Lars Seier Christensen har tændt et bål under FC København, der må få klubbens ledelse og medarbejdere til at skrige i frustration på kontorerne inde i Parken og ude på træningsanlægget.
Forretningsmanden forsvarede i weekenden i et Facebook-opslag den amerikanske præsidentduo Donald Trump og JD Vances optræden over for Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj i fredags.
Her hånede Donald Trump som leder af verdens mægtigste nation og demokrati på et møde i Det Hvide Hus manden, der er blevet ansigtet på Ukraines kamp mod Vladimir Putin og russiske diktaturs blodige angrebskrig mod Ukraine.
Lars Seier Christensen har naturligvis fuld ytringsfrihed som enhver anden i vores danske demokrati, og det står ham frit for at benytte den.
Men som ejer af knap en fjerdedel af aktierne i FC Københavns moderselskab Parken Sport & Entertainment er Lars Seier Christensen også en offentlig person med en kæmpestor stemme.
Så han står til ansvar for sine udtalelser, og kan ikke, for nu at låne et begreb fra et andet sted i det politiske liv i Danmark, skelne mellem Privat-Lars på Facebook og højt-profileret-i-hele-Danmark-Lars, der ejer en stor del af Danmarks største fodboldklub og i øvrigt også brug sit navn og sit virke som forretningsmand til alt fra E-gaming og krypto-iværksætteri til et dybt engagement i nyere dansk politisk historie.
Lars Seier Christensen har ikke ønsket at udtale sig til Tipsbladet og tilsyneladende heller ikke til andre danske medier, efter reaktionerne begyndte at strømme ind, mens han i weekenden talte med BT.
Men FCK-storaktionærens selvvalgte og må vi formode velovervejede ytringer i et længere skriftligt post på Facebook er et så grelt angreb på, hvad FC København står for, at FC Københavns topledelse og de øvrige aktionærer må på banen i sagen, og det i en fart, uanset hvor ubehageligt, det bliver.
FCK-ambassadør Jan Grarup har frasagt sig sin rolle, den tidligere FCK-cheftræner Ståle Solbakken er hvidglødende af raseri over FCK-medejerens frontalangreb på klubbens værdier, og på sociale medier har man ikke bare i dag og i weekenden men i lang, lang tid set et stort antal FCK-fans korse sig over storaktionærens politiske udmeldinger.
Hvad end FC Københavns ledelse og øvrige aktionærer vil det eller ej, vil man fra denne dag blive knyttet til Lars Seier Christensens begejstrede Trump-støtte og angreb på Ukraine og hvad der ellers skvulper rundt i den giftige suppedas af en gryderet, den amerikanske præsident og hans støtter brygger på for personlig profits skyld.
Det kan FC Københavns ledelse og aktionærer naturligvis ikke leve med, hvis ikke på egne vegne så i det mindste af respekt for medarbejderne i klubben fra den sportslige afdeling til de ildsjæle i klubben, der knokler røven ud af bukserne for i FC Københavns navn at gøre en positiv forskel socialt og gøre klubben, lægterne og fodbold til et sted, hvor alle er velkomne.
Det underminerer Lars Seier Christensen på katastrofal vis for FC København, og man må håbe, FC Københavns ledelse og aktionærer ser den virkelighed i øjnene allerede i dag, kommer på banen i debatten og forklarer, hvad FC København står og ikke står for.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
VM-spiller alvorligt skadet
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
Medier jubler over USA’s nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED