Artiklen er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 14. januar 2022
Der er ikke noget at sige til, hvis man undrer sig over FC Barcelonas køb af Ferran Torres, klubbens manglende tilladelse til at spille med ham, og hvordan det hele hænger sammen med en økonomi, der ifølge klubbens egen præsident Joan Laporta hang totalt i laser, da han overtag butikken sidste forår.
I august sagde Laporta, at FC Barcelona har en gæld på 10 milliarder kroner, hvoraf omtrent halvdelen er lånt af investeringsbanken Goldman Sachs, som også skal levere et nyt lån på over 10 milliarder kroner til det planlagte Espai Barca-projekt, der både skal totalrenovere Camp Nou og en række andre af FC Barcelonas fysiske faciliteter.
Laporta sagde også tilbage i august, at FC Barcelona i det seneste regnskabsår havde lønudgifter svarende til 103 procent af omsætningen, hvilket indlysende ikke er holdbart, og selv uden Lionel Messis gigantiske løn er klubben bestemt ikke nogen overskudsforretning.
Så hvordan kunne klubben overhovedet købe Ferran Torres for en transfer, der ligger over 400 millioner kroner og kan ende tæt på 500 millioner?
Transfers i den størrelse arrangeres i langt de fleste tilfælde sådan, at beløbet betales i rater over flere år, og det forlyder, at FC Barcelona betaler transfersummen i fire portioner, den første til sommer.
Det forlyder også, at Ferran Torres er gået med til en lav løn i første halvår af kontrakten, og det er der en ganske særlig årsag til.
Barcelonas problemer med at få Ferran Torres registreret i La Liga skyldes, at Barcelona er langt over det budget, ligaforeningen i begyndelsen af sommeren mente, Barcelona måtte bruge på nye spillere.
Dengang blev det fejlagtigt rapporteret i internationale medier, at Barcelona havde skåret spillerbudgettet til lønninger og afskrivninger på transfers til omkring en milliard kroner, hvilket var fuldstændig vanvittigt med tanke på, at Barcelona betaler flere milliarder kroner i lønninger og også har skyhøje afskrivninger på transfers.
Men La Ligas stramme budget betyder til gengæld, at Barcelona for hver krone brugt på løn og overgangssummer til nye spillere skal spare fire kroner, hvis man vil have spilleren registreret, og det er det, Barcelona har døjet med.
Hvis man får sendt meget højt lønnede spillere ud af vagten, for eksempel Philippe Coutinho, kan man til gengæld bruge 50 procent af besparelsen i stedet for kun 25 procent, og det forklarer, hvorfor Barcelona har været så forhippet på at forhandle kontrakter på det seneste.
Samuel Umtiti omlagde sin kontrakt i denne uge, Philippe Coutinho skiftede som bekendt til Aston Villa i sidste uge, og hvis Barcelona også får omlagt Ousmane Dembélés kontrakt eller fritstillet ham forud for hans kontraktudløb til sommer, sparer man også der nogle penge, som så kan bruges til at hente og registrere nye folk.
At man sparer pænge ved at forlænge kontrakter lyder måske mærkeligt, men finten er, at resterende dele af transfersummer, man oprindeligt betalte, i stedet skal afskrives over en længere periode. Der gisnes også om, at omlægninger af kontrakter giver lavere lønninger i første halvdel af 2022 og dermed yderligere sparer penge for Barcelona her og nu, mens forventningen så er, at man får mere luft i budgettet samt yderligere besparelser ved spillerafgange til sommer.
Også Sergio Agüeros karrierestop betyder, at der spares lønkroner.
Så det er lidt som at pantsætte tomme grunde i Matador for at købe nye, eller når amerikanske franchisehold omlægger kontrakter for at blive under et lønloft.
De skylder så bare ikke allerede 10 milliarder kroner og har et stort underskud på driften, mens man håber på at vende tilbage til toppen og få succes med Espai Barca-projektet, der efter planen skal løfte Barcelonas indtægter voldsomt.
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
