Spillet om Haaland er dybt usundt og bør stoppes

Når de bedste spillere bliver solgt for svimlende beløb, kan det ofte også handle om, at agenterne kan score enorme milliongevinster.



(Kommentarten er bragt i Tipsbladet 25/3)
Den tyske tabloidavis Bild lavede i sidste uge et regnestykke på, hvad det koster interesserede klubber at få fingre i den fænomenale 21-årige nordmand Erling Braut Haaland.

Jeg har ikke set dokumenterne, men aftalen er på omtrent alle punkter skruet sammen som eksempelvis Mino Raiolas Paul Pogba-aftale tilbage i 2016, som blandt andre Politiken beskrev indgående og fremlagde dokumentation for.

At en købende klub skal betale en frikøbsklausul på 75 millioner euro før 1. april, som er næste fredag, er beskrevet adskillige gange og er aldrig blevet modsagt af Borussia Dortmund, der lader til at have indstillet sig på, at guldfuglen forsvinder til sommer.

Oven i det beløb, der svarer til omkring 560 millioner kroner, skal en købende klub angiveligt betale provision til Mino Raiola på omtrent 300 millioner kroner og cirka 225 millioner kroner til Haaland Senior, Alf-Inge Haaland, som vi kender som topspiller for blandt andre Leeds United og Manchester City omkring årtusindskiftet.

At Haaland Junior på 21 år som den bedste unge angriber i verden sammen med Kylian Mbappé skal have omkring 300 millioner kroner i årsløn af en ny klub, hvor Manchester City og Real Madrid er to oplagte kandidater, har jeg personligt intet problem med.

Han er sportsligt og sportsøkonomisk en unik ressource, som man bogstavelig talt ikke kan finde magen til andre steder i verden, med mindre man da kan overtale Kylian Mbappé til en mindst lige så dyr kontrakt eller på magisk vis vriste Dusan Vlahovic fri af Juventus få måneder efter, den problemramte italienske superklub gjorde et kup ved at hente den unge serber fra Fiorentina.

Men Mino Raiola og Alf-Inge Haalands betingelser for at lade den unge spiller skifte, og den kontrol det dermed giver Raiola og hans allierede på transfermarkedet, den er direkte skadelig.

Efter planen skal der fra sommer og i de efterfølgende transfervinduer indføres nye agentregler, der lægger låg på de salærer, agenter og diverse mellemhandlere kan få fra en transfer.

I handler i Haaland-vægtklassen er det ganske rimeligt, men jeg mener, at de store klubbers rolle helt bliver overset i dette spil til fordel for, i dette tilfælde retfærdig, harme over agenternes salærer.

Lad os se på Erling Haalands karriere.

Hvorfor tror I, forwarden som teenager endte i Red Bull Salzburg frem for de mange andre klubber, der naturligvis havde fået øje på ham og hans helt enestående talent oppe hos Ole Gunnar Solskjær i Molde?

Kunne det have noget at gøre med, at Red Bull-klubben indvilligede i at give Haaland og hans team en frikøbsklausul på 20 millioner euro i januar 2020, cirka 150 millioner kroner, hvilket er særdeles beskedent for en spiller, man har betalt 60 millioner kroner for og har enorme forhåbninger til?

Og hvorfor tror I, det blev Borussia Dortmund, der igen løb med en ekstremt attraktiv Mino Raiola-klient i stedet for, at han skiftede til klubber som Manchester United, Real Madrid, Bayern München og Juventus, der naturligvis ikke er idioter og som alle andre med øjne i hovedet kunne se, at det her var en verdensstjerne in spe?

Jeg har ikke siddet i forhandlingslokalet, men jeg kan konstatere, at Mino Raiola konsekvent har styret sine attraktive spillere til klubber, der ville betale Raiola fyrstelige summer.

Tror I Manchester City bag lukkede døre er trætte af, at Mino Raiola på denne måde udelukker en masse klubber fra at byde på Haaland, fordi han trods den relativt lave frikøbsklausul bliver for dyr?

Og tror I, de andre superklubber med nærmest uendelige midler er trætte af, at kampen om de absolutte topspillere bliver et spørgsmål om at have penge nok?

Selvfølgelig er de ikke trætte af det.

Superagenter som Mino Raiola har været det hele værd for de største klubber i Europa, der i agenterne har nogle samarbejdspartnere, der sikrer, at de største klubber er førstevælgere til de bedste fodboldtalenter i verden.

Der er få ting i fodboldverdenen, der er mere hykleriske end topklubber, der hyler over høje agenthonorarer, det er ikke andet end krokodilletårer, løgn og bedrag.

Det bliver spændende at følge, hvad de kommende agent- og transferreformer betyder, hvordan storklubberne og superagenterne vil forsøge at omgå dem (skattely og skuffeselskaber, anyone?), og hvor villige fodboldens myndigheder er til at følge op med nye regelændringer.

Men stoppes, det skal det spil, hvis man spørger mig, for lige nu er det alt andet end et frit marked og et frit valg for især talentfulde, unge spillere, og det holder ganske enkelt ikke.



Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Klubboss i angreb på FCK

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Viktor Claesson bliver i FC København

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

– De skal skille sig af med ham!

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Kæmpe triumf for Frank

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Nu drømmer de stort i AGF

Spanske medier i ekstase

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Trækker overskrifter i Sydkorea

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama