Hvis ikke Bashkim Kadrii var blevet alvorligt skadet i Superligaens tredje spillerunde, kunne han være blevet en del af transfervinduets mest interessante danske handel. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger forsøgte FC København således at hente OB’eren til klubben, inden korsbåndsskaden endeligt satte en stopper for muligheden.
FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen har transfervinduet igennem jagtet en spiller til at styrke holdets venstre side, hvor alternativerne til Pierre Bengtsson og Nicolai Jørgensen er få.
– Vi er altid på markedet på alle positioner, men vores fokus er nu på venstre back og venstre kant. Det betyder ikke, at vi nødvendigvis ender op med at gøre noget, men det er vores fokus. Vi ser, om muligheden er derude for, at vi kan justere os og gøre os bedre stillet, og så har vi muligheden for det, sagde sportsdirektøren til tipsbladet.dk i juli, da angriberen Marvin Pourié netop var blevet hentet til klubben.
Twentes Joshua John har bekræftet, at FCK har forsøgt at få ham til klubben efter en flot sæson som lejesvend i FC Nordsjælland, mens landsholdsspilleren Nicolai Boilesen også er blevet kædet sammen med københavnerne. De to er imidlertid ikke de eneste, FCK har interesseret sig for.
I følge tipsbladet.dk’s oplysninger har FC København haft Bashkim Kadrii i kikkerten og prikket til OB for at forhøre sig på prisen for venstrebensspilleren, der kan spille både back og kant og derfor passer perfekt ind i Carsten V. Jensens planer for holdets venstre side. OB meldte tilbage, at de forventede i omegnen af 15 millioner kroner for Bashkim Kadrii. Den pris fik FCK til at trække følehornene til sig, og da Kadrii den 4. august ødelagde sit korsbånd i en kamp mod Viborg, døde muligheden for en handel endeligt.
Jesper Hansen, der er sportsdirektør i OB, ønsker hverken at be- eller afkræfte tipsbladet.dks oplysninger om FC Københavns forespørgsel på deres, nu skadede, profil.
– Vi er i en periode, hvor der opstår mange historier og rygter, og vores svar er det samme som altid: Om det handler om sande eller usande historier, om spillere eller priser, så holder vi det internt. Derfor melder vi ikke noget ud eller kommenterer det, før der er noget konkret at fortælle, siger Hansen til tipsbladet.dk.
Bashkim Kadrii kom til OB fra Østerbro-klubben B93 i 2010 efter længere tids spekulationer. Allerede i sommeren 2009 var han til prøvetræning i OB, men der gik altså et år – hvor Kadrii også blev sat i forbindelse med Borussia Dortmund – før han havnede i Ådalen på Fyn.
Bashkim Kadrii er vokset op på Nørrebro i København og har stadig et nært forhold til sin hjemstavn.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
