Transferkongerne FCK og FCM kan lære af Silkeborg

FC København og FC Midtjylland har lidt at lære af Silkeborgs offensive succes i denne sæson.



Denne leder er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 6. maj 2022.

Da FC Midtjylland i 2020 vandt DM efter at have købt Silkeborgs topscorer Ronnie Schwartz, havde jeg nok forsvoret, at jeg skulle skrive det her mindre end to år senere.

Men hvor kunne FC Midtjylland og FC København dog lære noget af den nuværende udgave af SIF.

I ved, at jeg er glad for regnestykker.

Hvor mange mål har FC Midtjylland og FC København fået ud af at købe Marrony, Edward Chilufya, Mamoudou Karamoko, Akinkunmi Amoo og stange flere andre store kontrakter ud?

For de omtrent 90 millioner kroner, alene disse fire spillere har kostet, har de to klubber til sammen fået en enkelt ligascoring ved den i øvrigt lovende Chilufya.

De to store klubber skal bruge millioner på angribere, og de kan ikke tage hverken et helt eller halvt år med jævne eller dårlige resultater for at spille et hold sammen.

Men man kunne nu godt ønske sig, at de fik bare lidt mere ud af pengene og anstrengelserne, end de gør nu, hvor de skal afgøre DM.

Søndag aftens kamp i Herning var såmænd intens nok, især for os på stadion, men det var lidt en ynk at se så mange spildte tilløb, der gjorde 0-0 til det indlysende slutfacit.

Så var der anderledes smæk på i Silkeborg aftenen efter.

Nicolaj Vallys og Nicklas Helenius har Kristoffer Pallesen og AaB under kærlig behandling i mandagens kamp.

AaB fulgte med takket være Louka Prip og de fejl, Silkeborg nogle gange begår, når man tager chancer.

Men det blev så sandelig belønnet med fire scoringer og nu tre mand, Nicklas Helenius, Sebastian Jørgensen og så Nicolai Vallys, der har scoret mindet 10 ligamål.

Hvilke af FCK’s forwards har scoret mest i ligaen? Ja det svar er cirka umuligt at give med fire mand på to scoringer hver. Jonas Wind, straffesparkskytte eller ej, mangler.

Og FCM’s mest målfarlige mand efter den centrale midtbanespiller Evander, Júnior Brumado, har scoret et enkelt mål siden efterårsferien. 

Kun Anders Dreyer, hentet i Rusland på grund af krigen i Ukraine, holder dem reelt oppe med en realistisk chance for at vinde guld.

I denne sæson har de to topklubber været villige, for ikke at sige ødsle, med pengene.

Det kan se langt bedre ud senere i år, hvis FCK får sat turbo på supertalentet Roony Bardghji og Amoo fra Djurgården, men lige nu vipper pilen mod angrebskøb i begge topklubber til sommer, uanset hvem der vinder.

Roony Bardghji har en stor fremtid foran sig.

Og der er nok på spil med denne uges udelukkelse af russiske hold i næste sæsons Europa-turneringer.

Det giver mesterholdet fra Danmark adgang til Champions Leagues playoffrunde, og skulle man tabe der, er man med i lodtrækningen til Europa League-gruppespillet, om man så har tabt samlet med 0-11 til et drabeligt mesterhold fra en af de større ligaer.

Så meget desto mere frustrerende må det være at se, hvor svært det er at score mål for tiden.

Der venter nye udskiftninger til sommer, hvor der i FC Midtjylland skal træffes beslutninger om Marronys fremtid og nok også spillere som Pione Sisto og Luca Pfeiffer, og i FC København om Khouma Babacar, Nicolai Jørgensen, Mamoudou Karamoko og om hvorvidt man har den rette afløser for Jonas Wind eller ej.

Indtil da må man klare sig med de spillere, man har, og lur mig, om ikke der venter pointtab for begge guldkandidater, eksempelvis mod Silkeborg, der lige nu er ligaens bedst spillende hold med en giftig måltrio fundet på bænken i Århus, i Roskilde og egen ungdomsafdeling.

HUSK TIPSBLADET SAMMEN MED EKSTRA BLADET HVER FREDAG!

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_06-05-2022_Lands_1udg-page-001





Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!




LIVE

LIVE: Brøndby-fans med opfordring

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Morten Bruun med dyster spådom



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

Jubler over ny Brøndby-chef



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

I svime over Morten Hjulmand

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Barcelona vandt 7-2

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Stjerner rammer eksklusiv klub

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Nu forklarer Noah Nartey

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ