I frie samfund som vores står det Michael Laudrup frit for at vælge arbejdsgiver.
Og når man samtidig er Danmarks måske bedste fodboldspiller nogensinde og den danske træner med flest store klubber på CV’et, er det ligeledes legitimt at spørge, hvad han vil i Qatar, og ikke mindst hvad Qatar vil med ham.
Qatar er et udemokratisk land, som behandler mange gæstearbejdere rædselsfuldt og sandsynligvis nød godt af Mohammed bin-Hammams rundhåndede bestikkelse til fodboldpolitikere over hele kloden, da landet vandt værtskabet til VM 2022.
Det er ikke uden grund, Qatar har satset så hårdt på VM, og at et medlem af kongefamilien uden at blinke betaler Michael Laudrup en løn i Champions League-klassen på en toårig kontrakt i Al-Rayyan.
Qatar forsøger politisk og fysisk at etablere sig som et verdens mødested, og der er sport både et afgørende trækplaster og et omdrejningspunkt i skabelsen af en stærk, national identitet i en ung nation.
Man er også en særdeles aktiv spiller i den arabiske verden, hvilket blandt andet betyder, at nogle af de massive pengestrømme ud af Qatar også er gået til ”velgørende” organisationer, der finansierer jihadist-grupper i Syrien.
Qatar benytter den finansielle styrke, man pumper op direkte fra gasfelterne i Den Persiske Golf, i både de regionale og globale politiske magtkampe, blandt andet for at beskytte selvsamme gasfelter, der ligger ovenpå verdens tredjestørste reserver.
For uanset at Qatars hær råder over noget af USA’s mest moderne militære isenkram, ved Qatar også, at man med 300.000 statsborgere ikke har en jordisk chance for alene at standse en invasion fra en stormagt i regionen.
I det lys er selv et fodbold-VM med infrastruktur-byggerier til flere hundrede milliarder kroner billigt, hvis det gør Qatar til et verdenskendt brand med venner over hele kloden og et land, USA beskytter militært, og at det medlem af kongefamilien, der ejer Al-Rayyan, hyrer Michael Laudrup ligger i lige linje af den strategi.
I disse uger siger rygtestrømmen omkring den internationale olympiske komite, at den Qatar-finansierede organisation International Centre for Sports Security er ved at køre sig selv i stilling til et stort samarbejde om kontrol og overvågning af international sport sammen med IOC, blandt andet på bekostning af antidoping-agenturet WADA, der havde den frækhed at afsløre Ruslands statsstyrede dopingprogram.
Sådan går det forhåbentlig ikke, men Qatar vil gå meget langt for at sikre VM 2022 og egne interesser i elitesport, og landet spillede også en vigtig rolle i FIFA’s præsidentvalg tidligere på året.
Uanset om han vil det eller ej, bliver Michael Laudrup også reklamesøjle for Qatars sportssatsning, og selvom jeg forstår, Qatar ikke har appetit på en iransk invasion, kan jeg på ingen måde sympatisere med metoderne, Qatar bruger til at tage magten i international sport eller måden, VM havnede i Golf-staten.
Det er umuligt at adskille sport og politik i tilfældet Qatar, og derfor er det så ærgerligt, at Michael Laudrup nu lader Qatar bruge hans navn til at fremme en agenda, der er dybt skadelig for fodboldspillet.
Køb Tipsbladet hver fredag – du finder det sammen med Ekstra Bladet.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
De jagter Henrik Meister
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED
Tysk VM-chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
