Kadrii er jaget vildt: Flere Superliga-klubber i spil

Brøndby IF er en af adskillige muligheder i Danmark for offensivspilleren Bashkim Kadrii, der ikke er registreret i førsteholdstruppen i sin saudiarabiske klub.



43 mål, 31 assists og en masse problemer for modstanderens forsvar.

Det er én måde at opsummere Bashkim Kadriis Superliga-karriere i OB, FC København og Randers FC, og noget kunne tyde på, at der også i Superligaen er et godt øje til den 29-årige kantspiller og forward, der er på kontrakt hos Al-Fateh i Saudi-Arabien.

Som B.T. fortalte forleden, er Kadrii nemlig faldet i unåde i klubben.

Kadrii skiftede til klubben i januar 2020 i en transfer, der indbragte OB omkring 10 millioner kroner og en klækkelig løn til den danske offensivspiller.

Indtil september spillede Kadrii på skift som venstre kant og forskellige versioner af en forward-rolle.

Læs også:OB-ekspert: Jeg tror ikke en døjt på, at Jakob Michelsen bliver

Men Al-Fatehs handler på transfermarkedet betød, at man ramte loftet på syv udenlandske spillere i førsteholdstruppen, og Kadrii blev dermed ikke registreret i klubbens trup til 2020/21-sæsonen, hvor de nye udlændinge Mourad Batna (Marokko) og Christian Cueva (Peru) i stedet fik pladserne.

Derfor har Kadrii ikke fået et eneste minut på banen i den saudiarabiske liga, siden 2019/20-sæsonen sluttede med et 3-4-nederlag til Damak den 9. september.

Bashkim Kadrii skal videre, og ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er en række Superliga-klubber interesserede i at hente Kadrii tilbage til dansk fodbold forud for en intens jagt på at slutte i Top 6 om ni spillerunders tid i Superligaen.

Forhandler først med klubben
Før Bashkim Kadriis klubfremtid skal afgøres, venter der intense forhandlinger i det sidste døgn i transfervinduet.

Ifølge kilder tæt på forhandlingerne arbejdes der lige nu på en aftale, der fritstiller Bashkim Kadrii senest 23.59 i morgen aften.

Det ville stille Kadrii frit i forhandlingerne med blandt andre danske klubber og gøre det muligt at få en aftale på plads, efter transfervinduet i Danmark lukker til midnat mellem mandag og tirsdag.

Alternativt skal en interesseret klub selvsagt forhandle en aftale på plads med Al-Fateh og spilleren før deadline sent mandag aften.

Læs også:FCK forsøgte at hente Bashkim Kadrii

Bred interesse
Adskillige cheftrænere og sportschefer i Danmarks bedste række kan se meningen med at have Bashkim Kadrii i startopstillingen,

Men med coronavirussen og især de medfølgende nedlukninger af samfundet og store dele af fodboldverdenen er det langt fra alle, der kan og vil være med på det økonomiske niveau, en Kadrii-handel sandsynligvis kræver.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er topholdet Brøndby IF og Top 6-jægerne AaB og Kadriis tidligere klub OB tre gode bud på en destination for Kadrii, ligesom der også er en anden stærk bejler til den målfarlige offensivspiller.

Kantspilleren vækker interesse hos andre klubber i Mellemøsten, hvor ligaen Saudi-Arabien er den førende såvel sportsligt og økonomisk i regionen sammen med ligaerne i De Forenede Arabiske Emirater og Qatar.

Også i andre skandinaviske ligaer skal navnet Kadrii være af en tilstrækkelig kaliber til, at flere af de mere pengestærke klubber overvejer at gå efter danskeren.

Bashkim Kadrii har kontrakt i 18 måneder endnu i Al-Fateh, og den saudiarabiske klubs beslutninger i de sidste 24 timer af transfervinduet vil have stor indflydelse på, hvem der i sidste ende kan og vil byde konkret ind på at hente offensivspilleren, og om de nævnte Superliga-klubber vil forsøge at få Kadrii fri før den danske transferdeadline mandag aften.

En oplagt model, der bruges af høj og lav i fodboldverdenen i disse år, er et lejemål, måske med en form for forkøbsret til sommer, hvis ikke Al-Fateh i sidste ende går med til at slippe danskeren.

Kadrii er noteret for en enkelt landskamp for Danmark tilbage i 2011 mod Skotland. Kadrii blev nummer 10 i Tipsbladets kåring af Efterårets Profil i Superligaen i 2019, hvor han optrådte for OB.

Læs også:OB-boss om salg af Bashkim Kadrii: Vi har fået en meget fin pris for ham
Læs også:Kadrii om skifte: En drøm at spille i udlandet
Læs også:Tidligere OB-sportsdirektør optaget i Horsens’ Hall of Fame




AGF var klar med rekordbeløb




LIVE

TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Stjerne flirter med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Froholdt med klar transfermelding

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Liverpool tager storsejr

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Nedslående Dorgu-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Jacob Rasmussen i chokskifte

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

FCK-profil holder VM-drøm i live

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Semenyo scorer igen mod Spurs

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen