Ren fryd for FCM-bosserne efter FCK- og CL-kup

KOMMENTAR: FC Midtjylland satte tirsdag trumf på mod Ferencvaros og nok en gang på transfermarkedet, hvor FCM køber rivalen FC Københavns back Christian Sørensen. Ikke så underligt, de jubler i Herning.



HERNING (Tipsbladet): Hvis Peter Sand, Claus Steinlein, Ove Pedersen, Kristian Bach Bak, Kristian Kjær og resten af FC Midtjyllands ledelse skulle tegne deres drømme-mål, ville de nok tage Darío Osorios drømmehug på hjemmebane i forårets slutspil, eller en af de kasser, der kastede guldet af sig i maj.

Men det mål, Adam Buksa scorede efter et intenst FC Midtjylland-pres anført af Darío Osorio, får man næppe meget bedre i forhold til det høje, aggressive og modige pres, FC Midtjylland i perioder havde så stor succes med på vej mod guldet.

Skidt med, at det ikke får flest visninger på Youtube eller optræder til France Footballs Ballon d'Or-kåring – det er sådan her, FC Midtjylland gerne vil tage modstanderne med fodboldshortsene nede om anklerne.

Det blev det drama, vi havde ventet.

Et dygtigt Ferencvaros-hold med masser af god i på nærmest samtlige positioner, inklusiv midtstopperen Ibrahim Cissé, med den erfarne kantspiller Adama Traoré i højre side som det store lyspunkt – de udfordrede især Juninho og FCM's venstre side, mens flere af FC Midtjyllands individualister strålede i en kollektivt stærk indsats.

Fra lægterne kunne klub-ejer Anders Holch Povlsen se, hvordan FC Midtjylland stækkede Ferencvaros i 2. halvleg, og ud over det brændte straffespark af Aral Simsir kunne det dårligt være forløbet bedre for FC Midtjylland i resultat eller præstation.

265965

Foto: Alamy

Vi har gang på gang, år efter år, og i alle mulige former og formater efterlyst, at FC Midtjylland bliver bedre med bolden, de lange angreb og det boldbesiddende spil.

Onsdag var FC Midtjylland især efter pausen sjældent gode, balancerede og i kontrol.

Adam Buksa var ustyrlig, Darío Osorio og Franculino en pestilens for gæsterne, mens defensiven lukkede ned for gæsterne efter en hektisk indledning på kampen.

Det her var en af FC Midtjyllands bedste Europa-præstationer, siden man sendte Lazio hjem fra Herning med buksevand og en cowboytoast i underhylerne.

FC Midtjylland, hvad end det er spillere, trænere, specialister og ledere, må i det hele taget fryde sig efter den her aften og den her dag. 

Ferencvaros håndteret tæt på perfekt og på den måde, FC Midtjylland gerne vil spille, og så med et decideret transfer-kup i løbet af dagen med Christian Sørensen på vej til Heden fra FC København, måske endda allerede, så han kan være i spil til truppen i Superliga-kampen på fredag eller ligakampen i næste uge.

Det er ikke for ingenting, FC København hellere ville have solgt til eksempelvis AGF, Viborg FF eller andre potentielle købere end til det, der tegner til at blive en seriøs guldrival igen i denne sæson, hvis FC Midtjylland kan spille bare halvdelen af Superliga-kampene med den koncentration, man spillede med mod Ferencvaros.

Nu skal FC Midtjylland gøre arbejdet færdigt på udebane, hjælpe hvem end der spiller venstre back i Budapest om en uge så godt som muligt mod dygtige Adama Traoré, hvorefter FC Midtjylland med fuld berettigelse vil kunne drømme om Champions League mod enten APOEL eller Slovan Bratislava, der ikke er stærkere end Ferencvaros.

De må fryde sig i FC Midtjylland til den sene aftensmad, når der læses karakterer og reportager fra kampen og i de kommende dage, for nu begynder det for alvor at ligne en tur i det Champions League-ligaspil, der kaster i hvert fald 20 procent flere præmiepenge af sig og flere hjemmekampe i et nyt format, hvor man også er garanteret to kampe mod verdens ypperste klubber fra øverste seedningsniveau.







LIVE

LIVE: Vanvidsmål i 1. division

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Store spørgsmålstegn inden FCK

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Brøndby med opløftende nyt om profil

Færdig – nåede kun otte kampe

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Henter FC København-spiller

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!