Steinlein skyder på eksperter: Ekstreme forhold

Endvidere peger han på, at midtjyderne nok havde tabt straffesparkskonkurrencen, hvis det havde været for nogle år siden.



FC Midtjylland er videre i kvalifikationen til Champions League, da de slog cypriotiske Larnaca ud. Det skete efter 1-1 på både hjemme- og udebane for midtjyderne, hvorefter de vandt 4-3 i en straffesparkskonkurrence.

Det var dog langt fra flot i returkampen på Cypern, men det havde FCM-direktør Claus Steinlein et modsvar på i et interview efter kampen på TV3+.

– I eksperter, når vi spiller internationalt og vinder knebent, så har vi ikke styret kampen. Når vi styrer kampen, som vi gjorde for en uge siden, så synes I, at det er for dårligt, at vi ikke sparker boldene i kassen. Der er jeg sådan, at det er europæisk fodbold, og der var 32 grader, og jeg så nogle drenge, der virkelig kæmpede med det, siger han og fortsætter:

– I første halvleg kom vi ikke på banen, og jeg har set os i specielt to første kampe på hjemmebane (mod Randers og Larnaca red.) være dominerende, så det vigtigste var, at vi fik den her succesoplevelse og gik videre. Så er der en masse med spillet, men det var under ekstreme forhold at vi spillede under, og det skal man tage med hjemme i studiet. Os der sad udenfor kunne næsten ikke holde til det af bare varme, forklarer Steinlein.

Det hele endte med at midtjyderne var kølige i straffesparkskonkurrencen, hvilket de også var i pokalfinalen i sidste sæson. Her mener FCM-direktøren også, at klubbens udvikling har noget at sige.

– Jeg kan mærke, at vi er blevet en større klub. Vi er mere rolige, når vi står i de situationer, og det er det, der følger med jo mere, man bevæger sig. Larnaca var mere nervøse og sparker to på stolperne. Og uden at det overhovedet skal sammenlignes, så er det det, vi lige har siddet og rost Real Madrid for, at de er gode til at afgøre de tvivlsomme kamp.

Det mener han også, at FC Midtjylland er blevet bedre til at ‘holde coolnessen’.

– For nogle år siden ville vi have tabt den her, fordi vi var gået i panik. Der er vi blevet mere rolige og hviler mere i os selv, så på den måde synes jeg, at det er næste step for Midtjylland, at vi også kan vinde de dårlige kampe internationalt på udebane, forklarer Claus Steinlein.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Toptræner hylder Danmark og FC København

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Arbejder på Brøndby-exit

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder kæmpe FCM-transfer

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Uwe Rösler henter dansker

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Frankrig – Marokko

Her er danskers millionløn i Lazio

Knuser transferrekord

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Fredberg henter italiensk legende