Det var en fejende flot eftermiddag for Randers FC.
På banen var der klasseforskel i 4-0-sejren, og når man nu ikke kunne spille hjemme i Randers, var det da fedt at varme op til kampen og spille den i ærkerivalen AGF’s hule.
Randers FC har nu vundet to pokaltitler, vundet bronze og skal for sjette gang spille europæisk fodbold, siden fusionen mellem Randers Freja og en række af byens og oplandets vigtigste klubber blev til.
Det er, på godt jysk, udmærket klaret af en klub, der blev født ud af Randers Freja i voldsomme økonomiske problemer i divisionerne.
Jeg kan godt lide Randers FC.
Det er en klub med gode mennesker på førsteholdet, i trænerstaben, ned gennem ungdomsafdelingen og på kontorerne, et sted hvor man stiller krav til hinanden og behandler hinanden ordentligt.
Jeg kan lide, at Gardin Lis er på spillertrøjerne.
Jeg kan lide, at det runger på randrusiansk til træning og i sponsorloungen og på stadion, når man ellers må komme ind for den lede coronavirus, og om nogen er det her en klub med rødderne dybt forgrenet i lokalområdet.
Nu skal Randers igen spille europæisk, enten i Europa League, hvis man klarer to svære kvalifikationskampe, eller i den ny Conference League.
Både i de turneringer og så småt også i dansk klubfodbold er disse lokalt forankrede klubber med ejere, man kan møde nede hos bageren søndag morgen, efterhånden ved at være i mindretal.
Det her er en fed dag for Randers, der venter nogle fede måneder forude, men Randers FC er altså også en af de klubber, der leder efter enten en udenlandsk ejer eller samarbejdspartner i form af en større klubber i en af Europas større ligaer.
Det arbejde bliver helt sikkert lettere nu.
Det her skal absolut ikke forstås som en bebrejdelse af, at Randers FC måske snart er på udenlandske hænder, ligesom torsdagens finalemodstander SønderjyskE og ni andre klubber i de tre bedste rækker er.
Men jeg bliver bare lidt trist over, at det nok er nødvendigt for en klub som Randers at komme på udenlandske hænder, hvis man bare skal følge nogenlunde med rivalerne fra Top 6-stregen og nedefter.
Det her er ikke noget, Randers FC har skabt.
Man føler sig bare ikke i stand til at finde de penge og løfte de forbindelser, der skal til for at hænge på i ræset, præcis som SønderjyskE, Vejle, Esbjerg og en række andre klubber allerede er nået frem til.
Jeg håber, at Randers FC også om fem og ti år har den her lokale forankring og er en af de mest tydelige klubber i dansk fodbold i forhold til, hvem man er, og hvor man kommer fra.
Jeg har ikke lyst til at se den her blanding af habile udlændinge, spillere fra andre danske klubber og lokale knægte udskiftet med folk fundet i et klubsamarbejde eller et eller andet agentnetværk, der lige så godt kunne placere spillerne i Bulgarien eller Schweiz som i Randers.
Så med det fromme håb skal der ønskes tillykke med den flotte og fortjente sejr – og fra af dansk klubfodbold vel også et held og lykke forud for Europa-kampene og jagten på koefficientpoint.
På banen er det om noget et symbol på, at Randers FC er tilbage efter balladeårene fra 2016 til 2018, og hvor var det i øvrigt fedt at se tæt på 8.000 tilskuere på stadion og god stemning mellem fansene.
Pokalfodbold kan stadig noget og kan endnu mere, når den her trælse coronavirus er fortid – og så var det her altså også endnu en, desværre nødvendig, reminder om, at Randers FC altså ikke er noget kedeligt tonserhold.
Vito Hammershøy-Mistrati, Mathias Greve, Lasse Johnsen, Tosin Kehinde og Marvin Egho – der er altså rigeligt med god og seværdig fodbold i det her hold, og hvor må man håbe, der bliver mulighed for at kvittere for det på tilskuerpladserne i Europa League eller Conference League til efteråret.
Læs videre her om den bonus, Randers-anfører Erik Marxen har forhandlet på plads med klubben.
LIVE
TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
Nu kulminerer ny Superliga-træners plan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
EKSKLUSIVT
