Topscorer-debatten er fjollet: Og millioner værd

LEDER: Det er en fjollet debat om, hvorvidt Gustav Isaksen er fortjent topscorer i Superligaen eller ej grundet strukturen. Men topscorerprisen har faktisk en konkret værdi.



DENNE LEDER ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 9. JUNI

Hvem er den rigtige topscorer i Superligaen?

Man skulle egentlig tro, det spørgsmål var nemt at besvare, man kan jo bare slå op i Tipsbladet fredag eller tjekke Tipsbladet.dk og se svaret:

1: Gustav Isaksen, FC Midtjylland: 18 mål
2: Patrick Mortensen, AGF: 16 mål
3: Ohi Omoijuanfo, Brøndby IF: 13 mål
3: Viktor Claesson, FC København: 13 mål
5: Ernest Nuamah, FC Nordsjælland: 12 mål

Sådan, slut.

Men selv her før den ekstra, afsluttende playoffkamp mellem Viborg FF og FC Midtjylland, lever diskussionen stadig blandt fans og eksperter.

Der er overraskende mange tilgange til det, der burde være en simpel liste.

Patrick Mortensen klandres for mest at have scoret på straffespark her i 2023.

Ernest Nuamah kan kun på kunstgræsset i Farum, præcis som resten af FC Nordsjælland, og Claesson var jo egentlig ikke ret farlig i slutspillet, vel?

Men mest intens er selvfølgelig diskussionen om Gustav Isaksen, kantspilleren der pludselig blev forward og viste sig at være endog rigtig god til at finde både plads og andenbolde omkring de større holdkammerater i feltet.

Isaksens brøde er, at han har scoret 14 af sine 18 mål mod andre hold, der sluttede i det nedrykningsspil, FCM i det store hele knuste uden for alvor at ramme tidligere tiders niveau.

192316

Jeg bruger ordet ‘brøde’ med bevidst ironi, for jeg ved dårligt nok, hvad Gustav Isaksen ellers skulle have gjort end at gøre sit bedste i hver kamp, og så stræbe efter at score oftere end cirka hver tredje kamp mod Top 6.

At vi har diskussionen skyldes Superliga-strukturen med slutspil, og at det kun meget sjældent vil være spillere fra den tunge halvdel, der vinder topscorer-prisen, endsige spiller for et hold, der så entydigt svigtede egne evner og potentiale ved at glippe Top 6.

Jeg har en simpel løsning, som faste læsere måske allerede kan gætte:

Vi sløjfer de slutspil. Det er selvfølgelig ikke på grund af topscorer-titlen, jeg foreslår det.

Jeg vil af med slutspillene, fordi de ud over god underholdning giver et almægtigt pres på alle involverede, og først og fremmest et negativt af slagsen, der får klubber og trænere til at arbejde kortsigtet og hele tiden forsøge at undgå Bund 6, nedrykning, you name it, i stedet for at opnå noget.

Og fikser det topscorer-prisen, hvilket det jo vil gøre, jamen så perfekt.

Men hvorfor spilder jeg så alle de her ord på noget, der er ligegyldigt?

Det gør jeg, fordi det ikke er så ligegyldigt alligevel.

Sportsligt er det et problem, et lille et, men dog et problem, at vi ikke helt ved, om det her er retfærdigt eller ej.

Diskussionen findes i andre former, for eksempel om Brøndby IF i virkeligheden havde haft bedre af at misse slutspillet ligesom FCM, så man kunne komme i Europa eller få mere fred til at spille et bæredygtigt koncept ind.

Der skeles også til, hvem der kommer med i hvilke slutspil og kan tænkes at ville strække sig for at drille en rival.

Det er småtterier og for det meste godmodigt drilleri, men den der lillebitte spire, følelsen af, om det her nu også er retfærdigt.

Men der, hvor topscorer-snakken paradoksalt nok kan betyde mest, er blandt de klubber, der køber og sælgere deres spillere for mange millioner kroner.

En topscorerpris dufter af noget. Smager af noget. Og på en spillers CV fylder det, at man har scoret flest mål, vundet flest nærkampe som en Mads Bidstrup eller haft den højeste redningsprocent i en liga i løbet af en sæson.

Kan I huske, hvem Mikael Uhre scorede sine mål mod i Brøndbys guldsæson? Eller Marcus Ingvartsen for seks år siden? Vi kan slå det op på mobilen, men jeg er i tvivl om, hvorvidt Philadelphia og Genks sportsdirektører gjorde sig den umage.

Så den topscorerpris kan være millioner værd for Gustav Isaksen, hvis ikke nu så om et par år, hvor ingen husker den her diskussion, som man i udlandet i øvrigt er bedøvende ligeglad med.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Raser over dansk stjerne

Her er planen for januars transfervindue

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

‘Den værste transfer nogensinde’

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Han har været en decideret atombombe

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Brøndby-stjerne med stor donation

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Eriksen med kontant udmelding

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Det er til dumpekarakter

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Benhård transfermelding

Klart ønske fra Ruben Amorim

Supercomputer: Værste nogensinde!

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Marokko mishandler Mali

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’