Artiklen er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 14. januar 2022
Der er ikke noget at sige til, hvis man undrer sig over FC Barcelonas køb af Ferran Torres, klubbens manglende tilladelse til at spille med ham, og hvordan det hele hænger sammen med en økonomi, der ifølge klubbens egen præsident Joan Laporta hang totalt i laser, da han overtag butikken sidste forår.
I august sagde Laporta, at FC Barcelona har en gæld på 10 milliarder kroner, hvoraf omtrent halvdelen er lånt af investeringsbanken Goldman Sachs, som også skal levere et nyt lån på over 10 milliarder kroner til det planlagte Espai Barca-projekt, der både skal totalrenovere Camp Nou og en række andre af FC Barcelonas fysiske faciliteter.
Laporta sagde også tilbage i august, at FC Barcelona i det seneste regnskabsår havde lønudgifter svarende til 103 procent af omsætningen, hvilket indlysende ikke er holdbart, og selv uden Lionel Messis gigantiske løn er klubben bestemt ikke nogen overskudsforretning.
Så hvordan kunne klubben overhovedet købe Ferran Torres for en transfer, der ligger over 400 millioner kroner og kan ende tæt på 500 millioner?
Transfers i den størrelse arrangeres i langt de fleste tilfælde sådan, at beløbet betales i rater over flere år, og det forlyder, at FC Barcelona betaler transfersummen i fire portioner, den første til sommer.
Det forlyder også, at Ferran Torres er gået med til en lav løn i første halvår af kontrakten, og det er der en ganske særlig årsag til.
Barcelonas problemer med at få Ferran Torres registreret i La Liga skyldes, at Barcelona er langt over det budget, ligaforeningen i begyndelsen af sommeren mente, Barcelona måtte bruge på nye spillere.
Dengang blev det fejlagtigt rapporteret i internationale medier, at Barcelona havde skåret spillerbudgettet til lønninger og afskrivninger på transfers til omkring en milliard kroner, hvilket var fuldstændig vanvittigt med tanke på, at Barcelona betaler flere milliarder kroner i lønninger og også har skyhøje afskrivninger på transfers.
Men La Ligas stramme budget betyder til gengæld, at Barcelona for hver krone brugt på løn og overgangssummer til nye spillere skal spare fire kroner, hvis man vil have spilleren registreret, og det er det, Barcelona har døjet med.
Hvis man får sendt meget højt lønnede spillere ud af vagten, for eksempel Philippe Coutinho, kan man til gengæld bruge 50 procent af besparelsen i stedet for kun 25 procent, og det forklarer, hvorfor Barcelona har været så forhippet på at forhandle kontrakter på det seneste.
Samuel Umtiti omlagde sin kontrakt i denne uge, Philippe Coutinho skiftede som bekendt til Aston Villa i sidste uge, og hvis Barcelona også får omlagt Ousmane Dembélés kontrakt eller fritstillet ham forud for hans kontraktudløb til sommer, sparer man også der nogle penge, som så kan bruges til at hente og registrere nye folk.
At man sparer pænge ved at forlænge kontrakter lyder måske mærkeligt, men finten er, at resterende dele af transfersummer, man oprindeligt betalte, i stedet skal afskrives over en længere periode. Der gisnes også om, at omlægninger af kontrakter giver lavere lønninger i første halvdel af 2022 og dermed yderligere sparer penge for Barcelona her og nu, mens forventningen så er, at man får mere luft i budgettet samt yderligere besparelser ved spillerafgange til sommer.
Også Sergio Agüeros karrierestop betyder, at der spares lønkroner.
Så det er lidt som at pantsætte tomme grunde i Matador for at købe nye, eller når amerikanske franchisehold omlægger kontrakter for at blive under et lønloft.
De skylder så bare ikke allerede 10 milliarder kroner og har et stort underskud på driften, mens man håber på at vende tilbage til toppen og få succes med Espai Barca-projektet, der efter planen skal løfte Barcelonas indtægter voldsomt.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
Brasiliansk VM-mavepuster
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED