Uhre og Onyeka må gerne jagte drømmen og pengene

LEDER: Tipsbladets chefredaktør forklarer, hvorfor både FCM- og Brøndby-profiler fortjener at komme til udlandet.



I fredagens udgave af Tipsbladet fortæller vi om Superliga-topscorerne gennem halvandet årti og hvad der blev af dem, efter de havde været øverst på topscorerlisten.

Mange bliver solgt til udlandet, og historien viser, at der ikke er skyggen af garanti for succes – tværtimod går det oftere galt end godt.

Men derfor skal spillerne selvfølgelig stadig jagte drømmen om succes og muligheden for at fylde bankkontoen.

Det sidste er måske ikke det, fans og klubber har lyst til at høre, og det forstår jeg til fulde.

Hvorfor skulle Mikael Uhre dog ikke blive en sæson til i Brøndby, nu hvor der i den grad dufter af et europæisk gruppespil, måske endda som dansk mester? Udlandet er jo stadig udlandet i 2022.

Er Frank Onyeka sikker på, græsset er grønnere, hvor end tilbuddene bærer ham hen til sommer?

Og kan Patrick Mortensen virkelig finde på at forlade AGF for en sidste lukrativ kontrakt?

Jeg kender ikke svarene, men spillerne er i deres gode ret til at gøre forsøget til at forfølge en chance, de kun er et formdyk, den forkerte træner eller et overrevet korsbånd fra at miste for evigt.

Det er de allerfærreste danske fodboldspillere, der overhovedet bliver gode nok til et udlandsskifte.

For hver spiller, der ryger afsted, er 100, nej 1.000, blevet sorteret fra af klubber og trænere. Det kan ikke være anderledes i verdens mest populære sport, som så uendelig mange drenge og piger gerne vil spille.

Til sommer bliver en lang række spillere sorteret fra i Superligaen, når deres kontrakt udløber, og mange af dem kommer aldrig til at spille på samme niveau igen.

Når vi i og omkring fodboldverdenen åbent taler om at spare lønudgifter, altså at skære spillere væk og erstatte dem med billigere, ofte yngre arbejdskraft, har de dygtigste spillere efter alle forhindringerne og alt sliddet også al ret i verden til at jagte et klubskifte, hvad end det er for at vinde kampe og titler eller for at tjene millioner, der stiller dem bedre til et liv efter karrieren, hvor de ofte begynder som ufaglærte

Tipsbladet_forside_20





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Kryptisk transfermelding

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Brasilien – Japan

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Holland – Marokko

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Zorniger fremhæver transfervindue

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp