HERNING (Tipsbladet): Hvis Peter Sand, Claus Steinlein, Ove Pedersen, Kristian Bach Bak, Kristian Kjær og resten af FC Midtjyllands ledelse skulle tegne deres drømme-mål, ville de nok tage Darío Osorios drømmehug på hjemmebane i forårets slutspil, eller en af de kasser, der kastede guldet af sig i maj.
Men det mål, Adam Buksa scorede efter et intenst FC Midtjylland-pres anført af Darío Osorio, får man næppe meget bedre i forhold til det høje, aggressive og modige pres, FC Midtjylland i perioder havde så stor succes med på vej mod guldet.
Skidt med, at det ikke får flest visninger på Youtube eller optræder til France Footballs Ballon d'Or-kåring – det er sådan her, FC Midtjylland gerne vil tage modstanderne med fodboldshortsene nede om anklerne.
Det blev det drama, vi havde ventet.
Et dygtigt Ferencvaros-hold med masser af god i på nærmest samtlige positioner, inklusiv midtstopperen Ibrahim Cissé, med den erfarne kantspiller Adama Traoré i højre side som det store lyspunkt – de udfordrede især Juninho og FCM's venstre side, mens flere af FC Midtjyllands individualister strålede i en kollektivt stærk indsats.
Fra lægterne kunne klub-ejer Anders Holch Povlsen se, hvordan FC Midtjylland stækkede Ferencvaros i 2. halvleg, og ud over det brændte straffespark af Aral Simsir kunne det dårligt være forløbet bedre for FC Midtjylland i resultat eller præstation.

Vi har gang på gang, år efter år, og i alle mulige former og formater efterlyst, at FC Midtjylland bliver bedre med bolden, de lange angreb og det boldbesiddende spil.
Onsdag var FC Midtjylland især efter pausen sjældent gode, balancerede og i kontrol.
Adam Buksa var ustyrlig, Darío Osorio og Franculino en pestilens for gæsterne, mens defensiven lukkede ned for gæsterne efter en hektisk indledning på kampen.
Det her var en af FC Midtjyllands bedste Europa-præstationer, siden man sendte Lazio hjem fra Herning med buksevand og en cowboytoast i underhylerne.
FC Midtjylland, hvad end det er spillere, trænere, specialister og ledere, må i det hele taget fryde sig efter den her aften og den her dag.
Ferencvaros håndteret tæt på perfekt og på den måde, FC Midtjylland gerne vil spille, og så med et decideret transfer-kup i løbet af dagen med Christian Sørensen på vej til Heden fra FC København, måske endda allerede, så han kan være i spil til truppen i Superliga-kampen på fredag eller ligakampen i næste uge.
Det er ikke for ingenting, FC København hellere ville have solgt til eksempelvis AGF, Viborg FF eller andre potentielle købere end til det, der tegner til at blive en seriøs guldrival igen i denne sæson, hvis FC Midtjylland kan spille bare halvdelen af Superliga-kampene med den koncentration, man spillede med mod Ferencvaros.
Nu skal FC Midtjylland gøre arbejdet færdigt på udebane, hjælpe hvem end der spiller venstre back i Budapest om en uge så godt som muligt mod dygtige Adama Traoré, hvorefter FC Midtjylland med fuld berettigelse vil kunne drømme om Champions League mod enten APOEL eller Slovan Bratislava, der ikke er stærkere end Ferencvaros.
De må fryde sig i FC Midtjylland til den sene aftensmad, når der læses karakterer og reportager fra kampen og i de kommende dage, for nu begynder det for alvor at ligne en tur i det Champions League-ligaspil, der kaster i hvert fald 20 procent flere præmiepenge af sig og flere hjemmekampe i et nyt format, hvor man også er garanteret to kampe mod verdens ypperste klubber fra øverste seedningsniveau.
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
22 millioner kroner!
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER