Vågn op og kom på banen, FC København!

FC København kan ikke tie Lars Seier Christensens Facebook-udgydelser og de enorme negative konsekvenser ihjel men skal på banen nu.



Lars Seier Christensen har tændt et bål under FC København, der må få klubbens ledelse og medarbejdere til at skrige i frustration på kontorerne inde i Parken og ude på træningsanlægget.

Forretningsmanden forsvarede i weekenden i et Facebook-opslag den amerikanske præsidentduo Donald Trump og JD Vances optræden over for Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj i fredags.

Her hånede Donald Trump som leder af verdens mægtigste nation og demokrati på et møde i Det Hvide Hus manden, der er blevet ansigtet på Ukraines kamp mod Vladimir Putin og russiske diktaturs blodige angrebskrig mod Ukraine.

Lars Seier Christensen har naturligvis fuld ytringsfrihed som enhver anden i vores danske demokrati, og det står ham frit for at benytte den.

Men som ejer af knap en fjerdedel af aktierne i FC Københavns moderselskab Parken Sport & Entertainment er Lars Seier Christensen også en offentlig person med en kæmpestor stemme.

Så han står til ansvar for sine udtalelser, og kan ikke, for nu at låne et begreb fra et andet sted i det politiske liv i Danmark, skelne mellem Privat-Lars på Facebook og højt-profileret-i-hele-Danmark-Lars, der ejer en stor del af Danmarks største fodboldklub og i øvrigt også brug sit navn og sit virke som forretningsmand til alt fra E-gaming og krypto-iværksætteri til et dybt engagement i nyere dansk politisk historie.

Lars Seier Christensen har ikke ønsket at udtale sig til Tipsbladet og tilsyneladende heller ikke til andre danske medier, efter reaktionerne begyndte at strømme ind, mens han i weekenden talte med BT.

Men FCK-storaktionærens selvvalgte og må vi formode velovervejede ytringer i et længere skriftligt post på Facebook er et så grelt angreb på, hvad FC København står for, at FC Københavns topledelse og de øvrige aktionærer må på banen i sagen, og det i en fart, uanset hvor ubehageligt, det bliver.

FCK-ambassadør Jan Grarup har frasagt sig sin rolle, den tidligere FCK-cheftræner Ståle Solbakken er hvidglødende af raseri over FCK-medejerens frontalangreb på klubbens værdier, og på sociale medier har man ikke bare i dag og i weekenden men i lang, lang tid set et stort antal FCK-fans korse sig over storaktionærens politiske udmeldinger.

Hvad end FC Københavns ledelse og øvrige aktionærer vil det eller ej, vil man fra denne dag blive knyttet til Lars Seier Christensens begejstrede Trump-støtte og angreb på Ukraine og hvad der ellers skvulper rundt i den giftige suppedas af en gryderet, den amerikanske præsident og hans støtter brygger på for personlig profits skyld.

Det kan FC Københavns ledelse og aktionærer naturligvis ikke leve med, hvis ikke på egne vegne så i det mindste af respekt for medarbejderne i klubben fra den sportslige afdeling til de ildsjæle i klubben, der knokler røven ud af bukserne for i FC Københavns navn at gøre en positiv forskel socialt og gøre klubben, lægterne og fodbold til et sted, hvor alle er velkomne.

Det underminerer Lars Seier Christensen på katastrofal vis for FC København, og man må håbe, FC Københavns ledelse og aktionærer ser den virkelighed i øjnene allerede i dag, kommer på banen i debatten og forklarer, hvad FC København står og ikke står for.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: AGF bekræfter transfer

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Lindstrøm skifter til Schalke

OB – Sønderjyske

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ingen klausul i FC København-aftale