43 mål, 31 assists og en masse problemer for modstanderens forsvar.
Det er én måde at opsummere Bashkim Kadriis Superliga-karriere i OB, FC København og Randers FC, og noget kunne tyde på, at der også i Superligaen er et godt øje til den 29-årige kantspiller og forward, der er på kontrakt hos Al-Fateh i Saudi-Arabien.
Som B.T. fortalte forleden, er Kadrii nemlig faldet i unåde i klubben.
Kadrii skiftede til klubben i januar 2020 i en transfer, der indbragte OB omkring 10 millioner kroner og en klækkelig løn til den danske offensivspiller.
Indtil september spillede Kadrii på skift som venstre kant og forskellige versioner af en forward-rolle.
Læs også:OB-ekspert: Jeg tror ikke en døjt på, at Jakob Michelsen bliver
Men Al-Fatehs handler på transfermarkedet betød, at man ramte loftet på syv udenlandske spillere i førsteholdstruppen, og Kadrii blev dermed ikke registreret i klubbens trup til 2020/21-sæsonen, hvor de nye udlændinge Mourad Batna (Marokko) og Christian Cueva (Peru) i stedet fik pladserne.
Derfor har Kadrii ikke fået et eneste minut på banen i den saudiarabiske liga, siden 2019/20-sæsonen sluttede med et 3-4-nederlag til Damak den 9. september.
Bashkim Kadrii skal videre, og ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er en række Superliga-klubber interesserede i at hente Kadrii tilbage til dansk fodbold forud for en intens jagt på at slutte i Top 6 om ni spillerunders tid i Superligaen.
Forhandler først med klubben
Før Bashkim Kadriis klubfremtid skal afgøres, venter der intense forhandlinger i det sidste døgn i transfervinduet.
Ifølge kilder tæt på forhandlingerne arbejdes der lige nu på en aftale, der fritstiller Bashkim Kadrii senest 23.59 i morgen aften.
Det ville stille Kadrii frit i forhandlingerne med blandt andre danske klubber og gøre det muligt at få en aftale på plads, efter transfervinduet i Danmark lukker til midnat mellem mandag og tirsdag.
Alternativt skal en interesseret klub selvsagt forhandle en aftale på plads med Al-Fateh og spilleren før deadline sent mandag aften.
Læs også:FCK forsøgte at hente Bashkim Kadrii
Bred interesse
Adskillige cheftrænere og sportschefer i Danmarks bedste række kan se meningen med at have Bashkim Kadrii i startopstillingen,
Men med coronavirussen og især de medfølgende nedlukninger af samfundet og store dele af fodboldverdenen er det langt fra alle, der kan og vil være med på det økonomiske niveau, en Kadrii-handel sandsynligvis kræver.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er topholdet Brøndby IF og Top 6-jægerne AaB og Kadriis tidligere klub OB tre gode bud på en destination for Kadrii, ligesom der også er en anden stærk bejler til den målfarlige offensivspiller.
Kantspilleren vækker interesse hos andre klubber i Mellemøsten, hvor ligaen Saudi-Arabien er den førende såvel sportsligt og økonomisk i regionen sammen med ligaerne i De Forenede Arabiske Emirater og Qatar.
Også i andre skandinaviske ligaer skal navnet Kadrii være af en tilstrækkelig kaliber til, at flere af de mere pengestærke klubber overvejer at gå efter danskeren.
Bashkim Kadrii har kontrakt i 18 måneder endnu i Al-Fateh, og den saudiarabiske klubs beslutninger i de sidste 24 timer af transfervinduet vil have stor indflydelse på, hvem der i sidste ende kan og vil byde konkret ind på at hente offensivspilleren, og om de nævnte Superliga-klubber vil forsøge at få Kadrii fri før den danske transferdeadline mandag aften.
En oplagt model, der bruges af høj og lav i fodboldverdenen i disse år, er et lejemål, måske med en form for forkøbsret til sommer, hvis ikke Al-Fateh i sidste ende går med til at slippe danskeren.
Kadrii er noteret for en enkelt landskamp for Danmark tilbage i 2011 mod Skotland. Kadrii blev nummer 10 i Tipsbladets kåring af Efterårets Profil i Superligaen i 2019, hvor han optrådte for OB.
Læs også:OB-boss om salg af Bashkim Kadrii: Vi har fået en meget fin pris for ham
Læs også:Kadrii om skifte: En drøm at spille i udlandet
Læs også:Tidligere OB-sportsdirektør optaget i Horsens’ Hall of Fame

TransferLIVE: Brøndby kaprer ungt talent

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Helt vanvittigt: Rosenborg sælger for 165 mio.

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby

Vil kuppe FC København

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

’95-5 i Brøndbys favør’

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Går de på rov i Danmark?

Nu bekræfter FCK

Mareridtsår: ‘Vi savner ham’

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Jagter dansk målræv

Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Thomas Frank var et emne i storklub

Harder bombede forgæves for Danmark

Nu går de all-in på Højlund

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

70-30 i FC Midtjyllands favør

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Seks bud på Rasmus Højlunds næste klub

Man Utd-boss: Vi kan vinde PL senest i 2028

Supercomputer: Kæmpe forbedring under Thomas Frank

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Helt vildt: Stjerne risikerer kæmpe karantæne

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

’95-5 i FC Københavns favør’

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FCK meget tæt på vigtig transfer

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Kaoskamp ved klub-VM

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg

Rekordkøb kigger efter ny klub

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen