ÅRHUS (Tipsbladet): Hvem var det nu lige, Brøndby stillede med på den centrale midtbane mandag aften mod AGF?
Jo jo, vi kunne godt læse startopstillingen og se, hvem der løb rundt derinde, men Brøndby var nærmest ikke med i fodboldkampen denne oktober-aften i Århus i den første time, indtil indskiftningen af Noah Nartey og et naturligt dalende energiniveau hos AGF gav lidt mere plads.
Det er ingen skam eller katastrofe at smide point i Århus, hvor Brøndby som så mange andre Superliga-hold har haft det svært i flere år, og denne gang blev Brøndby-defensiven ikke spillet ren Bambi-på-glat-is, som man er blevet flere gange på det seneste.
Men det er alligevel svært bekymrende, at Brøndby kan være så langt væk, som man var især de første 45 minutter i Århus.
1-3 i Parken, 3-3 i Silkeborg og 1-4 i Farum lød de tre foregående udekampe i Superligaen, og selv om AGF ikke havde specielt mange store chancer og ikke burde have scoret tre mål, var der heller intet at indvende til de tre århusianske point.
Jesper Sørensen talte inden kampen på Viaplay om Brøndbys manglende stabilitet og at finde den, og så må alarmklokkerne ringe, uanset en fornem kollektiv indsats af AGF, at Brøndby først i slutfasen begyndte at true AGF for alvor med blandt andet Yuito Suzukis overligger-brag fra kort afstand.
Brøndby IF er seks point efter FC København og FC Midtjylland på den delte førsteplads, så intet er tabt eller nogen fortabt.
Men man er også nummer seks i Superligaen med fire nederlag, heraf i begge AGF-kampe, og 18 point i 12 kampe.
For et par uger siden blev sportsdirektør Carsten V. Jensen vist døren.
Og man behøver ikke være fodboldledelses-Einstein for at se, at et Brøndby med ejerne GFH i en mere central rolle, på jagt efter en ny sportsdirektør eller ny besætning omkring den rolle, ikke kommer til at se velvilligt på Jesper Sørensen, hvis resten af grundspillet også byder på halvandet point per kamp, endsige de resterende kampe i efteråret.
Bare smag på de kommende uger:
Weekendens derby mod FC København, efterfulgt af to kampe (den ene i pokalen) mod FC Midtjylland og en revanchekamp med FC Nordsjælland.
Læg dertil, at cheftræner Jesper Sørensen fik et rødt kort efter slutfløjtet, hvilket ikke er mindre dumt, end når spillere får det.
Med CV's exit og en generalforsamling næste mandag viste ejerne, at de er klar til at tage mere styring, og det er svært at konkludere andet, end at der nu er jobs på højkant – selvfølgelig cheftrænerens men også spillernes på et hold, der blev samlet for at vinde guld og komme i et Europa-ligaspil i 2024 eller 2025, ikke for at toppe om to-tre-fire år.
Det kan nærmest være ovre, når Brøndby lukker efteråret med Sønderjyske og AaB i slutningen af november, så der er ikke plads til flere svipsere eller offdays – og slet ikke på søndag mod FC København, med eller uden den karantæneramte cheftræner på sidelinjen.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Moukoko vækker opsigt i udlandet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Superliga-ekspert i svime over FCK
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
Færdig i Manchester City
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER