DENNE LEDER ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 9. JUNI
Hvem er den rigtige topscorer i Superligaen?
Man skulle egentlig tro, det spørgsmål var nemt at besvare, man kan jo bare slå op i Tipsbladet fredag eller tjekke Tipsbladet.dk og se svaret:
1: Gustav Isaksen, FC Midtjylland: 18 mål
2: Patrick Mortensen, AGF: 16 mål
3: Ohi Omoijuanfo, Brøndby IF: 13 mål
3: Viktor Claesson, FC København: 13 mål
5: Ernest Nuamah, FC Nordsjælland: 12 mål
Sådan, slut.
Men selv her før den ekstra, afsluttende playoffkamp mellem Viborg FF og FC Midtjylland, lever diskussionen stadig blandt fans og eksperter.
Der er overraskende mange tilgange til det, der burde være en simpel liste.
Patrick Mortensen klandres for mest at have scoret på straffespark her i 2023.
Ernest Nuamah kan kun på kunstgræsset i Farum, præcis som resten af FC Nordsjælland, og Claesson var jo egentlig ikke ret farlig i slutspillet, vel?
Men mest intens er selvfølgelig diskussionen om Gustav Isaksen, kantspilleren der pludselig blev forward og viste sig at være endog rigtig god til at finde både plads og andenbolde omkring de større holdkammerater i feltet.
Isaksens brøde er, at han har scoret 14 af sine 18 mål mod andre hold, der sluttede i det nedrykningsspil, FCM i det store hele knuste uden for alvor at ramme tidligere tiders niveau.

Jeg bruger ordet ‘brøde’ med bevidst ironi, for jeg ved dårligt nok, hvad Gustav Isaksen ellers skulle have gjort end at gøre sit bedste i hver kamp, og så stræbe efter at score oftere end cirka hver tredje kamp mod Top 6.
At vi har diskussionen skyldes Superliga-strukturen med slutspil, og at det kun meget sjældent vil være spillere fra den tunge halvdel, der vinder topscorer-prisen, endsige spiller for et hold, der så entydigt svigtede egne evner og potentiale ved at glippe Top 6.
Jeg har en simpel løsning, som faste læsere måske allerede kan gætte:
Vi sløjfer de slutspil. Det er selvfølgelig ikke på grund af topscorer-titlen, jeg foreslår det.
Jeg vil af med slutspillene, fordi de ud over god underholdning giver et almægtigt pres på alle involverede, og først og fremmest et negativt af slagsen, der får klubber og trænere til at arbejde kortsigtet og hele tiden forsøge at undgå Bund 6, nedrykning, you name it, i stedet for at opnå noget.
Og fikser det topscorer-prisen, hvilket det jo vil gøre, jamen så perfekt.
Men hvorfor spilder jeg så alle de her ord på noget, der er ligegyldigt?
Det gør jeg, fordi det ikke er så ligegyldigt alligevel.
Sportsligt er det et problem, et lille et, men dog et problem, at vi ikke helt ved, om det her er retfærdigt eller ej.
Diskussionen findes i andre former, for eksempel om Brøndby IF i virkeligheden havde haft bedre af at misse slutspillet ligesom FCM, så man kunne komme i Europa eller få mere fred til at spille et bæredygtigt koncept ind.
Der skeles også til, hvem der kommer med i hvilke slutspil og kan tænkes at ville strække sig for at drille en rival.
Det er småtterier og for det meste godmodigt drilleri, men den der lillebitte spire, følelsen af, om det her nu også er retfærdigt.
Men der, hvor topscorer-snakken paradoksalt nok kan betyde mest, er blandt de klubber, der køber og sælgere deres spillere for mange millioner kroner.
En topscorerpris dufter af noget. Smager af noget. Og på en spillers CV fylder det, at man har scoret flest mål, vundet flest nærkampe som en Mads Bidstrup eller haft den højeste redningsprocent i en liga i løbet af en sæson.
Kan I huske, hvem Mikael Uhre scorede sine mål mod i Brøndbys guldsæson? Eller Marcus Ingvartsen for seks år siden? Vi kan slå det op på mobilen, men jeg er i tvivl om, hvorvidt Philadelphia og Genks sportsdirektører gjorde sig den umage.
Så den topscorerpris kan være millioner værd for Gustav Isaksen, hvis ikke nu så om et par år, hvor ingen husker den her diskussion, som man i udlandet i øvrigt er bedøvende ligeglad med.
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED