Nu spiller de for chefens og egne jobs i Brøndby

Der er ikke meget ved at slå FC Midtjylland, når Brøndby i kampen efter med al tid i verden til forberedelse i landsholdspausen spiller en så pauver første halvleg, som man gjorde i Århus.



ÅRHUS (Tipsbladet): Hvem var det nu lige, Brøndby stillede med på den centrale midtbane mandag aften mod AGF?

Jo jo, vi kunne godt læse startopstillingen og se, hvem der løb rundt derinde, men Brøndby var nærmest ikke med i fodboldkampen denne oktober-aften i Århus i den første time, indtil indskiftningen af Noah Nartey og et naturligt dalende energiniveau hos AGF gav lidt mere plads.

Det er ingen skam eller katastrofe at smide point i Århus, hvor Brøndby som så mange andre Superliga-hold har haft det svært i flere år, og denne gang blev Brøndby-defensiven ikke spillet ren Bambi-på-glat-is, som man er blevet flere gange på det seneste.

Men det er alligevel svært bekymrende, at Brøndby kan være så langt væk, som man var især de første 45 minutter i Århus.

1-3 i Parken, 3-3 i Silkeborg og 1-4 i Farum lød de tre foregående udekampe i Superligaen, og selv om AGF ikke havde specielt mange store chancer og ikke burde have scoret tre mål, var der heller intet at indvende til de tre århusianske point.

Jesper Sørensen talte inden kampen på Viaplay om Brøndbys manglende stabilitet og at finde den, og så må alarmklokkerne ringe, uanset en fornem kollektiv indsats af AGF, at Brøndby først i slutfasen begyndte at true AGF for alvor med blandt andet Yuito Suzukis overligger-brag fra kort afstand.

Brøndby IF er seks point efter FC København og FC Midtjylland på den delte førsteplads, så intet er tabt eller nogen fortabt.

Men man er også nummer seks i Superligaen med fire nederlag, heraf i begge AGF-kampe, og 18 point i 12 kampe.

For et par uger siden blev sportsdirektør Carsten V. Jensen vist døren.

Og man behøver ikke være fodboldledelses-Einstein for at se, at et Brøndby med ejerne GFH i en mere central rolle, på jagt efter en ny sportsdirektør eller ny besætning omkring den rolle, ikke kommer til at se velvilligt på Jesper Sørensen, hvis resten af grundspillet også byder på halvandet point per kamp, endsige de resterende kampe i efteråret.

Bare smag på de kommende uger:

Weekendens derby mod FC København, efterfulgt af to kampe (den ene i pokalen) mod FC Midtjylland og en revanchekamp med FC Nordsjælland.

Læg dertil, at cheftræner Jesper Sørensen fik et rødt kort efter slutfløjtet, hvilket ikke er mindre dumt, end når spillere får det.

Med CV's exit og en generalforsamling næste mandag viste ejerne, at de er klar til at tage mere styring, og det er svært at konkludere andet, end at der nu er jobs på højkant – selvfølgelig cheftrænerens men også spillernes på et hold, der blev samlet for at vinde guld og komme i et Europa-ligaspil i 2024 eller 2025, ikke for at toppe om to-tre-fire år.

Det kan nærmest være ovre, når Brøndby lukker efteråret med Sønderjyske og AaB i slutningen af november, så der er ikke plads til flere svipsere eller offdays – og slet ikke på søndag mod FC København, med eller uden den karantæneramte cheftræner på sidelinjen.





Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff




LIVE

TransferLIVE: Bailey Peacock-Farrell skifter klub

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Stjerne flirter med Brøndby

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Froholdt med klar transfermelding

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Kan købes til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Premier League-bomber på vej til storklub

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Marc Overmars vil købe stor dansk profil

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Ingen kontakt med AGF

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Disse fire kan være på vej væk fra Brøndby

‘Han ligner en spiller for FC København’

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Nedslående Dorgu-melding

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Afsløring: Sønderjyske henter Berkant Bayrak

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Her er kampene i Champions League

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln

Stor dansk Champions League-nyhed

Afsløring: Julius Beck skifter til Elfsborg

Vanvittigt: Han brændte banen af!

Tipsbladets transfershow: Fem fede timer!

Farzams fanzone: Det er slut – medmindre…