Lad os lige opridse FC Københavns sæson:
Nederlag.
Sejr.
Sejr.
Nederlag.
Sejr.
Sejr.
Nederlag.
Sejr.
Nederlag.
Sejr.
Sejr.
Uafgjort.
Nederlag.
Sejr.
Nederlag.
Nederlag.
Uafgjort.
Vi har taget træningskampene med, hvilket får billedet til at se lidt pænere ud i begyndelsen af sæsonen, men selv da taler vi otte sejre, to uafgjorte og syv nederlag på knap tre måneder.
Det er ok at tabe til Borussia Dortmund.
Men at gøre det til Silkeborg IF, AC Horsens, Viborg FF, Randers FC, FC Nordsjælland og OB er jo indlysende ikke noget, FC København kan blive ved med at holde til.
Det er 6 ud 11 Superliga-hold, man har tabt til siden slutningen af juni, og den næste halvanden måned er kampprogrammet tungt:
FC Midtjylland (ude)
AGF (hjemme)
Manchester City (ude)
FC Nordsjælland (hjemme)
Manchester City (hjemme)
Brøndby IF (ude)
Hobro (ude)
FC Midtjylland (hjemme)
Sevilla (ude)
Randers FC (ude)
Dortmund (hjemme)
Jubelresultatet i Trabzon, der sendte FC København i Champions League-himlen og gav bare en anelse arbejdsro og mindst 260 millioner kroner i kassen, blev fulgt op at et nederlag til FC Nordsjælland.
Ja, der er skiftet meget ud på holdet, offensiven er markant anderledes med Andreas Cornelius i front i stedet for den falske nier Pep Biel, der nu er Olympiakos-spiller, men det er vel indlysende, at det ikke kan blive ved.
Fred være med, at man taber en kamp i ny og næ.

Det er bundniveauet, der må give ondt i maven i FC København, og som får mine kolleger til at spørge til Jess Thorups jobsikkerhed, hvilket ikke er så urimeligt, når spillet svinger så ekstremt meget i niveau efter et forår med mange point og det, der lignede defensiv stabilitet.
FCK forsøger at spille mere offensivt med både gennembrudskraft i kontraløb og ved modstanderens boldtab såvel som evnen til at score efter lange angreb.
Det er virkelig ikke nemt efter at have levet i en 4-4-2 og forskellige former for 4-4-1-1 i det meste af halvandet årti, en formation der gav FCK den nødvendige defensive styrke i Europa mod dygtigere modstandere men også ofte gjorde spillet noget statisk i Superligaen, hvor man reelt kunne have spillet mere offensivt.
Men man har selv valgt kursen og rekrutteringsprofilen med mange offensive spillere i truppen, og det skal altså snart til at kaste en lang sejrsstime af sig i Superligaen, uanset hvor brutal Champions League-puljen er.
Hvis trenden i denne Superliga-sæson fortsætter, venter der en sejr i aften i Herning efter sidste uges sløje nederlag i Odense.
Det har bogstaveligt været nederlag fulgt af sejr i Superligaen hele denne sæson, og det er FC Midtjylland jo så nok fuldstændig ligeglad med efter at have jordet Lazio med 5-1 i torsdags.
Midtjyderne er selv alt andet end stabile og i et helt nyt system under Albert Capellas, der må belave sig på flere grove fejl og dumme nederlag på vejen mod et mere taktisk fleksibelt og moderne FCM-hold.
Men skulle det lykkes FC Midtjylland at vinde søndag aften, kan jeg nærmest garantere, at Jess Thorups job kommer yderligere til debat i studiet og i interviewene i mixed zone efter kampen, om så FC København har vundet skudstatikken 15-2 og tabt 0-1 på et afrettet langskud.
Det kan føles urimeligt, når vi ser på et mesterskab og en Champions League-kvalifikation, hvilket dårligt nok kan gøres bedre, når vi husker på, at FCK-truppen ikke så ud til at have niveauet til at vinde guldet i 2021.
Men problemet er jo, at FC København ikke bare taber men for ofte har tabt fortjent til klubber, der finansielt er fra den nedre halvdel af Superliga-hierarkiet.
Det her ligner make or break for FCK og Jess Thorup: Får man point i Herning og rydder bordet i resten af Superliga-efteråret med godt spil og massiv chance-overvægt, vil man se tilbage på det her som vendepunktet.
Men fortsætter rollercoaster-turen, bare med et dybere dyk i form af en FC Midtjylland-sejr, bliver historien ikke de midtjyske point og Capellas’ forandringer men det massive pres på Jess Thorup, uanset at det sagtens kan være et Fata Morgana uden rod inden for murene i FC København.
LIVE
TransferLIVE: OB afslører klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER