Svært at sælge tv-pakker: Festen er snart ovre

LEDER: Der er pres på tv-markedet i disse måneder, og det kan være, tiden med store prisstigninger og ekstra milliarder i klubbens lommer for en tid er sat på pause.



I Frankrig har ligaen trukket udbuddet af tv-rettighederne tilbage.

I Italien er værdien på Serie A-rettigheder faldet, og UEFA slås med bare at komme i nærheden af de fem milliarder euro, man lovede for Champions League i perioden 2024 til 2027.

Englænderne knokler for at holde fast i deres evige, vilde stigninger, og her til lands er det ikke bare at sende et dokument til Viaplay med et passende, større beløb end sidst, for at flere årtiers samarbejde i Skandinavien fortsætter.

Det lader til, at tv-festen i denne omgang er ved at være ovre.

Da Tipsbladet fra 2022 og frem til præsentationen i august dækkede Superliga-medieaftalen, blev det flere gange understreget fra de store klubbers side, at man jo bare kunne vente, hvis tilbuddene ikke var interessante nok.

Den slags positionering er normalt.

TV-selskaberne siger op til hver forhandling, at smertegrænsen ikke bare er nået men overskredet, mens nogle klubber håbede på i hvert fald 20 procent i prisstigning, som det ikke blev til.

Noget virker anderledes denne gang.

At Serie A og Ligue 1 ikke kan få de penge, de vil for deres rettigheder, er helt usædvanligt, og det samme gælder Champions League-forhandlingerne, der går mere trægt end på noget tidspunkt siden finanskrisen.

Men hvad med Amazon, Facebook og de andre techgiganter?

217146

DAZN har budt sig til i flere forhandlinger om rettigheder i Danmark, men generelt er det en presset tv-branche, der holder igen med store investeringer.

Vi har talt om dem i et årti, og både Facebook og Twitter har købt og vist topfodbold, mens Amazon er inde eksempelvis på det britiske marked og skal vise 20 Champions League-kampe per sæson fra næste efterår.

Tech-giganterne, der lige nu sluger flere og flere annonceindtægter fra de traditionelle medier selv i et lille land som Danmark, kan stadig komme.

Men der begynder at være tvivl om, hvorvidt det overhovedet sker. Kommer de i 2027? I 2030? Har de overhovedet råd, nu hvor der også er nedskæringer selv i de selskaber?
Mediemarkedet udvikler sig voldsomt hurtigt, og det kan se helt anderledes ud bare om to-tre år.

Men der breder sig en fornemmelse af, at tiden med store stigninger de seneste 10 år i hvert fald på den korte bane er ovre.

Superliga-klubberne, og ikke mindst dem, der forhandlede aftalen, var kisteglade for at få noget, der ligner 7-8 procent i stigning for 2024 til 2030 sammenlignet med den nuværende periode fra 2021 til 2024.

Det holdt hårdt og var bøvlet, og man var ikke at på at tage chancen og sælge til en ren streamingtjeneste eller en investeringsfond.

Personligt har jeg svært ved at se problemet i, at det ikke skal være så meget dyrere for almindelige mennesker at se fodbold.

Men det bliver voldsomt interessant at følge.

Alle de amerikanske investorer, der er gået ind i klubber og har købt eksempelvis Brøndby IF og senest AC Horsens, gør det blandt andet med en ide om, at medieindtægterne kommer til at stige vildt og nærme sig amerikanske niveauer.

Hvis det ikke sker, kan både interessen for at købe sig ind i danske og europæiske klubber og transfermarkedet kølne, om ikke andet så for en overgang. Og det er ved nærmere eftertanke måske ikke så slemt endda.





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Froholdt med klar transfermelding

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Stjerne flirter med Brøndby

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Kan købes til spotpris

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Chok – forlænger med Brøndby

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

‘Han ligner en spiller for FC København’

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Nedslående Dorgu-melding

Marc Overmars vil købe stor dansk profil

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Afsløring: Aurelio Buta på plads i FC København

Her er FCM’s mulige modstandere

Brian Riemer med dansk skrækmelding

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln