Vågn op og kom på banen, FC København!

FC København kan ikke tie Lars Seier Christensens Facebook-udgydelser og de enorme negative konsekvenser ihjel men skal på banen nu.



Lars Seier Christensen har tændt et bål under FC København, der må få klubbens ledelse og medarbejdere til at skrige i frustration på kontorerne inde i Parken og ude på træningsanlægget.

Forretningsmanden forsvarede i weekenden i et Facebook-opslag den amerikanske præsidentduo Donald Trump og JD Vances optræden over for Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj i fredags.

Her hånede Donald Trump som leder af verdens mægtigste nation og demokrati på et møde i Det Hvide Hus manden, der er blevet ansigtet på Ukraines kamp mod Vladimir Putin og russiske diktaturs blodige angrebskrig mod Ukraine.

Lars Seier Christensen har naturligvis fuld ytringsfrihed som enhver anden i vores danske demokrati, og det står ham frit for at benytte den.

Men som ejer af knap en fjerdedel af aktierne i FC Københavns moderselskab Parken Sport & Entertainment er Lars Seier Christensen også en offentlig person med en kæmpestor stemme.

Så han står til ansvar for sine udtalelser, og kan ikke, for nu at låne et begreb fra et andet sted i det politiske liv i Danmark, skelne mellem Privat-Lars på Facebook og højt-profileret-i-hele-Danmark-Lars, der ejer en stor del af Danmarks største fodboldklub og i øvrigt også brug sit navn og sit virke som forretningsmand til alt fra E-gaming og krypto-iværksætteri til et dybt engagement i nyere dansk politisk historie.

Lars Seier Christensen har ikke ønsket at udtale sig til Tipsbladet og tilsyneladende heller ikke til andre danske medier, efter reaktionerne begyndte at strømme ind, mens han i weekenden talte med BT.

Men FCK-storaktionærens selvvalgte og må vi formode velovervejede ytringer i et længere skriftligt post på Facebook er et så grelt angreb på, hvad FC København står for, at FC Københavns topledelse og de øvrige aktionærer må på banen i sagen, og det i en fart, uanset hvor ubehageligt, det bliver.

FCK-ambassadør Jan Grarup har frasagt sig sin rolle, den tidligere FCK-cheftræner Ståle Solbakken er hvidglødende af raseri over FCK-medejerens frontalangreb på klubbens værdier, og på sociale medier har man ikke bare i dag og i weekenden men i lang, lang tid set et stort antal FCK-fans korse sig over storaktionærens politiske udmeldinger.

Hvad end FC Københavns ledelse og øvrige aktionærer vil det eller ej, vil man fra denne dag blive knyttet til Lars Seier Christensens begejstrede Trump-støtte og angreb på Ukraine og hvad der ellers skvulper rundt i den giftige suppedas af en gryderet, den amerikanske præsident og hans støtter brygger på for personlig profits skyld.

Det kan FC Københavns ledelse og aktionærer naturligvis ikke leve med, hvis ikke på egne vegne så i det mindste af respekt for medarbejderne i klubben fra den sportslige afdeling til de ildsjæle i klubben, der knokler røven ud af bukserne for i FC Københavns navn at gøre en positiv forskel socialt og gøre klubben, lægterne og fodbold til et sted, hvor alle er velkomne.

Det underminerer Lars Seier Christensen på katastrofal vis for FC København, og man må håbe, FC Københavns ledelse og aktionærer ser den virkelighed i øjnene allerede i dag, kommer på banen i debatten og forklarer, hvad FC København står og ikke står for.





LIVE

LIVE: Tidligere FCM-talent i flot transfer

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Farzam: En gave for FC København

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Brøndby i transfer-kovending?

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Tæt på at sende millioner til FC København

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Marseille æder impotent modstander

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’