Røgen har stadig ikke lagt sig helt på transfermarkedet, men billedet er nogenlunde tydeligt; både de store og de mellemstore handler var sjældne sammenlignet med januar-transfervinduerne i de seneste år.
I Superligaen var Alexander Bah det eneste salg for et tocifret millionbeløb.
Vi skal tilbage til januar 2015, før boomet på transfermarkedet i Danmark fra 2016 til 2020, for at finde et vintervindue, hvor kun én mand er røget afsted i den prisklasse.
Dengang var det Eddie Gomes, der skiftede fra Esbjerg til Henan Jianye,og dengang var der yderligere en håndfuld spillere, der blev solgt for mindst fem millioner kroner fra Superligaen. Det har der så vidt vides ikke været her i begyndelsen af 2021, hvor mange af de øvrige handler har været til to-tre millioner kroner stykket.
Beskeden derude lyder samstemmende.
Læs også:Officielt: Mike Jensen får lang kontrakt i 1. divisionsklub
Der er få eller ingen penge til rådighed, der er langt flere klubber, der vil af med spillere, end der er købende klubber, og udsigten til et 2021 massivt præget af coronavirussen skræmmer klubberne.
I Frankrig er situationen måske værst med en tv-aftale, der er gået op i røg få måneder efter underskrivelsen, og som nu er ved at kaste ligaen ud i et økonomisk kaos, hvor det for mange klubber kommer til at handle om ren økonomisk overlevelse.
FC Barcelona og Inter er blandt de klubber, der har haft besvær med at betale lønninger, og et biprodukt er det tavse transfervindue, vi lige har oplevet.
Superligaen holder på profilerne
I Danmark er situationen også alvorlig, men ikke mere, end at klubberne både i toppen men også i midten af rækken har været i stand til at holde på deres bedste i stedet for at sælge ud til discountpriser, mens der især i toppen endda har været plads til forstærkninger.
Både FC København, FC Midtjylland, Brøndby IF og AGF kommer styrkede ud af transfervinduet, hvis vi vurderer til- og afgange på papiret uden at have set de nye spillere i kamp for deres hold.
Jonas Lössl og backen Ailton giver FCM-cheftræner Brian Priske ekstra folk at vælge mellem til defensiven.
Læs også:Officielt: Brøndby køber Lyngby-målmand
Mustapha Bundu og Lukas Lerager booster et FC København, der helt tydeligt vil vinde DM.
Brøndby har tilknyttet Michael Lumb og et par unge talenter, og i Århus er Bubacarr Sanneh, Mathias Jørgensen og Daniel Arnazi udmærkede nye folk i bytte for angrebsreserven Nicklas Helenius og australske Mustafa Amini, der kun trænede med AGF i efteråret for at holde sig i gang.
Penge til sommer, tak
Havde der været flere penge i transfermarkedet i de større europæiske ligaer, var flere profiler blevet solgt, men nu bliver forårssæsonen i stedet ét langt attentat på den førsteplads, FC Midtjylland er forholdsvis klar favorit til.
Flere spillere kunne sagtens have været solgt fra Superligaen, hvis deres klub havde været desperat efter kontanter, men mange af buddene har været med relativt små fees for et lejemål, som til sommer så kunne veksles til et salg.
Selvom pengene i den grad mangler og de næste måneder bliver økonomisk nervepirrende, er det usædvanligt, at så relativt mange Superliga-klubber på papiret kommer styrkede ud af vintermarkedet med solide trupper til et komprimeret forårsprogram, og at kun én virkelig profil som Alexander Bah kom afsted til udlandet.
Der tegner sig et interessant kapløb om mesterskabet i forårssæsonen, der begynder tirsdag aften med Randers-Horsens og Vejle-AGF.
Og så håber både toppen og bunden i Superligaen, at den transeuropæiske pumpe med transferpenge bliver genstartet til sommer.
Læs også:Avis: Brøndby tæt på ny spiller
Læs også:Til fest med 45 andre: Brøndby-spiller sigtet for overtrædelse af forbud
Læs også:Kadrii er jaget vildt: Flere Superliga-klubber i spil

TransferLIVE: Dansk stortalent smutter til Serie A

Theo Sander søger væk fra FC København

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Godt nyt for FC København

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Her er Jesper Fredbergs nye job

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Jordan Henderson til lægetjek

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg

Er han Viborgs næste cheftræner?

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

Uha, FC København: Taber til Hillerød

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Mål i luften i Vestirland

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

‘Det er Peter Christiansens idé’

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Vallys er åben for BIF-forlængelse