FC Midtjylland er videre i kvalifikationen til Champions League, da de slog cypriotiske Larnaca ud. Det skete efter 1-1 på både hjemme- og udebane for midtjyderne, hvorefter de vandt 4-3 i en straffesparkskonkurrence.
Det var dog langt fra flot i returkampen på Cypern, men det havde FCM-direktør Claus Steinlein et modsvar på i et interview efter kampen på TV3+.
– I eksperter, når vi spiller internationalt og vinder knebent, så har vi ikke styret kampen. Når vi styrer kampen, som vi gjorde for en uge siden, så synes I, at det er for dårligt, at vi ikke sparker boldene i kassen. Der er jeg sådan, at det er europæisk fodbold, og der var 32 grader, og jeg så nogle drenge, der virkelig kæmpede med det, siger han og fortsætter:
– I første halvleg kom vi ikke på banen, og jeg har set os i specielt to første kampe på hjemmebane (mod Randers og Larnaca red.) være dominerende, så det vigtigste var, at vi fik den her succesoplevelse og gik videre. Så er der en masse med spillet, men det var under ekstreme forhold at vi spillede under, og det skal man tage med hjemme i studiet. Os der sad udenfor kunne næsten ikke holde til det af bare varme, forklarer Steinlein.
Det hele endte med at midtjyderne var kølige i straffesparkskonkurrencen, hvilket de også var i pokalfinalen i sidste sæson. Her mener FCM-direktøren også, at klubbens udvikling har noget at sige.
– Jeg kan mærke, at vi er blevet en større klub. Vi er mere rolige, når vi står i de situationer, og det er det, der følger med jo mere, man bevæger sig. Larnaca var mere nervøse og sparker to på stolperne. Og uden at det overhovedet skal sammenlignes, så er det det, vi lige har siddet og rost Real Madrid for, at de er gode til at afgøre de tvivlsomme kamp.
Det mener han også, at FC Midtjylland er blevet bedre til at ‘holde coolnessen’.
– For nogle år siden ville vi have tabt den her, fordi vi var gået i panik. Der er vi blevet mere rolige og hviler mere i os selv, så på den måde synes jeg, at det er næste step for Midtjylland, at vi også kan vinde de dårlige kampe internationalt på udebane, forklarer Claus Steinlein.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Uventet skifte?
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT