Nu spiller de for chefens og egne jobs i Brøndby

Der er ikke meget ved at slå FC Midtjylland, når Brøndby i kampen efter med al tid i verden til forberedelse i landsholdspausen spiller en så pauver første halvleg, som man gjorde i Århus.



ÅRHUS (Tipsbladet): Hvem var det nu lige, Brøndby stillede med på den centrale midtbane mandag aften mod AGF?

Jo jo, vi kunne godt læse startopstillingen og se, hvem der løb rundt derinde, men Brøndby var nærmest ikke med i fodboldkampen denne oktober-aften i Århus i den første time, indtil indskiftningen af Noah Nartey og et naturligt dalende energiniveau hos AGF gav lidt mere plads.

Det er ingen skam eller katastrofe at smide point i Århus, hvor Brøndby som så mange andre Superliga-hold har haft det svært i flere år, og denne gang blev Brøndby-defensiven ikke spillet ren Bambi-på-glat-is, som man er blevet flere gange på det seneste.

Men det er alligevel svært bekymrende, at Brøndby kan være så langt væk, som man var især de første 45 minutter i Århus.

1-3 i Parken, 3-3 i Silkeborg og 1-4 i Farum lød de tre foregående udekampe i Superligaen, og selv om AGF ikke havde specielt mange store chancer og ikke burde have scoret tre mål, var der heller intet at indvende til de tre århusianske point.

Jesper Sørensen talte inden kampen på Viaplay om Brøndbys manglende stabilitet og at finde den, og så må alarmklokkerne ringe, uanset en fornem kollektiv indsats af AGF, at Brøndby først i slutfasen begyndte at true AGF for alvor med blandt andet Yuito Suzukis overligger-brag fra kort afstand.

Brøndby IF er seks point efter FC København og FC Midtjylland på den delte førsteplads, så intet er tabt eller nogen fortabt.

Men man er også nummer seks i Superligaen med fire nederlag, heraf i begge AGF-kampe, og 18 point i 12 kampe.

For et par uger siden blev sportsdirektør Carsten V. Jensen vist døren.

Og man behøver ikke være fodboldledelses-Einstein for at se, at et Brøndby med ejerne GFH i en mere central rolle, på jagt efter en ny sportsdirektør eller ny besætning omkring den rolle, ikke kommer til at se velvilligt på Jesper Sørensen, hvis resten af grundspillet også byder på halvandet point per kamp, endsige de resterende kampe i efteråret.

Bare smag på de kommende uger:

Weekendens derby mod FC København, efterfulgt af to kampe (den ene i pokalen) mod FC Midtjylland og en revanchekamp med FC Nordsjælland.

Læg dertil, at cheftræner Jesper Sørensen fik et rødt kort efter slutfløjtet, hvilket ikke er mindre dumt, end når spillere får det.

Med CV's exit og en generalforsamling næste mandag viste ejerne, at de er klar til at tage mere styring, og det er svært at konkludere andet, end at der nu er jobs på højkant – selvfølgelig cheftrænerens men også spillernes på et hold, der blev samlet for at vinde guld og komme i et Europa-ligaspil i 2024 eller 2025, ikke for at toppe om to-tre-fire år.

Det kan nærmest være ovre, når Brøndby lukker efteråret med Sønderjyske og AaB i slutningen af november, så der er ikke plads til flere svipsere eller offdays – og slet ikke på søndag mod FC København, med eller uden den karantæneramte cheftræner på sidelinjen.



Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bekræftet: Færdig

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Belønnes af FC København

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Brøndby straffet – får stor bøde

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

FCM taber til AS Roma i Europa League

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke