FC Midtjylland er videre i kvalifikationen til Champions League, da de slog cypriotiske Larnaca ud. Det skete efter 1-1 på både hjemme- og udebane for midtjyderne, hvorefter de vandt 4-3 i en straffesparkskonkurrence.
Det var dog langt fra flot i returkampen på Cypern, men det havde FCM-direktør Claus Steinlein et modsvar på i et interview efter kampen på TV3+.
– I eksperter, når vi spiller internationalt og vinder knebent, så har vi ikke styret kampen. Når vi styrer kampen, som vi gjorde for en uge siden, så synes I, at det er for dårligt, at vi ikke sparker boldene i kassen. Der er jeg sådan, at det er europæisk fodbold, og der var 32 grader, og jeg så nogle drenge, der virkelig kæmpede med det, siger han og fortsætter:
– I første halvleg kom vi ikke på banen, og jeg har set os i specielt to første kampe på hjemmebane (mod Randers og Larnaca red.) være dominerende, så det vigtigste var, at vi fik den her succesoplevelse og gik videre. Så er der en masse med spillet, men det var under ekstreme forhold at vi spillede under, og det skal man tage med hjemme i studiet. Os der sad udenfor kunne næsten ikke holde til det af bare varme, forklarer Steinlein.
Det hele endte med at midtjyderne var kølige i straffesparkskonkurrencen, hvilket de også var i pokalfinalen i sidste sæson. Her mener FCM-direktøren også, at klubbens udvikling har noget at sige.
– Jeg kan mærke, at vi er blevet en større klub. Vi er mere rolige, når vi står i de situationer, og det er det, der følger med jo mere, man bevæger sig. Larnaca var mere nervøse og sparker to på stolperne. Og uden at det overhovedet skal sammenlignes, så er det det, vi lige har siddet og rost Real Madrid for, at de er gode til at afgøre de tvivlsomme kamp.
Det mener han også, at FC Midtjylland er blevet bedre til at ‘holde coolnessen’.
– For nogle år siden ville vi have tabt den her, fordi vi var gået i panik. Der er vi blevet mere rolige og hviler mere i os selv, så på den måde synes jeg, at det er næste step for Midtjylland, at vi også kan vinde de dårlige kampe internationalt på udebane, forklarer Claus Steinlein.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
OPTAKT
Randers FC – OB
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Magiske Messi slår til igen
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
HELT VILDT