ÅRHUS (Tipsbladet): Den kamp, vi så her i Århus tirsdag aften, sagde det jo meget godt.
Et hurtigt 1-0-mål efter et flot Elias Achouri-indlæg (14. assist i ligaen i 2023/24), en drømmeposition mod et AGF-mandskab uden noget som helst at spille for i tabellen – og så lukker man dem ind i kampen.
1-1-målet, hvor bolden gik ping-pong med afretninger på Kevin Diks og Mikael Anderson, var eksemplet på FC Københavns tendens til uforklarligt og dårligt uheld, ved 2-1-målet var ingen i nærheden af Mads Emil Madsen, da han flot klappede bolden ind fra kanten af feltet med sit gode venstre ben.
FC København har haft det med at tabe eller komme bagud i kampe, hvor man ikke bør komme i problemer, og man savner, i bagklogskabens klare lys men som vi også skrev sidste sommer, en ekstra central midtbanespiller og midtstopper.
22 (ved 3-1 i pausen) indkasserede mål i 2024 lyder ikke meget bedre af, at Manchester City stod for seks af dem, og der er virkelig noget for FC København at rette op efter sensationelle ni nederlag i 31 ligakampe.
Her er et velment råd – stik sportsdirektør Peter Christiansen 200 millioner kroner til nye spillere i stedet for at give ham verbale tæsk og alverdens bebrejdelser for, at FC København efter på flere måder at have handlet relativt mådeholdent på transfermarkedet ikke vinder det tredje mesterskab i træk.
Det giver mening!
Selvfølgelig skal Superliga-sæsonen dissekeres, for det er for ringe at tabe de kampe og falde i de huller, som man gjorde i Århus tirsdag aften og også drattede i mod Silkeborg og Viborg tilbage i efteråret. Det nytter heller ikke kun at stirre på Superligaens klart højeste Expected Goals og slå ud med armene og kalde alt for uheld – der er en grund til, Brøndby IF igen og igen vinder kampe med Nicolai Vallys, Yuito Suzuki og Daniel Wass i styrende roller.
Og det er selvfølgelig ikke nu, nogen har lyst til at høre det, bare sav mig over på X for det.
Men det er faktisk i denne situation, ejerne og ledelsen skal stå ved sportsdirektør Peter Christiansen og cheftræner Jacob Neestrup og give 'PC' en ordentlig pose millioner til at hente spillere for til sommer.
Det hurtige regnestykke:
* En ny klassemålmand.
* To backs, den ene af høj karat, hvis Elias Jelert bliver solgt.
* En eller to midtstoppere.
* En central midtbanespiller fra højeste hylde.
* Måske en topangriber og i hvert fald en forward/kanttype.
Det bliver nemt 150-200 millioner kroner, hvis der også skal lidt signon-fees og agenthonorarer til (og det skal der), og det er overhovedet ikke vanvittigt eller sindssygt eller fuldstændig med rumraket til månen.
Derimod er det bare det beløb, FC Midtjylland betalte alene i transferbetalinger for nye spillere i kalenderåret 2023, og så kan FC København selvfølgelig også efter to gange Champions League i streg, et stort salg af Kamil Grabara og måske også millioner i kassen fra Elias Jelert.
Spørg de andre
Ja, det er et skuffende slutspil, FC København her ender med, og som kan blive ekstremt kostbart, hvis man taber til FC Nordsjælland og dermed helt glipper Europa.
Men prøv at spørg Club Brugge, Basel og adskillige andre klubber, der har været i situationer, der lignede FC Københavns her i 2024, om det er let at gå videre i Champions League fra en mellemliga, forsvare det nationale mesterskab fra alle hyænerne, og om løsningen så er en hestekur med besparelser og skæld ud og defensiv adfærd.
Så ja, FC København, Neestrup, spillerne og 'PC' skal selvfølgelig have hård kritik og de verbale tæsk (men hold nu tonen ordentlig), der hører sig til en stor skuffelse som den her.
Men Brøndby IF, FC Midtjylland og FC Nordsjælland kommer ikke til at være forsigtige og mådeholdne til sommer – de kommer til at smadre igennem på transfermarkedet, og det bør FC København og klubbens beslutningstagere også, om ikke andet så for at beskytte investeringen, nu FCK har spillet sig så højt op i Europa.
Så frem med pengepungen, hvis I mener det alvorligt, også til ting uden for spilletruppen, der hverken er sexede eller synlige men til gengæld fungerer i den revanche, FC København pinedød, indiskutabelt og uden 'men'er' skal have i næste sæson.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Fifa kritiserer transportpriser under
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OB siger farvel til seks spillere
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Nu klager FC Barcelona igen
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL