(Kommentarten er bragt i Tipsbladet 25/3)
Den tyske tabloidavis Bild lavede i sidste uge et regnestykke på, hvad det koster interesserede klubber at få fingre i den fænomenale 21-årige nordmand Erling Braut Haaland.
Jeg har ikke set dokumenterne, men aftalen er på omtrent alle punkter skruet sammen som eksempelvis Mino Raiolas Paul Pogba-aftale tilbage i 2016, som blandt andre Politiken beskrev indgående og fremlagde dokumentation for.
At en købende klub skal betale en frikøbsklausul på 75 millioner euro før 1. april, som er næste fredag, er beskrevet adskillige gange og er aldrig blevet modsagt af Borussia Dortmund, der lader til at have indstillet sig på, at guldfuglen forsvinder til sommer.
Oven i det beløb, der svarer til omkring 560 millioner kroner, skal en købende klub angiveligt betale provision til Mino Raiola på omtrent 300 millioner kroner og cirka 225 millioner kroner til Haaland Senior, Alf-Inge Haaland, som vi kender som topspiller for blandt andre Leeds United og Manchester City omkring årtusindskiftet.
At Haaland Junior på 21 år som den bedste unge angriber i verden sammen med Kylian Mbappé skal have omkring 300 millioner kroner i årsløn af en ny klub, hvor Manchester City og Real Madrid er to oplagte kandidater, har jeg personligt intet problem med.
Han er sportsligt og sportsøkonomisk en unik ressource, som man bogstavelig talt ikke kan finde magen til andre steder i verden, med mindre man da kan overtale Kylian Mbappé til en mindst lige så dyr kontrakt eller på magisk vis vriste Dusan Vlahovic fri af Juventus få måneder efter, den problemramte italienske superklub gjorde et kup ved at hente den unge serber fra Fiorentina.
Men Mino Raiola og Alf-Inge Haalands betingelser for at lade den unge spiller skifte, og den kontrol det dermed giver Raiola og hans allierede på transfermarkedet, den er direkte skadelig.
Efter planen skal der fra sommer og i de efterfølgende transfervinduer indføres nye agentregler, der lægger låg på de salærer, agenter og diverse mellemhandlere kan få fra en transfer.
I handler i Haaland-vægtklassen er det ganske rimeligt, men jeg mener, at de store klubbers rolle helt bliver overset i dette spil til fordel for, i dette tilfælde retfærdig, harme over agenternes salærer.
Lad os se på Erling Haalands karriere.
Hvorfor tror I, forwarden som teenager endte i Red Bull Salzburg frem for de mange andre klubber, der naturligvis havde fået øje på ham og hans helt enestående talent oppe hos Ole Gunnar Solskjær i Molde?
Kunne det have noget at gøre med, at Red Bull-klubben indvilligede i at give Haaland og hans team en frikøbsklausul på 20 millioner euro i januar 2020, cirka 150 millioner kroner, hvilket er særdeles beskedent for en spiller, man har betalt 60 millioner kroner for og har enorme forhåbninger til?
Og hvorfor tror I, det blev Borussia Dortmund, der igen løb med en ekstremt attraktiv Mino Raiola-klient i stedet for, at han skiftede til klubber som Manchester United, Real Madrid, Bayern München og Juventus, der naturligvis ikke er idioter og som alle andre med øjne i hovedet kunne se, at det her var en verdensstjerne in spe?
Jeg har ikke siddet i forhandlingslokalet, men jeg kan konstatere, at Mino Raiola konsekvent har styret sine attraktive spillere til klubber, der ville betale Raiola fyrstelige summer.
Tror I Manchester City bag lukkede døre er trætte af, at Mino Raiola på denne måde udelukker en masse klubber fra at byde på Haaland, fordi han trods den relativt lave frikøbsklausul bliver for dyr?
Og tror I, de andre superklubber med nærmest uendelige midler er trætte af, at kampen om de absolutte topspillere bliver et spørgsmål om at have penge nok?
Selvfølgelig er de ikke trætte af det.
Superagenter som Mino Raiola har været det hele værd for de største klubber i Europa, der i agenterne har nogle samarbejdspartnere, der sikrer, at de største klubber er førstevælgere til de bedste fodboldtalenter i verden.
Der er få ting i fodboldverdenen, der er mere hykleriske end topklubber, der hyler over høje agenthonorarer, det er ikke andet end krokodilletårer, løgn og bedrag.
Det bliver spændende at følge, hvad de kommende agent- og transferreformer betyder, hvordan storklubberne og superagenterne vil forsøge at omgå dem (skattely og skuffeselskaber, anyone?), og hvor villige fodboldens myndigheder er til at følge op med nye regelændringer.
Men stoppes, det skal det spil, hvis man spørger mig, for lige nu er det alt andet end et frit marked og et frit valg for især talentfulde, unge spillere, og det holder ganske enkelt ikke.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
MEDIE
Chokskifte?
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
