HERNING (Tipsbladet): Hvis Peter Sand, Claus Steinlein, Ove Pedersen, Kristian Bach Bak, Kristian Kjær og resten af FC Midtjyllands ledelse skulle tegne deres drømme-mål, ville de nok tage Darío Osorios drømmehug på hjemmebane i forårets slutspil, eller en af de kasser, der kastede guldet af sig i maj.
Men det mål, Adam Buksa scorede efter et intenst FC Midtjylland-pres anført af Darío Osorio, får man næppe meget bedre i forhold til det høje, aggressive og modige pres, FC Midtjylland i perioder havde så stor succes med på vej mod guldet.
Skidt med, at det ikke får flest visninger på Youtube eller optræder til France Footballs Ballon d'Or-kåring – det er sådan her, FC Midtjylland gerne vil tage modstanderne med fodboldshortsene nede om anklerne.
Det blev det drama, vi havde ventet.
Et dygtigt Ferencvaros-hold med masser af god i på nærmest samtlige positioner, inklusiv midtstopperen Ibrahim Cissé, med den erfarne kantspiller Adama Traoré i højre side som det store lyspunkt – de udfordrede især Juninho og FCM's venstre side, mens flere af FC Midtjyllands individualister strålede i en kollektivt stærk indsats.
Fra lægterne kunne klub-ejer Anders Holch Povlsen se, hvordan FC Midtjylland stækkede Ferencvaros i 2. halvleg, og ud over det brændte straffespark af Aral Simsir kunne det dårligt være forløbet bedre for FC Midtjylland i resultat eller præstation.

Vi har gang på gang, år efter år, og i alle mulige former og formater efterlyst, at FC Midtjylland bliver bedre med bolden, de lange angreb og det boldbesiddende spil.
Onsdag var FC Midtjylland især efter pausen sjældent gode, balancerede og i kontrol.
Adam Buksa var ustyrlig, Darío Osorio og Franculino en pestilens for gæsterne, mens defensiven lukkede ned for gæsterne efter en hektisk indledning på kampen.
Det her var en af FC Midtjyllands bedste Europa-præstationer, siden man sendte Lazio hjem fra Herning med buksevand og en cowboytoast i underhylerne.
FC Midtjylland, hvad end det er spillere, trænere, specialister og ledere, må i det hele taget fryde sig efter den her aften og den her dag.
Ferencvaros håndteret tæt på perfekt og på den måde, FC Midtjylland gerne vil spille, og så med et decideret transfer-kup i løbet af dagen med Christian Sørensen på vej til Heden fra FC København, måske endda allerede, så han kan være i spil til truppen i Superliga-kampen på fredag eller ligakampen i næste uge.
Det er ikke for ingenting, FC København hellere ville have solgt til eksempelvis AGF, Viborg FF eller andre potentielle købere end til det, der tegner til at blive en seriøs guldrival igen i denne sæson, hvis FC Midtjylland kan spille bare halvdelen af Superliga-kampene med den koncentration, man spillede med mod Ferencvaros.
Nu skal FC Midtjylland gøre arbejdet færdigt på udebane, hjælpe hvem end der spiller venstre back i Budapest om en uge så godt som muligt mod dygtige Adama Traoré, hvorefter FC Midtjylland med fuld berettigelse vil kunne drømme om Champions League mod enten APOEL eller Slovan Bratislava, der ikke er stærkere end Ferencvaros.
De må fryde sig i FC Midtjylland til den sene aftensmad, når der læses karakterer og reportager fra kampen og i de kommende dage, for nu begynder det for alvor at ligne en tur i det Champions League-ligaspil, der kaster i hvert fald 20 procent flere præmiepenge af sig og flere hjemmekampe i et nyt format, hvor man også er garanteret to kampe mod verdens ypperste klubber fra øverste seedningsniveau.
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
NYHEDER
Går langt ned i løn
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
DAGENS SPILFORSLAG