man vel ikke bare forlade sig på.

FC Midtjylland har spillet europæiske gruppespil tre år i træk, så der er rigelig med erfaring i klubben omkring alt det praktiske og det mentale arbejde, der er at spille to gange om ugen.

Og det skal vi simpelthen se på banen nu.

Den sidste øre i europæiske lærepenge er for længst betalt.

Og det giver dårligt nok mening at tale om europæisk erfaring, i hvert fald ikke i de 100 minutter på banen (tak til FIFA for den ekstra spilletid, vi får i denne sæson, endnu en gave fra VM 2022 i Qatar), mod et hold, der ikke kunne mere end et middelmådigt Superliga-mandskab.

Det Benny Hill-mål havde de forsvarende Premier League- og Champions League-mestre Manchester City også lukket ind, hvis Rúben Neves havde spillet en modstander blank foran mål.

Men på et mere overordnet plan kan jeg ikke slippe tanken, at der stadig mangler den her pivhurtige og fysisk fænomenale stopper ved siden af Sverrir Ingi Ingason, og at nogen skal gribe chancen og matche Gustav Isaksens output, hvad end den eller de personer så er i truppen lige nu eller er på kontrakt et andet sted as we speak.

Nu skal stimen først brydes efter tre nederlag på stribe – mon ikke vi får et stærkt hold at se i Vejle på søndag, selvom der er mindre end 72 timers restitution.

Og så skal man bare være i stand til at hælde det Omonia-hold af brættet på torsdag, og gerne i sikker stil, for Legia eller Austria Wien i sidste og afgørende kvalifikationsrunde giver næppe lige så megen plads, som Omonia gjorde her til aften.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Millionregn over FC Midtjylland

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Håber på FC København-exit

Brighton – Liverpool



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Barcelona – Rayo Vallecano

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Benhård Brian Riemer-melding

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Messi rammer gyldent tal

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

‘Det er dramatisk!’

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

FC København-talent har truffet stor beslutning

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Vejle Boldklub – OB