Lars Seier Christensen har tændt et bål under FC København, der må få klubbens ledelse og medarbejdere til at skrige i frustration på kontorerne inde i Parken og ude på træningsanlægget.
Forretningsmanden forsvarede i weekenden i et Facebook-opslag den amerikanske præsidentduo Donald Trump og JD Vances optræden over for Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj i fredags.
Her hånede Donald Trump som leder af verdens mægtigste nation og demokrati på et møde i Det Hvide Hus manden, der er blevet ansigtet på Ukraines kamp mod Vladimir Putin og russiske diktaturs blodige angrebskrig mod Ukraine.
Lars Seier Christensen har naturligvis fuld ytringsfrihed som enhver anden i vores danske demokrati, og det står ham frit for at benytte den.
Men som ejer af knap en fjerdedel af aktierne i FC Københavns moderselskab Parken Sport & Entertainment er Lars Seier Christensen også en offentlig person med en kæmpestor stemme.
Så han står til ansvar for sine udtalelser, og kan ikke, for nu at låne et begreb fra et andet sted i det politiske liv i Danmark, skelne mellem Privat-Lars på Facebook og højt-profileret-i-hele-Danmark-Lars, der ejer en stor del af Danmarks største fodboldklub og i øvrigt også brug sit navn og sit virke som forretningsmand til alt fra E-gaming og krypto-iværksætteri til et dybt engagement i nyere dansk politisk historie.
Lars Seier Christensen har ikke ønsket at udtale sig til Tipsbladet og tilsyneladende heller ikke til andre danske medier, efter reaktionerne begyndte at strømme ind, mens han i weekenden talte med BT.
Men FCK-storaktionærens selvvalgte og må vi formode velovervejede ytringer i et længere skriftligt post på Facebook er et så grelt angreb på, hvad FC København står for, at FC Københavns topledelse og de øvrige aktionærer må på banen i sagen, og det i en fart, uanset hvor ubehageligt, det bliver.
FCK-ambassadør Jan Grarup har frasagt sig sin rolle, den tidligere FCK-cheftræner Ståle Solbakken er hvidglødende af raseri over FCK-medejerens frontalangreb på klubbens værdier, og på sociale medier har man ikke bare i dag og i weekenden men i lang, lang tid set et stort antal FCK-fans korse sig over storaktionærens politiske udmeldinger.
Hvad end FC Københavns ledelse og øvrige aktionærer vil det eller ej, vil man fra denne dag blive knyttet til Lars Seier Christensens begejstrede Trump-støtte og angreb på Ukraine og hvad der ellers skvulper rundt i den giftige suppedas af en gryderet, den amerikanske præsident og hans støtter brygger på for personlig profits skyld.
Det kan FC Københavns ledelse og aktionærer naturligvis ikke leve med, hvis ikke på egne vegne så i det mindste af respekt for medarbejderne i klubben fra den sportslige afdeling til de ildsjæle i klubben, der knokler røven ud af bukserne for i FC Københavns navn at gøre en positiv forskel socialt og gøre klubben, lægterne og fodbold til et sted, hvor alle er velkomne.
Det underminerer Lars Seier Christensen på katastrofal vis for FC København, og man må håbe, FC Københavns ledelse og aktionærer ser den virkelighed i øjnene allerede i dag, kommer på banen i debatten og forklarer, hvad FC København står og ikke står for.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER