Det giver i den grad mening for Manchester United, hvis det lykkes at forhandle tyske Ralf Rangnick fri af Lokomotiv Moskva.
Ifølge The Athletic, der fortalte om aftalen først, og flere andre britiske medier skal Rangnick være Manchester United-manager resten af sæsonen, og derefter skal han være konsulent i to år med omfattende indflydelse på klubbens retning, givetvis inklusiv hvem der skal være ny United-træner.
Hov, var det ikke en fejl, det der? For i England hedder det jo en manager?
Ja, det har det gjort i det meste af fodboldhistorien, men hvis den her aftale bliver til noget, og Ralf Rangnick får magt, som han plejer at kræve (noget der blandt andet betød et nej til at overtage AC Milan), kan jeg garantere jer, at den næste permanente United-boss på trænerbænken så udpræget en træner, ikke en manager med indflydelse på spillerhandler.

Ralf Rangnick (til højre) var med til at opfinde Julian Nagelsmann (til venstre) som cheftræner i Leipzig.
Ralf Rangnick er i høj grad den åndelige fader til den offensive tyske stil, som den ser ud i dag med en blanding af det velkendte pres og det gode, enormt komplekse boldbesiddende spil, som Jürgen Klopp praktiserer i Liverpool, og som Rangnick på mange måder skabte i Red Bull-organisationen som fodboldchef og siden som cheftræner for RB Leipzig.
Rangnick ses som en hamrende dygtig og krævende fodboldmand med evnen til at tænke og arbejde strategisk – ikke bare på den der lallede fodboldmåde men reel, ægte strategisk ledelse.
Han er et scoop for Manchester United, ikke så meget fordi han skal styre skuden bare nogenlunde intakt i land til maj, men på grund af den efterfølgende rolle.
Og det er her, jeg er meget spændt: Mener Manchester Uniteds ejere i familien Glazer det her alvorligt?
Ralf Rangnick er som sagt et scoop, men kun hvis man har givet ham de rigtige beføjelser.
Fodboldklubber fungerer ofte bedst, når der er sammenhæng i det, man vil fra øverste niveau i ejerkredsen og bestyrelsen til omklædningsrummet.
Men i Manchester har familien Glazer og deres direktør Ed Woodward bevist, at de ikke magter den opgave.
Ed Woodward (forrest) har ikke haft meget held i den del af forretningen, der handler om fodbold.
De har søgt og søgt siden afskeden med Alex Ferguson, og måske er det lige præcis det, de her har fundet: En ny mand til at styre alt og bygge en reel struktur og fodboldkultur, som fungerer i virkelighedens verden i stedet for bare at være et tåget forsøg på at genskabe fortiden og sige nogle lækre ting om Ferguson-æraen, der ser godt ud på sociale medier og aktiekursen.
Og så er det, jeg spørger: Hvorfor købe Cristiano Ronaldo 27. august for så at hyre Ralf Rangnick tre måneder senere?
Vi taler et superstjerne-køb, der totalt slog Manchester United taktisk ud af kurs, fordi Cristiano Ronaldo ganske enkelt ikke deltager i presspillet, hvilket svarer til at spille med trekvart markspiller mindre end modstanderen.
Den slags kan en moderne træner med fokus på kollektivet som Ralf Rangnick (glem, at han er 63 år, det er ligegyldigt) ikke bruge til noget, når målet er at vinde trofæer i stedet for at skaffe sidsteminuts-point mod underlegne modstandere og en masse visninger på Instagram og Facebook.
Hvorfor forlænge Ole Gunnar Solskjærs kontrakt 24. juli, så kontraktudløbet var 2024?
Og hvorfor i alverden forlængede man aftalerne med Solskjærs assistenttrænere et godt stykke inde i efteråret, hvor det var tydeligt, at man som kollektiv var et af de dårligst fungerende hold i Premier League og Champions League?
Ralf Rangnick giver i den grad mening, hvis man giver ham frie hænder og ubegrænsede midler til at skabe en rigtig, moderne fodboldklub.
Men Manchester United har i flere år mindet mere om en af de store forlystelsesparker, der ligger i nærheden af ejernes andet store sportshold, Tampa Bay Buccaneers i Florida.
Det her kan være en genistreg af Manchester United, og hvis den viser sig at være det, udstiller det også, hvor skøre de seneste måneder har været.
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
Supercomputer: Værste nogensinde!
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
Han peger på Simon Kjær
Klart ønske fra Ruben Amorim
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TIPSBLADET SPECIAL