2024 er stadig fersk og frisk, og i anledning af det nye år er det også passende at se frem.
Der har været fuld smæk på fodboldverdenen de seneste år, og 2024 tegner også til at blive hektisk med en EM-slutrunde og nye formater til Europa-turneringerne.
Så her er fem forudsigelser. Nogle mainstream, andre helt ude i hampen.
Guardiola bliver brasiliansk landstræner
A'hva’?!
Jo.
Altså, jeg er jo ikke helt idiot, selvfølgelig er det mest sandsynlige, at Guardiola også er City-træner om 12 måneder. Men det brasilianske trænerjob er ledigt, og Guardiola har været meget tydelig omkring, at han gerne vil være træner i Sydamerika.
Hvis I lige husker på Guardiolas eventyrlyst i slutningen af spillerkarrieren og nysgerrigheden umiddelbart efter, hvor Guardiola arbejdede som journalist og klummeskribent til VM 2006 i Tyskland (slå det op på nettet, det er rigtigt), ser I også, at her ikke er tale om en José Mourinho eller Carlo Ancelotti, der går fra kæmpejob til kæmpejob, indtil der ikke er flere.
Guardiola har været meget længere i Manchester City, end han var i sine tidligere trænerjob, City har nu vundet alle trofæer med Guardiola som chef, og City Football Group er så stærk, at man sagtens vil kunne klare sig uden den dygtige spanier.
* Jeg skrev dette bud, før Dorival i sidste weekend afløste Fernando Diniz som landstræner. Jeg tror stadig på Guardiola i Brasilien, men måske først om et år eller to.
FCK snyder lige nøjagtig FCM for mesterskabet – og kommer i CL igen
Hvorfor i alverden formulerer jeg det på den måde?
Fordi jeg var meget fristet af at sige det modsatte. Før sæsonen forudsagde jeg som den eneste på redaktionen et FCM-mesterskab, og det kan sagtens ende sådan.
Det er ikke noget særsyn, at stærke hold som FC Københavns i en solid liga med dygtige konkurrenter smider et mesterskab efter at have klaret sig flot i Europa.
Og jeg kan sagtens se det ske for FCK, først og fremmest fordi man mangler den goalgetter inde i feltet, Andreas Cornelius skulle have været, og Jordan Larsson og Orri Oskarsson måske ikke helt er. De defensive problemer med manglende koncentration bør trods alt løse sig, når man er slået ud af Champions League af Manchester City.
Men jeg ender alligevel med at sige FC København, fordi FC Midtjyllands fine styrke i begge felter ikke helt matches af midtbanen, og fordi jeg tror, FCK tager guldet i en solid slutspurt og så kommer ud i det nye Champions League med otte runders ligaspil til efteråret – og i de to sidste uger af januar næste år, ej at forglemme.
Saudi-Arabien henter en spiller til fra Superligaen eller en dansk profil
Der bliver fisket på livet løs fra den saudiarabiske ligas team i London, som en tidligere Chelsea-sportsdirektør står i spidsen for.
Sidste sommer havde saudiarabiske klubber, dog ikke de fire største, snøren ude efter spillere i Superligaen og efter flere landsholdsaktuelle udlandsdanskere, og det kommer der igen i 2024.
Det handler selvfølgelig om at vinde fodboldkampe og gøre opmærksom på Saudi-Arabien som land, men det handler også om politik. Tro mig, når jeg siger, at den kommende VM-vært og dens amerikanske og britiske rådgivere er 100 procent bevidst om, at Danmark hørte til blandt de skeptiske lande frem mod VM 2022 i Qatar.
Det kan være en hjælp til at sætte debatten på egne vilkår, hvis man begynder at hente danske spillere, selvom det også kan give bagslag med yderligere kritisk fokus.
Danmark og Tyskland ryger med et brag i ottendedelsfinalerne
Lad os bare være ærlige: Det kan også ende med et exit i gruppespillet, for både Serbien og Slovenien kan mere end de hold, Danmark mødte og havde uventet meget bøvl med i EM-kvalifikationen.
Men når fire ud af seks treere går videre ved et EM i det dårlige format med 24 hold, bør Danmark trods alt klemme sig videre, hvorefter det ligner et farvel i ottendedelsfinalerne.
Det samme kan meget vel ske med Tyskland, der har sværere modstandere end Danmark og har sejlet helt vildt i testkampene i efterhånden lang tid.
En eller flere udenlandske ejere køber sig ind i Superliga-klubber
Der er interesse fra udlandet for at købe sig ind i Superliga-klubber lige nu.
Det er ikke teoretisk eller hypotetisk, det er fakta.
Selvom meget stadig er uklart og sejler i fodboldverdenen, er der så megen sikkerhed omkring Europa-turneringer og transferregler, at udenlandske opkøbere føler sig mere sikre på situationen end i 2021 og 2022. Danmark og Superligaen er attraktiv, det er nemt at få udenlandske spillere ind i landet, man er fysisk og kulturelt tæt på de største ligaer i Europa, og mit bud er, at vi kommer til at se flere udenlandske ejerskaber eller del-investeringer i danske klubber i det næste års tid.
Vejle kunne meget vel blive første klub, der skifter hænder, efter Andrej Zolotko tilsyneladende har mistet pusten og appetitten på at drive en Superliga-klub, hvilket ikke er billigt.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Froholdt med vild hæder i Portugal
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
Manchester City vinder FA Cup
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT