Dagene op til transferdeadline kan være en meget hektisk omgang for alle involverede.
Ok, nogle transfers er skruet sammen over flere måneder og er stensikre, selvom de først bliver præsenteret sent i transfervinduet, men mange andre trækker til de sidste dage og i nogle tilfælde timer.
Der er tvivl om dem til sidste øjeblik, og mange falder på den ene eller anden måde, enten når bedre muligheder dukker op for en af parterne, eller fordi et samarbejde i virkeligheden aldrig var førsteprioritet for den ene eller begge.
En af dem, der i disse timer givetvis sidder på nåle, er Brøndbys anfører Andreas Maxsø.
Sidste sommer var han nærmest solgt til FK Rostov, det troede Brøndby og spilleren selv i hvert fald.
Men af en eller anden årsag fik russerne kolde fødder.
Noget af det hang sammen med et trænerskifte, fordi Rostovs træner simpelthen blev russisk landstræner efter skuffelsen under EM med Stanistav Tjertjesjov i spidsen, og han havde stået i spidsen for forsøget på at få Maxsø til klubben.
Men det var mærkeligt og voldsomt uhedigt for midtstopperen, og her i januar ser en handel så ud til at være gået i vasken igen.
Fredag aften dukkede der en historie op om et skifte til Bordeaux, hvilket virkede fornuftigt nok, men så fortalte BT midt på lørdagen, at den franske klub havde ombestemt sig.
Bordeaux havde fredag hentet veteranen Marcelo fra Lyon, men ifølge BT’s oplysninger var man blevet træt af at vente på Brøndby, samtidig med at franske medier lørdag kunne fortælle, at Bordeaux gik efter Manchester Uniteds uheldige forsvarsspiller Phil Jones.
Det var absolut ikke nogen heldig udvikling for midtstopperen, hvis vi antager, at han gerne ville til Ligue 1-klubben, og det bliver voldsomt interessant at følge udvikingen her i det sidste døgn, hvis det viser sig, at Bordeaux ikke bliver til noget.
Jørgensens Sliding Doors
At Nicolai Jørgensen er på vej hjem til FC København minder også om hans Sliding Doors-episoder i karrieren, der især ligger tilbage i Feyenoord-tiden, hvor danskeren var en varm målscorer.
Den mest åbenlyse finder vi i 2017/18-sæsonen, hvor Newcastle var på udkig efter en målscorer.
På det tidspunkt i æraen med Mike Ashley som ejer smed Newcastle mildest talt ikke om sig med pengene sammenlignet med de fleste andre Premier League-klubber, og man endte med i stedet at leje Islam Slimani af Leicester på deadlinedag.
Giovanni van Bronckhorst, daværende Feyenoord-træner, talte om danskerens skuffelse, og tiden i Holland blev aldrig den samme igen med mådeholdne 19 ligamål i de sidste 3½ år i Rotterdam mod 29 scoringer i de første 18 måneder i Æresdivisionen efter skifte fra FCK i sommeren 2016.
Læs Tipsbladets interview med Nicolai Jørgensen fra foråret 2018 her
Leicester var interesseret
Også FC Midtjyllands midtstopper og anfører Erik Sviatchenko har prøvet denne ufrivillige dans, som for ham skete et år før Jørgensens Newcastle-flirt.
Det var januar 2017, transferdeadline lå ret forude, og det engelske mesterhold Leicester ville gerne have en ny forsvarsspiller efter en hektisk halvsæson.
Sviatchenko genfortalte for nylig den fem år gamle episode i en podcast i Skotland.
Leicester havde et begrænset budget, man trods det nylige mesterskab og udsigten til Champions League-ottendedelsfinaler mod Sevilla holdt fast i.
Leicester bød på Erik Sviatchenko og tilbød Celtic flere penge, hvis man måtte leje Sviatchenko og så indgå en forpligtende købsaftale, så der røg ekstra millioner i skotternes kasse om sommeren.
Men Celtic og klubbens manager Brendan Rodgers ville ikke sælge, og dermed glippede en kæmpe drøm for danskeren, der efterfølgende det år pludselig røg af Rodgers’ hold og endte tilbage i FC Midtjylland 12 måneder senere på leje og siden frikøb til seks gange mindre det beløb, Leicester var villig til at betale i januar 2017.
Selvfølgelig vil spillerne afsted
Så hvorfor trætte jer med disse eksempler?
Det gør jeg, fordi de illustrerer, hvor kort et vindue fodboldspillere nogle gange har, ikke mindst danskere og Superliga-spillere.
Der er abolut ingen garanti for, at muligheden dukker op igen, især ikke når der er tale om Premier League, hvor så ekstremt mange klubber i Europa gerne vil sælge spillere.
Så hvis Andreas Maxsø har glippet endnu et skifte, han meget gerne ville foretage – og det er vigtigt at understrege, at vi ikke ved det med sikkerhed endnu – er det meget menneskeligt, hvis det føles godt og grundigt træls og irriterende for midtstopperen, der med sin store indsats i Brøndby da i hvert fald har gjort sig fortjent til den udenlandske millionløn og udfordring rent sportsligt og menneskeligt.
Det kræver ikke andet end et formdyk, at træneren går en anden retning eller en skade, før muligheden er væk for evigt, og det er værd at have i baghovedet, når det føles lidt ærgerligt at miste en anfører i Brøndby IF eller en landsholdsangriber i FC København.
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert undrer sig: Klart straffe til AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
