Vågn op og kom på banen, FC København!

FC København kan ikke tie Lars Seier Christensens Facebook-udgydelser og de enorme negative konsekvenser ihjel men skal på banen nu.



Lars Seier Christensen har tændt et bål under FC København, der må få klubbens ledelse og medarbejdere til at skrige i frustration på kontorerne inde i Parken og ude på træningsanlægget.

Forretningsmanden forsvarede i weekenden i et Facebook-opslag den amerikanske præsidentduo Donald Trump og JD Vances optræden over for Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj i fredags.

Her hånede Donald Trump som leder af verdens mægtigste nation og demokrati på et møde i Det Hvide Hus manden, der er blevet ansigtet på Ukraines kamp mod Vladimir Putin og russiske diktaturs blodige angrebskrig mod Ukraine.

Lars Seier Christensen har naturligvis fuld ytringsfrihed som enhver anden i vores danske demokrati, og det står ham frit for at benytte den.

Men som ejer af knap en fjerdedel af aktierne i FC Københavns moderselskab Parken Sport & Entertainment er Lars Seier Christensen også en offentlig person med en kæmpestor stemme.

Så han står til ansvar for sine udtalelser, og kan ikke, for nu at låne et begreb fra et andet sted i det politiske liv i Danmark, skelne mellem Privat-Lars på Facebook og højt-profileret-i-hele-Danmark-Lars, der ejer en stor del af Danmarks største fodboldklub og i øvrigt også brug sit navn og sit virke som forretningsmand til alt fra E-gaming og krypto-iværksætteri til et dybt engagement i nyere dansk politisk historie.

Lars Seier Christensen har ikke ønsket at udtale sig til Tipsbladet og tilsyneladende heller ikke til andre danske medier, efter reaktionerne begyndte at strømme ind, mens han i weekenden talte med BT.

Men FCK-storaktionærens selvvalgte og må vi formode velovervejede ytringer i et længere skriftligt post på Facebook er et så grelt angreb på, hvad FC København står for, at FC Københavns topledelse og de øvrige aktionærer må på banen i sagen, og det i en fart, uanset hvor ubehageligt, det bliver.

FCK-ambassadør Jan Grarup har frasagt sig sin rolle, den tidligere FCK-cheftræner Ståle Solbakken er hvidglødende af raseri over FCK-medejerens frontalangreb på klubbens værdier, og på sociale medier har man ikke bare i dag og i weekenden men i lang, lang tid set et stort antal FCK-fans korse sig over storaktionærens politiske udmeldinger.

Hvad end FC Københavns ledelse og øvrige aktionærer vil det eller ej, vil man fra denne dag blive knyttet til Lars Seier Christensens begejstrede Trump-støtte og angreb på Ukraine og hvad der ellers skvulper rundt i den giftige suppedas af en gryderet, den amerikanske præsident og hans støtter brygger på for personlig profits skyld.

Det kan FC Københavns ledelse og aktionærer naturligvis ikke leve med, hvis ikke på egne vegne så i det mindste af respekt for medarbejderne i klubben fra den sportslige afdeling til de ildsjæle i klubben, der knokler røven ud af bukserne for i FC Københavns navn at gøre en positiv forskel socialt og gøre klubben, lægterne og fodbold til et sted, hvor alle er velkomne.

Det underminerer Lars Seier Christensen på katastrofal vis for FC København, og man må håbe, FC Københavns ledelse og aktionærer ser den virkelighed i øjnene allerede i dag, kommer på banen i debatten og forklarer, hvad FC København står og ikke står for.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Jubler: Superstjernen tæt på comeback

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Helt på røven over Victor Froholdt

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Hvem holder partilederne med i fodbold?

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Nu flytter anfører til Danmark

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Klar besked til danske debutanter

Klar tale: Han bør fyres nu

Divisionsforeningen med markant udmelding

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Av, FCK! Her er de værst af alle

Kæmpe nyhed i udlandet

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Presset er på Danmark!

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Dansker drillet af Mourinho

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan