Lars Seier Christensen har tændt et bål under FC København, der må få klubbens ledelse og medarbejdere til at skrige i frustration på kontorerne inde i Parken og ude på træningsanlægget.
Forretningsmanden forsvarede i weekenden i et Facebook-opslag den amerikanske præsidentduo Donald Trump og JD Vances optræden over for Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj i fredags.
Her hånede Donald Trump som leder af verdens mægtigste nation og demokrati på et møde i Det Hvide Hus manden, der er blevet ansigtet på Ukraines kamp mod Vladimir Putin og russiske diktaturs blodige angrebskrig mod Ukraine.
Lars Seier Christensen har naturligvis fuld ytringsfrihed som enhver anden i vores danske demokrati, og det står ham frit for at benytte den.
Men som ejer af knap en fjerdedel af aktierne i FC Københavns moderselskab Parken Sport & Entertainment er Lars Seier Christensen også en offentlig person med en kæmpestor stemme.
Så han står til ansvar for sine udtalelser, og kan ikke, for nu at låne et begreb fra et andet sted i det politiske liv i Danmark, skelne mellem Privat-Lars på Facebook og højt-profileret-i-hele-Danmark-Lars, der ejer en stor del af Danmarks største fodboldklub og i øvrigt også brug sit navn og sit virke som forretningsmand til alt fra E-gaming og krypto-iværksætteri til et dybt engagement i nyere dansk politisk historie.
Lars Seier Christensen har ikke ønsket at udtale sig til Tipsbladet og tilsyneladende heller ikke til andre danske medier, efter reaktionerne begyndte at strømme ind, mens han i weekenden talte med BT.
Men FCK-storaktionærens selvvalgte og må vi formode velovervejede ytringer i et længere skriftligt post på Facebook er et så grelt angreb på, hvad FC København står for, at FC Københavns topledelse og de øvrige aktionærer må på banen i sagen, og det i en fart, uanset hvor ubehageligt, det bliver.
FCK-ambassadør Jan Grarup har frasagt sig sin rolle, den tidligere FCK-cheftræner Ståle Solbakken er hvidglødende af raseri over FCK-medejerens frontalangreb på klubbens værdier, og på sociale medier har man ikke bare i dag og i weekenden men i lang, lang tid set et stort antal FCK-fans korse sig over storaktionærens politiske udmeldinger.
Hvad end FC Københavns ledelse og øvrige aktionærer vil det eller ej, vil man fra denne dag blive knyttet til Lars Seier Christensens begejstrede Trump-støtte og angreb på Ukraine og hvad der ellers skvulper rundt i den giftige suppedas af en gryderet, den amerikanske præsident og hans støtter brygger på for personlig profits skyld.
Det kan FC Københavns ledelse og aktionærer naturligvis ikke leve med, hvis ikke på egne vegne så i det mindste af respekt for medarbejderne i klubben fra den sportslige afdeling til de ildsjæle i klubben, der knokler røven ud af bukserne for i FC Københavns navn at gøre en positiv forskel socialt og gøre klubben, lægterne og fodbold til et sted, hvor alle er velkomne.
Det underminerer Lars Seier Christensen på katastrofal vis for FC København, og man må håbe, FC Københavns ledelse og aktionærer ser den virkelighed i øjnene allerede i dag, kommer på banen i debatten og forklarer, hvad FC København står og ikke står for.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit