Jeg burde lade være.
Ingen tager jo Globe Soccer Awards alvorligt.
Hvordan kan man det, når Cristiano Ronaldos agent Jorge Mendes er blevet kåret som årets agent i 10 ud af 11 år?
Læs også: Ekspert revser Ronaldo-pris: Det er rent propaganda og intet andet
Når Cristiano Ronaldo har vundet kåringen seks gange mod Lionel Messis ene, og når forretningsforbindelserne mellem “CR7”, Jorge Mendes og arrangørerne i emiratet Dubai i hvert fald strækker sig til, at portugiseren og hans folk bruger prisuddelingen massivt til at bedrive forretning?
En god kilde på den iberiske halvø kalder spøgefuldt prisshowet for “Jorge Mendes Awards”, og kan alle ikke se, at det show er helt skævt, når man løbende opfinder kåringer for at please forskellige folk og organisationer?
Altså, come on, kategorier som:
“Bedste arabiske dommer”
“Bedste arabiske træner”
“Bedste kinesiske spiller”
“Bedste målscorer i De Forenede Arabiske Emirater”
Alle kan jo gennemskue, at det er en falsk omgang propaganda for et land, der behandler sine migrantarbejdere værre end naboen og rivalen Qatar, og som er dybt involveret i en morderisk krig i Yemen, som menneskeretsorganisationer og selv FN har sagt gentagne gange er kommet over i deciderede krigsforbrydelser fra Saudi-Arabien og De Forenede Arabiske Emiraters side?
Det er rå PR
Problemet er, at det kan en stor del af fansene og mine kolleger i mediebranchen ikke.
Ja vi skrev endda også selv om Cristiano Ronaldos citater fra prisshowet, dog uden at opremse alle vinderne, som så mange internationale medier åndløst har gjort.
Og det er ikke ligegyldigt.
Vi er efter FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF, når de har lagt træningslejre i Dubai og Abu Dhabi, og det med rette og ikke den mindste smule synd for dem, der gerne vil adskille sport og politik, når der passer ind i eget træningsprogram.
Globe Soccer Awards får uendelig meget mere opmærksomhed, end at en Superliga-klub spiller et par træningskampe og bor på et hotel nogle dage i Dubai.
Sport er noget andet og mere end det normale erhvervsliv med de værdier og den kulturarv, man lægger til grund for mange af sportens regler og den måde, den er organiseret.
Det er ikke bare følelser og fornemmelser: Disse værdier og denne kulturarv er eksempelvis den direkte årsag til, at professionel fodbold er undtaget fra store dele af konkurrencelovgivningen i EU, som i stedet lader UEFA og fodboldens pyramidesystem styre spillet med monopol-lignende magtbeføjelser uden konkurrence.
Fodboldverdenen har tungere ansvar end erhvervslivet
Så jo, kære fodboldklubber, ledere og spillere, I skal leve op til mere end danske og vestlige virksomheder, og det er overhovedet ikke uretfærdigt, at Tipsbladet, Ekstra Bladet og andre stiller disse spørgsmål til jer igen og igen, hvad end det handler om VM 2022 i Qatar eller træningslejre i Dubai.
Vi tager lige en af de seneste historier om De Forenede Arabiske Emirater, som Dubai er det toneangivende emirat i næst efter endnu rigere Abu Dhabi.
Det her er Human Rights Watch, der opfordrer til en boykot af våbensalg til De Forenede Arabiske Emirater, da våbnene kan bruges til at slå civile ihjel i luftangreb i Yemen og Libyen.
Og her er Amnesty Internationals overblik, der indeholder advarsler om tortur, bortførelser og fængslinger af politiske modstandere og demokratiforkæmpere uden rettergang, det samme kafala-system som i Qatar, hvor man i emiraterne har omtrent tre gange så mange migrantarbejdere med dårlige eller ingen rettigheder end i Qatar.
Globe Soccer Awards er skamløs propaganda for et diktatur med civiles blod på hænderne, og Cristiano Ronaldo og de andre medvirkende som FIFA-præsident Gianni Infantino burde skamme sig over at promovere et så menneskefjendsk styre for at booste bankkontoen og egen politisk kapital.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
NYHEDER
