De danske hold i Europa
En enkelt sejr, en enkelt uafgjort og to nederlag var det danske udbytte i sidste torsdagsrunde i de europæiske turneringer her i 2021.
Og det var det uafgjorte resultat, der gjorde mest nas, da det faldt i Razgrad og FC Midtjylland dermed forspildt en god mulighed for at gå videre i Europa League.
Med torsdagens resultater ligger Danmark på en 18. plads på UEFA-ranglisten, og afstanden op til den livgivende 15. plads er kun en sejr og en uafgjort.
Danmark har tre hold videre, Randers FC og FC Midtjylland i februars knockoutkampe i Conference og FC København i marts i ottendedelsfinalerne i samme turnering, og der venter en meget tæt kapløb.
På 15. og 16. pladsen på ranglisten har Tyrkiet og Grækenland hver to hold videre, mens 17. pladsen Kroatien kun har Dinamo Zagreb tilbage, mens Tjekkiet umiddelbart efter Danmark kan få point fra de to hovedstadsklubber Slavia og Sparta.
At FC Midtjylland ikke vandt i Bulgarien var drønærgerligt, da det havde givet et yderst velkomment point-boost til Danmark, så nu må de danske klubber og deres kolleger håbe på sejre i februar og marts, og at rivalernes storklubber ikke har tænkt sig at komme langt i den ny Conference League.
Og så kan vi fundere over, om det i virkeligheden ikke havde været bedst, hvis FC København og Brøndby IF kunne have byttet plads i Europa, så det ikke kun var FC Midtjylland, der kunne følge med og høste point i Europa League.
Brøndby blev skudt i sænk i Europa League og hentede næsten ingen point, mens FC København cruisede i Conference League, sekunderet af en fornuftig pointhøst af FCM og Randers FC, og selvom klubberne er jævnbyrdige i Superligaen, er der himmelvid forskel på den europæiske erfaring i de seneste 15 år.
Barcelona bragede ud af Champions League
Med 23. flest afslutninger i Champions League var der ikke meget, der talte for, at FC Barcelona skulle gå videre til forårets ottendedelsfinaler, og ganske passende røg Barcelona endegyldigt ud med et klart nederlag på 3-0 til Bayern München, der virkelig har pint FC Barcelona de seneste år.
Benfica gik i stedet videre, og det samme gjorde deres landsmænd i Sporting Clube i Gruppe C foran Erling Haalands Borussia Dortmund, og det var ikke de eneste overraskelser.
FC Sheriff endte foran Sjakhtar Donetsk, der ikke havde nogen mulighed for at hente moldoverne forud for den afsluttende 1-1-kamp på Sjakhtars lånte hjemmebane i Kijev.
I Gruppe G skuffede Thomas Delaneys Sevilla ved at ende efter både Lille og Red Bull Salzburg, mens Villarreal i Gruppe F vandt den udsatte kamp i Bergamo mod Atalanta og dermed gik videre, en kamp der måtte spilles 24 timer senere end planlagt på grund af omfattende snevejr.
Rasmus Ankersen stopper i FC Midtjylland
FC Midtjylland skal have ny bestyrelsesformand, da Rasmus Ankersen stopper i jobbet til nytår og endelig forsvinder fra en konsulentrolle til sommer.
Bombe: Værre end at miste Sviatchenko, Sisto og Bo #sldk https://t.co/yeFg2xTRmW
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 10, 2021
Ankersen har spillet en hovedrolle, siden Matthew Benham købte FC Midtjylland i 2014, og den 38-årige dansker stopper samtidig i en rolle som sportsdirektør i Brentford.
Ankersen meddeler selv, at han skal arbejde i et investeringsselskab i fodboldbranchen, og i det britiske selskabsregister kan man da også finde et nystiftet selskab torsdag 9. december, Sports Republic Limited, som Ankersen har oprettet sammen med Tonsser-forretningsmanden Henrik Juel Kraft.
To svindeldømte amerikanere køber Fremad Amager
Det er sjældent, at en handel med en klub i bunden af 1. division vækker opsigt, men det gjorde det i denne uge, hvor Fremad Amager gik fra et selskab kontrolleret af den russiske forretningsmand og Botev Plovdiv-ejer Anton Zingarevitj, søn af oligarken Mikhail Zingarevitj, til to amerikanere.
For det var ikke småting, blandt andre Tipsbladets Anders Dehn kunne oprulle om de to amerikanske forretningsmænds fortid, der blandt andet indbefatter domme for økonomisk kriminalitet.
Ny ejer af dansk klub er dømt for millionbedrageri https://t.co/sCImlh2k9t
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 9, 2021
Dansk klubejers fortid: Svindlede egen familie https://t.co/2I9zzlJg6R
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 9, 2021
Efter afsløringer: Det er et punkt, vi kigger på https://t.co/5UIZxC1jay
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 9, 2021
Nye oplysninger: Dansk klubejer sad i fængsel https://t.co/UvRBDCqEti
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 10, 2021
Kedeligt bliver det her ikke, og det skal blive interessant at se, hvad DBU og Divisionsforeningen siger offentligt til overtagelsen alt i mens, at de danske fodboldmyndigheden ser nærmere på reglerne for klubovertagelser i dansk fodbold, og om man eksempelvis skal have en dansk version af den britiske fit-and-proper-test, som alle potentielle ejere skal bestå for at købe en klub i Storbritannien.
Lars Høgh er borte
Onsdag aften kom den triste meddelelse om, at Lars Høgh er død.
– Der kommer aldrig en som Lars Høgh igen #sldk #dbutweet https://t.co/ntq2KPqCYJ
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 9, 2021
Lars Høgh vandt alles hjerter med lune og empati https://t.co/7oWGNMrxSQ
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 9, 2021
Den tidligere OB- og landsholdsmålmand havde siden 2018 kæmpet med en væmmelig kræftsygdom, og tilbage i begyndelsen af november havde Høgh selv lagt kortene på bordet i fine interviews med blandt andre DR, Fyens Stiftstidende og Avisen Danmark, og efterfølgende i en bog om sit liv, herunder de tre år med kræftsygdommen.
Meldingerne fra høj og lav, fodboldfans fra velsagtens samtlige klubber i Danmark og de mange anekdoter om møder med ‘Høghen’ viste med al tydelighed, hvor elsket Lars Høgh var i hele landet på tværs af klubrivaliseringer, som blandt andre FC København og FC Midtjylland på smuk vis markerede under deres torsdagskampe i Europa, selvom Lars Høgh har arbejdet for nogle af deres største rivaler.
Det kan heldigvis svare sig at være et godt og varmt menneske, også i en hård konkurrenceverden som professionel fodbold, og tomrummet efter den 62-årige fynbo er stort.
I weekenden holder vi øje med:
Pokalkampene i Danmark
Fredag aften fandt vi den første pokalsemifinalist i opgøret mellem Hvidovre og SønderjyskE. Hvilke tre hold følger med?
Lørdag eftermiddag er Steven Gerrard tilbage på Anfield som stadig relativt nybagt Aston Villa-træner. Det kan næsten kun blive følelsesladet for den tidligere midtbanespiller, der naturligvis er et oplagt bud på en Liverpool-træner, den dag Jürgen Klopp stopper.
Madrid-derby mellem Real og Atlético søndag 21.00. FC Barcelona lader ikke til at have holdet til at spille med om titlen, så det er det er det forsvarende mesterhold Atlético, der skal sørge for spænding i La Liga mod et Real Madrid-hold i stille, jævn fremgang.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Jubler over ny Brøndby-chef
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
MEDIE
Nu dukker første historie op
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Liverpool vender dobbeltopgøret
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
NYHEDER
