Hvis ikke Bashkim Kadrii var blevet alvorligt skadet i Superligaens tredje spillerunde, kunne han være blevet en del af transfervinduets mest interessante danske handel. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger forsøgte FC København således at hente OB’eren til klubben, inden korsbåndsskaden endeligt satte en stopper for muligheden.
FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen har transfervinduet igennem jagtet en spiller til at styrke holdets venstre side, hvor alternativerne til Pierre Bengtsson og Nicolai Jørgensen er få.
– Vi er altid på markedet på alle positioner, men vores fokus er nu på venstre back og venstre kant. Det betyder ikke, at vi nødvendigvis ender op med at gøre noget, men det er vores fokus. Vi ser, om muligheden er derude for, at vi kan justere os og gøre os bedre stillet, og så har vi muligheden for det, sagde sportsdirektøren til tipsbladet.dk i juli, da angriberen Marvin Pourié netop var blevet hentet til klubben.
Twentes Joshua John har bekræftet, at FCK har forsøgt at få ham til klubben efter en flot sæson som lejesvend i FC Nordsjælland, mens landsholdsspilleren Nicolai Boilesen også er blevet kædet sammen med københavnerne. De to er imidlertid ikke de eneste, FCK har interesseret sig for.
I følge tipsbladet.dk’s oplysninger har FC København haft Bashkim Kadrii i kikkerten og prikket til OB for at forhøre sig på prisen for venstrebensspilleren, der kan spille både back og kant og derfor passer perfekt ind i Carsten V. Jensens planer for holdets venstre side. OB meldte tilbage, at de forventede i omegnen af 15 millioner kroner for Bashkim Kadrii. Den pris fik FCK til at trække følehornene til sig, og da Kadrii den 4. august ødelagde sit korsbånd i en kamp mod Viborg, døde muligheden for en handel endeligt.
Jesper Hansen, der er sportsdirektør i OB, ønsker hverken at be- eller afkræfte tipsbladet.dks oplysninger om FC Københavns forespørgsel på deres, nu skadede, profil.
– Vi er i en periode, hvor der opstår mange historier og rygter, og vores svar er det samme som altid: Om det handler om sande eller usande historier, om spillere eller priser, så holder vi det internt. Derfor melder vi ikke noget ud eller kommenterer det, før der er noget konkret at fortælle, siger Hansen til tipsbladet.dk.
Bashkim Kadrii kom til OB fra Østerbro-klubben B93 i 2010 efter længere tids spekulationer. Allerede i sommeren 2009 var han til prøvetræning i OB, men der gik altså et år – hvor Kadrii også blev sat i forbindelse med Borussia Dortmund – før han havnede i Ådalen på Fyn.
Bashkim Kadrii er vokset op på Nørrebro i København og har stadig et nært forhold til sin hjemstavn.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig flot scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
Klar besked om AGF
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
