I Frankrig har ligaen trukket udbuddet af tv-rettighederne tilbage.
I Italien er værdien på Serie A-rettigheder faldet, og UEFA slås med bare at komme i nærheden af de fem milliarder euro, man lovede for Champions League i perioden 2024 til 2027.
Englænderne knokler for at holde fast i deres evige, vilde stigninger, og her til lands er det ikke bare at sende et dokument til Viaplay med et passende, større beløb end sidst, for at flere årtiers samarbejde i Skandinavien fortsætter.
Det lader til, at tv-festen i denne omgang er ved at være ovre.
Da Tipsbladet fra 2022 og frem til præsentationen i august dækkede Superliga-medieaftalen, blev det flere gange understreget fra de store klubbers side, at man jo bare kunne vente, hvis tilbuddene ikke var interessante nok.
Den slags positionering er normalt.
TV-selskaberne siger op til hver forhandling, at smertegrænsen ikke bare er nået men overskredet, mens nogle klubber håbede på i hvert fald 20 procent i prisstigning, som det ikke blev til.
Noget virker anderledes denne gang.
At Serie A og Ligue 1 ikke kan få de penge, de vil for deres rettigheder, er helt usædvanligt, og det samme gælder Champions League-forhandlingerne, der går mere trægt end på noget tidspunkt siden finanskrisen.
Men hvad med Amazon, Facebook og de andre techgiganter?

DAZN har budt sig til i flere forhandlinger om rettigheder i Danmark, men generelt er det en presset tv-branche, der holder igen med store investeringer.
Vi har talt om dem i et årti, og både Facebook og Twitter har købt og vist topfodbold, mens Amazon er inde eksempelvis på det britiske marked og skal vise 20 Champions League-kampe per sæson fra næste efterår.
Tech-giganterne, der lige nu sluger flere og flere annonceindtægter fra de traditionelle medier selv i et lille land som Danmark, kan stadig komme.
Men der begynder at være tvivl om, hvorvidt det overhovedet sker. Kommer de i 2027? I 2030? Har de overhovedet råd, nu hvor der også er nedskæringer selv i de selskaber?
Mediemarkedet udvikler sig voldsomt hurtigt, og det kan se helt anderledes ud bare om to-tre år.
Men der breder sig en fornemmelse af, at tiden med store stigninger de seneste 10 år i hvert fald på den korte bane er ovre.
Superliga-klubberne, og ikke mindst dem, der forhandlede aftalen, var kisteglade for at få noget, der ligner 7-8 procent i stigning for 2024 til 2030 sammenlignet med den nuværende periode fra 2021 til 2024.
Det holdt hårdt og var bøvlet, og man var ikke at på at tage chancen og sælge til en ren streamingtjeneste eller en investeringsfond.
Personligt har jeg svært ved at se problemet i, at det ikke skal være så meget dyrere for almindelige mennesker at se fodbold.
Men det bliver voldsomt interessant at følge.
Alle de amerikanske investorer, der er gået ind i klubber og har købt eksempelvis Brøndby IF og senest AC Horsens, gør det blandt andet med en ide om, at medieindtægterne kommer til at stige vildt og nærme sig amerikanske niveauer.
Hvis det ikke sker, kan både interessen for at købe sig ind i danske og europæiske klubber og transfermarkedet kølne, om ikke andet så for en overgang. Og det er ved nærmere eftertanke måske ikke så slemt endda.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Thomas Frank fyret
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
DAGENS SPILFORSLAG