Mens FC Midtjylland var usandsynlig uheldig med ikke at vinde med to-tre mål hjemme i Herning, var AEK Larnaca vel samlet set tættere på en sejr i de første 120 minutter på Cypern, end FCM var.
Flere spillere virkede slidte i varmen kort inde i 2. halvleg, og det siger en del, at målscorer Henrik Dalsgaard, Erik Sviatchenko og det defensive midtbaneanker Raphael Onyedika var nogle af de få, der ramte middelniveauet eller lidt over i Tipsbladets karaktergivning sammen med en i pausen indskiftet og yderst aktiv Pione Sisto.
Det aktuelle FCM-hold fremstår lige nu langt fra som det stærkeste, der har optrådt i trøjen i Matthew Benham-æraen siden 2014, og mon ikke også vi får adskillige spillerhandler at se i den sidste måned af transfervinduet, nu hvor FCM har sikkerhed for minimum at spille Europa League-gruppespil, mens Champions League vil kræve et decideret mirakel.
Evander og en Júnior Brumado på topniveau er savnet, og at truppen ikke er på plads blev understreget af, at Pione Sisto og Sory Kaba kom ind fra bænken og løftede holdet, selvom Sisto i sidste uge simpelthen var vraget fra førsteholdet, mens Sory Kaba var det hele sidste sæson med en udlejning til OH Leuwen (29 kampe/12 mål) i Belgien.
Så, perfekt var det så langt fra, men det var facit til gengæld: Et garanteret Europa League-gruppespil.
Det er tredje sæson i træk, at FC Midtjylland kommer i gruppespillet i Europa League.
Champions League gav en enorm pose penge i 2020, Europa League i 2021 kastede en fornuftig portion ranglistepoint af sig, og selvom FC Midtjylland begyndte denne sæson på 87. pladsen på Europa-ranglisten, er klubbens mål om at nå Top 50 på vej til at blive virkelighed.
I halvandet årti var FC Midtjylland klubben, der ikke kunne vinde Superligaen eller pokalturneringen. Klubben, der lige manglede det sidste og selvdestruerede i nerver på banen, når alt var på spil, og som stod foran en drastisk nedtur økonomisk, før Matthew Benham kom ind og ændrede virkeligheden i 2014.
Så vandt FC Midtjylland tre mesterskaber men talte stadig direkte og indirekte om europæiske lærepenge, tilsyneladende uden at der skete noget, heller ikke efter man slog Southampton ud af Europa League-kvalifikationen og nåede knockoutfasen, hvor man slog Manchester United hjemme i februar 2016.
Det var lige indtil man i 2020 havde samlet så mange gode spillere, som Brian Priske organiserede i en stram 4-2-3-1 med Champions League-kvalifikationen i tankerne i et helt år, at det lykkedes.
Med en fornuftig pointhøst i gruppespillet i efteråret i stil med den i 2021 er FC Midtjylland kun ét gruppespil i 2023 eller 2024 (hvor Europa-turneringerne bliver lavet radikalt om) fra at ramme et pointtal, der vil give klubben en plads omkring nummer 50 på UEFA's femårige klubrangering.
Man kan indvende, at det blot er en omgang tal-massage, og at FC Midtjylland får det betydeligt sværere næste sæson, hvor Superligaen glider ud af Europas Top 15 og dermed kun sender mesterholdet i Champions League-kvalifikationen, mens de tre øvrige Europa-deltagere ryger direkte i Conference League-kvalifikationen.
FC Midtjylland skal da også spille betydeligt bedre end i de første par uger af sæsonen, hvis man skal matche det gode efterår i 2021 og følge med de kommende modstandere ude i Europa, der er stærkere end AEK Larnaca (og de hold er der mange af trods det cypriotiske holds forbedrede indsats på hjemmebane).

Men jeg er ganske enig med FCM-direktør Claus Steinlein i, at en svær ramme og ujævn kamp af FCM tidligere havde betydet et nederlag i Europa i stedet for, at man nu er i tredje kvalifikationsrunde i Champions League mod Benfica.
Der er meget at forbedre, men tiden med nyttesløse europæiske lærepenge ser ud til at være ovre for FC Midtjylland, også selvom heldet var med midtjyderne med et Larnaca-stolpeskud efter 115 minutter og endnu to træf på målrammen fra det cypriotiske hold i straffesparkkonkurrencen.
Selvom Darwin Núñez nu spiller for Liverpool efter et salg på over 500 millioner kroner, er Benfica kæmpefavorit over to kampe, der også kan byde på en gensyn med landsholdskandidaten Alexander Bah, der som teenager var på et kort visit omkring FC Midtjyllands ungdomsafdeling, men nu spiller for Benfica efter et stort skifte fra Slavia Prag i begyndelsen af sommeren.
FC Midtjylland skal have styr på truppen og det kollektive spil i den kommende måned, men trods det betydelige potentiale for forbedring vil det være forkert at afskrive tre gruppespil i træk som en tilfældighed eller noget, der ikke kan være kommet for at blive i en klub, der varmer op til et storstilet byggeri af et nyt træningsanlæg og sandsynligvis kun kommer til at skrue op for budgetterne i de kommende sæsoner og dermed rammerne for at kvalificere sig til flere gruppe- og ligaspil i Europa.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere FCK-spiller solgt
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
TRANSFER
Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
MEDIE