I dagens udgave af Tipsbladet fortæller Norges landstræner Ståle Solbakken blandt meget andet om sit og Norges forhold til Qatars problematiske VM-slutrunde.
Tidligere har vi også interviewet Kasper Hjulmand og Finlands anfører, den tidligere FC Midtjylland-spiller Tim Sparv, samt dennes landsmand Riku Riski, om samme emne.
For det er store problemer, der knytter sig til slutrunden i form af grelle krænkelser af menneskerettighederne og dårlig, til tider livsfarlig og endda dødbringende, behandling af migrantarbejdere, der har slidt og svedt for at bygge VM-faciliteterne og hele den infrastruktur, der blandt andet skal bruges under VM næste år.
Ligesom sin danske kollega Kasper Hjulmand er Ståle Solbakken indstillet på at tage til VM-slutrunden i Qatar, hvis holdet kvalificerer sig, ligesom Tim Sparv er det.
Jeg ville handle anderledes.
Jeg mener, at effekten og overlydsbraget ved at melde fra til VM i Qatar ville betyde langt mere, fordi der slet ikke sker nok forandring i Qatar.
Jeg mener, at man risikerer at blive en brik for Qatar og FIFA, der kan pege på en ufarlig nordisk kritisk debat og bruge den som belæg for at sige, hvor meget godt, FIFA gør for reformer og menneskerettigheder.
Men jeg har også stor respekt for, at disse trænere og spillere rent faktisk siger noget og sætter sig ind i problemstillingen, i stedet for bare at klappe kaje, eller endda optræde som betalte reklamesøjler for Qatar eller for FIFA’s forsøg på at få indført VM hvert andet år, som mange store eksspillere har gjort.
Måske er det bare sådan, verden hænger sammen.
At store navne som Samuel Eto’o, Tim Cahill og muligvis snart også David Beckham får lov at lade som om, de taler på spillernes vegne i forhold til VM 2022 i Qatar.
At Qatar får lov af UEFA og Ungarns præsident Viktor Orban at spille med i Europas VM-kvalifikation på ungarsk jord for at få god kamptræning mod europæiske landshold.
At Qatar bare kan flyve den Qatar-ejede klub PSG’s stjernespillere til Doha til vinter og bruge Messi, Neymar og Mbappé som velvillige ambassadører.
Det mest grelle eksempel er muligvis det franske forbund, anført af præsident Nöel Le Graët, der den seneste uges tid både har præsteret at åbne for at spille en træningskamp med Qatar i Doha til marts, og for at man ville se nærmere på forslaget om VM hvert andet år ud fra, om det ville gøre det franske forbund ”rigere eller fattigere”.
Så har man da, om ikke andet, bekendt kulør.
Men hvis der er nogle topspillere derude, der ikke synes, at de skal og vil lægge navn til ovenstående, kan man passende råbe højt om det nu og i hvert fald gøre alle det klart, også i udlandet, at man kun nødtvungent tager til Qatar for at spille VM-slutrunde, og man i øvrigt kommer til en masse om menneskerettigheder og migrantarbejderes dårlige forhold, også når man fysisk er i Qatar til et VM.
Den problemstilling er ekstremt relevant for de danske landsholdsspillere på tirsdag, hvis de har vundet over Moldova og Østrig og dermed kvalificeret sig til VM-slutrunden, for som Norges landstræner Ståle Solbakken også er inde på i fredagens udgave af Tipsbladet, er det jo ikke slut med de ubekvemme dilemmaer, når VM i Qatar endelig er overstået.
Kina vil have et VM, de store klubber vil tvinge spillerne på banen hver tredje dag, året rundt, hvis klubejerne får lov, og hvis man ikke længere vil lægge navn og ansigt til beslutninger, fodboldpolitikere og globale interesser træffer hen over hovedet på alle os andre, og da især spillerne og fansene, er det på tide at sige stop.
DAGENS SPILFORSLAG
Sorte Katte spiser Karameller
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
Tadej vil gerne – holdet siger nej
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
MEDIE
Ni Tottenham-spillere ude mod FC København
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
Kæmper mod uret
Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
TOPNYHED
‘Nogle gange er jeg fucking god’
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
TOPNYHED
Landstræner hylder formstærk FCK-profil
NYHEDER
‘En af de største nogensinde’
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
TOPNYHED
Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
MEDIE
‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
INTERVIEW
Bo Henriksen med hård erkendelse
TOPNYHED
Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen
MEDIE
Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
TOPNYHED
Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo
AVIS
Storklub meldes varm på Adam Daghim
Amerikaner er årets tennisoverraskelse
Derfor vinder Brøndby ikke guld
– Det er dovent
FC Barcelona vinder 3-1
TOPNYHED
Se her: Superliga-profil brækker sig på banen
INTERVIEW
Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden
Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr
TOPNYHED
Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
TOPNYHED
