Uhre og Onyeka må gerne jagte drømmen og pengene

LEDER: Tipsbladets chefredaktør forklarer, hvorfor både FCM- og Brøndby-profiler fortjener at komme til udlandet.



I fredagens udgave af Tipsbladet fortæller vi om Superliga-topscorerne gennem halvandet årti og hvad der blev af dem, efter de havde været øverst på topscorerlisten.

Mange bliver solgt til udlandet, og historien viser, at der ikke er skyggen af garanti for succes – tværtimod går det oftere galt end godt.

Men derfor skal spillerne selvfølgelig stadig jagte drømmen om succes og muligheden for at fylde bankkontoen.

Det sidste er måske ikke det, fans og klubber har lyst til at høre, og det forstår jeg til fulde.

Hvorfor skulle Mikael Uhre dog ikke blive en sæson til i Brøndby, nu hvor der i den grad dufter af et europæisk gruppespil, måske endda som dansk mester? Udlandet er jo stadig udlandet i 2022.

Er Frank Onyeka sikker på, græsset er grønnere, hvor end tilbuddene bærer ham hen til sommer?

Og kan Patrick Mortensen virkelig finde på at forlade AGF for en sidste lukrativ kontrakt?

Jeg kender ikke svarene, men spillerne er i deres gode ret til at gøre forsøget til at forfølge en chance, de kun er et formdyk, den forkerte træner eller et overrevet korsbånd fra at miste for evigt.

Det er de allerfærreste danske fodboldspillere, der overhovedet bliver gode nok til et udlandsskifte.

For hver spiller, der ryger afsted, er 100, nej 1.000, blevet sorteret fra af klubber og trænere. Det kan ikke være anderledes i verdens mest populære sport, som så uendelig mange drenge og piger gerne vil spille.

Til sommer bliver en lang række spillere sorteret fra i Superligaen, når deres kontrakt udløber, og mange af dem kommer aldrig til at spille på samme niveau igen.

Når vi i og omkring fodboldverdenen åbent taler om at spare lønudgifter, altså at skære spillere væk og erstatte dem med billigere, ofte yngre arbejdskraft, har de dygtigste spillere efter alle forhindringerne og alt sliddet også al ret i verden til at jagte et klubskifte, hvad end det er for at vinde kampe og titler eller for at tjene millioner, der stiller dem bedre til et liv efter karrieren, hvor de ofte begynder som ufaglærte

Tipsbladet_forside_20





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

AGF meldes interesseret i Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jubler over store FC København-nyheder



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Dansk angriber sat til salg

Henter Mads Junker

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

En sort plet på hans eftermæle

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

‘Et af de største danske resultater’

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!