OVERBLIK: Nu skal Brøndby håbe på FCK, FCM og RFC

NYHEDSOVERBLIK: De fire danske klubber spillede torsdag aften færdigt i Europa og kan nu se frem til tætte knockoutkampe i februar og marts, vi fik afgjort CL-gruppespillet, og så skiftede endnu en dansk klub hænder. Her er ugens nyhedsoverblik fra Tipsbladet.



De danske hold i Europa

En enkelt sejr, en enkelt uafgjort og to nederlag var det danske udbytte i sidste torsdagsrunde i de europæiske turneringer her i 2021.

Og det var det uafgjorte resultat, der gjorde mest nas, da det faldt i Razgrad og FC Midtjylland dermed forspildt en god mulighed for at gå videre i Europa League.

Med torsdagens resultater ligger Danmark på en 18. plads på UEFA-ranglisten, og afstanden op til den livgivende 15. plads er kun en sejr og en uafgjort.

Danmark har tre hold videre, Randers FC og FC Midtjylland i februars knockoutkampe i Conference og FC København i marts i ottendedelsfinalerne i samme turnering, og der venter en meget tæt kapløb.

På 15. og 16. pladsen på ranglisten har Tyrkiet og Grækenland hver to hold videre, mens 17. pladsen Kroatien kun har Dinamo Zagreb tilbage, mens Tjekkiet umiddelbart efter Danmark kan få point fra de to hovedstadsklubber Slavia og Sparta.

At FC Midtjylland ikke vandt i Bulgarien var drønærgerligt, da det havde givet et yderst velkomment point-boost til Danmark, så nu må de danske klubber og deres kolleger håbe på sejre i februar og marts, og at rivalernes storklubber ikke har tænkt sig at komme langt i den ny Conference League.

Og så kan vi fundere over, om det i virkeligheden ikke havde været bedst, hvis FC København og Brøndby IF kunne have byttet plads i Europa, så det ikke kun var FC Midtjylland, der kunne følge med og høste point i Europa League. 

Brøndby blev skudt i sænk i Europa League og hentede næsten ingen point, mens FC København cruisede i Conference League, sekunderet af en fornuftig pointhøst af FCM og Randers FC, og selvom klubberne er jævnbyrdige i Superligaen, er der himmelvid forskel på den europæiske erfaring i de seneste 15 år.


Barcelona bragede ud af Champions League

Med 23. flest afslutninger i Champions League var der ikke meget, der talte for, at FC Barcelona skulle gå videre til forårets ottendedelsfinaler, og ganske passende røg Barcelona endegyldigt ud med et klart nederlag på 3-0 til Bayern München, der virkelig har pint FC Barcelona de seneste år.

Benfica gik i stedet videre, og det samme gjorde deres landsmænd i Sporting Clube i Gruppe C foran Erling Haalands Borussia Dortmund, og det var ikke de eneste overraskelser.

FC Sheriff endte foran Sjakhtar Donetsk, der ikke havde nogen mulighed for at hente moldoverne forud for den afsluttende 1-1-kamp på Sjakhtars lånte hjemmebane i Kijev.

I Gruppe G skuffede Thomas Delaneys Sevilla ved at ende efter både Lille og Red Bull Salzburg, mens Villarreal i Gruppe F vandt den udsatte kamp i Bergamo mod Atalanta og dermed gik videre, en kamp der måtte spilles 24 timer senere end planlagt på grund af omfattende snevejr.

Rasmus Ankersen stopper i FC Midtjylland

FC Midtjylland skal have ny bestyrelsesformand, da Rasmus Ankersen stopper i jobbet til nytår og endelig forsvinder fra en konsulentrolle til sommer.

Ankersen har spillet en hovedrolle, siden Matthew Benham købte FC Midtjylland i 2014, og den 38-årige dansker stopper samtidig i en rolle som sportsdirektør i Brentford.

Ankersen meddeler selv, at han skal arbejde i et investeringsselskab i fodboldbranchen, og i det britiske selskabsregister kan man da også finde et nystiftet selskab torsdag 9. december, Sports Republic Limited, som Ankersen har oprettet sammen med Tonsser-forretningsmanden Henrik Juel Kraft.


To svindeldømte amerikanere køber Fremad Amager

Det er sjældent, at en handel med en klub i bunden af 1. division vækker opsigt, men det gjorde det i denne uge, hvor Fremad Amager gik fra et selskab kontrolleret af den russiske forretningsmand og Botev Plovdiv-ejer Anton Zingarevitj, søn af oligarken Mikhail Zingarevitj, til to amerikanere.

For det var ikke småting, blandt andre Tipsbladets Anders Dehn kunne oprulle om de to amerikanske forretningsmænds fortid, der blandt andet indbefatter domme for økonomisk kriminalitet.


Kedeligt bliver det her ikke, og det skal blive interessant at se, hvad DBU og Divisionsforeningen siger offentligt til overtagelsen alt i mens, at de danske fodboldmyndigheden ser nærmere på reglerne for klubovertagelser i dansk fodbold, og om man eksempelvis skal have en dansk version af den britiske fit-and-proper-test, som alle potentielle ejere skal bestå for at købe en klub i Storbritannien.

Lars Høgh er borte

Onsdag aften kom den triste meddelelse om, at Lars Høgh er død.

Den tidligere OB- og landsholdsmålmand havde siden 2018 kæmpet med en væmmelig kræftsygdom, og tilbage i begyndelsen af november havde Høgh selv lagt kortene på bordet i fine interviews med blandt andre DR, Fyens Stiftstidende og Avisen Danmark, og efterfølgende i en bog om sit liv, herunder de tre år med kræftsygdommen.

Meldingerne fra høj og lav, fodboldfans fra velsagtens samtlige klubber i Danmark og de mange anekdoter om møder med ‘Høghen’ viste med al tydelighed, hvor elsket Lars Høgh var i hele landet på tværs af klubrivaliseringer, som blandt andre FC København og FC Midtjylland på smuk vis markerede under deres torsdagskampe i Europa, selvom Lars Høgh har arbejdet for nogle af deres største rivaler.

Det kan heldigvis svare sig at være et godt og varmt menneske, også i en hård konkurrenceverden som professionel fodbold, og tomrummet efter den 62-årige fynbo er stort.


I weekenden holder vi øje med:

Pokalkampene i Danmark

Fredag aften fandt vi den første pokalsemifinalist i opgøret mellem Hvidovre og SønderjyskE. Hvilke tre hold følger med?

Lørdag eftermiddag er Steven Gerrard tilbage på Anfield som stadig relativt nybagt Aston Villa-træner. Det kan næsten kun blive følelsesladet for den tidligere midtbanespiller, der naturligvis er et oplagt bud på en Liverpool-træner, den dag Jürgen Klopp stopper.

Madrid-derby mellem Real og Atlético søndag 21.00. FC Barcelona lader ikke til at have holdet til at spille med om titlen, så det er det er det forsvarende mesterhold Atlético, der skal sørge for spænding i La Liga mod et Real Madrid-hold i stille, jævn fremgang.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

I dialog med Brøndby

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Årets mest læste – I elsker transfers!

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’