Vil I overhovedet være danske mestre, Brøndby?

Man er godt nok ikke imponeret over Brøndby IF og de to andre guldkandidater efter en kold aften i Randers og de seneste ugers udsving hos ligaens to førerhold.



RANDERS (Tipsbladet): Ok, jeg ved selvfølgelig godt, Brøndby IF vil være mestre, det siger sig selv.

Der blev løbet, der blev tacklet, der blev råbt, der blev forsøgt taktiske manøvrer og udskiftninger, og der var ingen, der sløsede med tilbageløbene eller ikke prøvede.

Men uha, hvor var der dog langt mellem chancerne til Brøndby i fredagens vigtige kamp mod Randers.

Især i anden halvleg vejrede Randers mulighederne og var i undertegnedes bog klart mere pågående og søgende omkring Brøndbys målfelt og mål end modsat.

Afleveringerne sad der ikke, bevægemønstrene var ikke rigtigt timet, så man kom for tidligt eller for sent til holdkammeratens pasning eller retningsskifte.

Og hvor de offensive profiler har reddet Brøndby på flot vis og gjort holdet til det mest pointhøstende i Superligaen efter september, var skarpheden der ikke.

Man satte ikke modspilleren med driblingen, afsluttede for sent og lige i skoene på en Randers-spiller, og det var bare al for ufarligt.

Det gode for Brøndby IF er, at især rivalen FC Midtjylland ofte har præcis samme problem og er totalt uforudsigelig fra kamp til kamp og i individuelle perioder i kampene.

FCM kan lægge godt ud og bombardere modstanderen totalt, hvorefter alt hakker i 70 minutter indtil et sent amokløb, spiller godt kampen efter, og så være helt væk runden efter igen.

FC København var før runden her det mindst scorende hold i Top 6 og har jo bare ikke haft løsningen på nierpladsen i denne sæson, mens svigtende sigte foran kassen og varierende form hos profilerne har drillet gevaldigt.

Så Brøndby er bestemt ikke alene om det her, og man er ikke ude af det her, selv om to mistede point – og det er det, når man kæmper om og skal sigte efter guld – her gør nas.

Men nu er det Brøndby der har løbet rundt foran mig her de seneste knap to timer og dermed i fokus indtil FC-topklubbernes kampe på søndag, og det var ikke godt nok, langt fra, før en sen slutspurt, hvor der endelig, endelig kom lidt tempo i holdet.

Sidst, Brøndby var her, blev man løbet totalt over ende i anden halvleg i Randers’ 4-2-sejr, og det er fair, Frederik Birk ikke ville se det samme og stillede fra start med tre midtstoppere, der i øvrigt gjorde det fornuftigt defensivt men heller ikke helt ramte nok i pasningsspillet.

Men når man på flot vis har spillet sig ind i en guldkamp efter at have været totalt væk fra den meste af sæsonen, er det skisme træls at spille en så blodfattig kamp, hvor det offensive slet ikke klikkede.

Man er stadig helt tilbage i guldræset afhængig af FCK og FCM’s kampe mod AGF og FCN, hvis man får ram på FC København i derbyet i næste uge.

Men det er helt fair, når Brøndby-fansene allerede fra pausen sang på, at Brøndby-holdet skulle vise, de ville vinde, og at kræve helt andre takter og et andet tempo af Brøndby, hvis man skal levere et sensationelt hold efter det dybe, dybe hul, man var i for bare halvanden måned siden.





Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest



LIVE

TransferLIVE: Nu står han uden klub


Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Udenlandske klubber stjæler transferplan

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Belgier var fristet af FCK og FCM

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

FCM jagter Champions League-talenter

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Wrexham klar til at knuse transferrekord

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Kongen af straffespark på vej til FC København

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FCK forhandler om målmand – koster kassen

Kreativ transfer-løsning?

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Massiv interesse for Horsens-flop

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Lindstrøm på blokken i storklub



FCK-emne skifter til PSV

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Den fejl må Brøndby ikke lave!

FC Barcelona-stjerner i chok

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Påpeger Conrad Harders problem

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025



‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck



Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte