Topscorer-debatten er fjollet: Og millioner værd

LEDER: Det er en fjollet debat om, hvorvidt Gustav Isaksen er fortjent topscorer i Superligaen eller ej grundet strukturen. Men topscorerprisen har faktisk en konkret værdi.



DENNE LEDER ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 9. JUNI

Hvem er den rigtige topscorer i Superligaen?

Man skulle egentlig tro, det spørgsmål var nemt at besvare, man kan jo bare slå op i Tipsbladet fredag eller tjekke Tipsbladet.dk og se svaret:

1: Gustav Isaksen, FC Midtjylland: 18 mål
2: Patrick Mortensen, AGF: 16 mål
3: Ohi Omoijuanfo, Brøndby IF: 13 mål
3: Viktor Claesson, FC København: 13 mål
5: Ernest Nuamah, FC Nordsjælland: 12 mål

Sådan, slut.

Men selv her før den ekstra, afsluttende playoffkamp mellem Viborg FF og FC Midtjylland, lever diskussionen stadig blandt fans og eksperter.

Der er overraskende mange tilgange til det, der burde være en simpel liste.

Patrick Mortensen klandres for mest at have scoret på straffespark her i 2023.

Ernest Nuamah kan kun på kunstgræsset i Farum, præcis som resten af FC Nordsjælland, og Claesson var jo egentlig ikke ret farlig i slutspillet, vel?

Men mest intens er selvfølgelig diskussionen om Gustav Isaksen, kantspilleren der pludselig blev forward og viste sig at være endog rigtig god til at finde både plads og andenbolde omkring de større holdkammerater i feltet.

Isaksens brøde er, at han har scoret 14 af sine 18 mål mod andre hold, der sluttede i det nedrykningsspil, FCM i det store hele knuste uden for alvor at ramme tidligere tiders niveau.

192316

Jeg bruger ordet ‘brøde’ med bevidst ironi, for jeg ved dårligt nok, hvad Gustav Isaksen ellers skulle have gjort end at gøre sit bedste i hver kamp, og så stræbe efter at score oftere end cirka hver tredje kamp mod Top 6.

At vi har diskussionen skyldes Superliga-strukturen med slutspil, og at det kun meget sjældent vil være spillere fra den tunge halvdel, der vinder topscorer-prisen, endsige spiller for et hold, der så entydigt svigtede egne evner og potentiale ved at glippe Top 6.

Jeg har en simpel løsning, som faste læsere måske allerede kan gætte:

Vi sløjfer de slutspil. Det er selvfølgelig ikke på grund af topscorer-titlen, jeg foreslår det.

Jeg vil af med slutspillene, fordi de ud over god underholdning giver et almægtigt pres på alle involverede, og først og fremmest et negativt af slagsen, der får klubber og trænere til at arbejde kortsigtet og hele tiden forsøge at undgå Bund 6, nedrykning, you name it, i stedet for at opnå noget.

Og fikser det topscorer-prisen, hvilket det jo vil gøre, jamen så perfekt.

Men hvorfor spilder jeg så alle de her ord på noget, der er ligegyldigt?

Det gør jeg, fordi det ikke er så ligegyldigt alligevel.

Sportsligt er det et problem, et lille et, men dog et problem, at vi ikke helt ved, om det her er retfærdigt eller ej.

Diskussionen findes i andre former, for eksempel om Brøndby IF i virkeligheden havde haft bedre af at misse slutspillet ligesom FCM, så man kunne komme i Europa eller få mere fred til at spille et bæredygtigt koncept ind.

Der skeles også til, hvem der kommer med i hvilke slutspil og kan tænkes at ville strække sig for at drille en rival.

Det er småtterier og for det meste godmodigt drilleri, men den der lillebitte spire, følelsen af, om det her nu også er retfærdigt.

Men der, hvor topscorer-snakken paradoksalt nok kan betyde mest, er blandt de klubber, der køber og sælgere deres spillere for mange millioner kroner.

En topscorerpris dufter af noget. Smager af noget. Og på en spillers CV fylder det, at man har scoret flest mål, vundet flest nærkampe som en Mads Bidstrup eller haft den højeste redningsprocent i en liga i løbet af en sæson.

Kan I huske, hvem Mikael Uhre scorede sine mål mod i Brøndbys guldsæson? Eller Marcus Ingvartsen for seks år siden? Vi kan slå det op på mobilen, men jeg er i tvivl om, hvorvidt Philadelphia og Genks sportsdirektører gjorde sig den umage.

Så den topscorerpris kan være millioner værd for Gustav Isaksen, hvis ikke nu så om et par år, hvor ingen husker den her diskussion, som man i udlandet i øvrigt er bedøvende ligeglad med.







LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

Skal han på landsholdet, Riemer?

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Dansk træner storroses

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Medie afslører møde med Deco



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hjulmand vinder i Hamborg

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Her lander kampprogrammet for slutspillet

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Reagerer på Brøndby-bombe

David Nielsen tæt på fyring

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Langer ud efter trænerlegende

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Dansk milliardær smider 75.000

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Skræmmende Chido Obi-scener

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Køber engelsk klub

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

I chok over Manchester United

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Jævnbyrdighed i Lyon

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Victor Nelsson topper international impact-liste

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning