Wass er enormt tiltrængt – og enormt dyr

KOMMENTAR: Brøndby IF har i den grad brug for en profil som Daniel Wass efter Andreas Maxsøs skade i et svært 2022. Og så er det også en dyr og kalkuleret risiko, Brøndby løber med den pris.



Meget tyder på, at Daniel Wass en af de kommende timer bliver præsenteret som ny spiller i Brøndby IF.

Det ville være en fed løgn at påstå, at klubskiftet kommer som et lyn fra en klar himmel efter flere års semi-offentlig flirt mellem landsholdsspilleren og den eksklub, der ligger i hans hjerte, og hvor gennembruddet lod vente en del på sig og efterlod plads til nye kapitler i slutningen af en flot karriere, der har budt på 11 år i udlandet.

Men nu er skiftet, som B.T var de første til at rapportere om, endelig ved at blive virkelighed, og det kræver ikke den store fantasi at fornemme den gensynsglæde, der vil strømme gennem Brøndby Stadion om kort tid.

Det her er et Brøndby-hold, der skriger på forstærkning, og en forstærkning, det bliver Daniel Wass.

Pladsen som højre back/wingback er ganske oplagt, efter Andreas Bruus blev solgt til Troyes i sidste måned, og muligheden for at spille Wass på midtbanen er et plus, som giver aftalen yderligere værdi.

Det er en god og erfaren fodboldspiller, Brøndby får hjem, en mand, der efter mine begreber burde have fået flere end de 43 A-landskampe, han hidtil har spillet.

Og så er der ikke tegn på, at kroppen og alderen tynger endnu.

Forårets meget uheldige skade efter ankomsten til Atlético var ikke den typiske ‘gammelmandsskade’ men nærmere en kontaktskade i debuten, som lige så vel kunne være overgået en spændstig 21-årig, og Wass’ karriere har været kendetegnet af få skadespauser og en stabil tilværelse i skiftende træneres ideal- og startopstillinger.

172933

Det er ikke Daniel Wass alene, der blæser Brøndby IF tilbage til toppen af Superligaen, men der er rimeligt belæg for at tro, at der er to-tre sæsoner i startopstillingen i den versatile landsholdsspiller.

Der er ikke skyggen af tvivl om, at cheftræner Niels Frederiksen og truppen kunne have brugt Daniel Wass allerede for fire-fem uger siden.

Men transfermarkedet er ikke nødvendigvis indrettet sådan, at Brøndby kunne have fået Wass til samme pris før sæsonstarten, eller at Brøndby kan diktere til verdens 13. største klub, hvornår en handel skal gå igennem.

Daniel Wass er en forstærkning til et Brøndby-hold, der tørster efter et boost oven på en svær sæsonstart, et traumatisk exit i Basel og et 2022, hvor otte andre Superliga-klubber har et bedre pointsnit end BIF, og mit bud er, at Wass også vil levere godt for klubben i 2023 og 2024.

Og for os neutrale, der følger Superligaen, er det skægt at se tidligere profiler vende tilbage.

…Men det er dyrt
At Daniel Wass er en god forstærkning for Brøndby IF ændrer ikke på, at han er en voldsomt dyr investering for forretningen Brøndby IF.

Det er meget få gange, en Superliga-klub har betalt over fem millioner kroner for en spiller, der var fyldt 30 år, og en Superliga-klub har mig bekendt aldrig betalt over 10 millioner kroner i transfer for en spiller, der var mindst 32 år (FCK smed op mod 20 millioner kroner for 31-årige Ulrik Laursen i 2008).

Fodbold er og skal være andet og mere end videresalgsværdi i en markedskalkulation, hvor alt er rettet mod at sælge spillere dyrt til udlandet, og Brøndby har jo brug for en spiller, der præsterer nu, og ikke om 12-18 måneder med en plan om videresalg til udlandet i 2024.

172933

Men det er altså dyrt at smide omkring 13 millioner kroner for en spiller, der med stor sandsynlighed ikke bliver solgt igen.

Det er ingenlunde en kritik af at få en landsholdsspiller på et godt niveau hjem, men blot en konstatering af, hvor opsigtsvækkende og unik denne transfer er sammenlignet med de moderigtige køb af 18- til 22-årige med henblik på videresalg.

Det er helt fint at tage kulkulerede risici, og i den nuværende situation har Brøndby IF mere brug for Daniel Wass end en til ung spiller fra en mindre liga, der skal bruge et halvt eller helt års arbejde på måske at blive god nok til at spille med i toppen af Superligaen.

Men det skal også behandles som det, og ikke som om Daniel Wass er en statsgaranti for en retur til medaljekampen, og at han ene mand booster 10 unge spilleres karriereudvikling og pris om et til to år. Det er ikke fair at forvente, uanset hvor mange gange vi kommer til at høre begreber som ‘DNA’ og ‘kulturbærer’ i de kommende dage og uger.

Daniel Wass skal ind at spille god fodbold og hjælpe med at løfte et hold, der lige nu har voldsomt brug for hans evner og erfaring, og så må vi også formode, at jagten på forstærkninger til længere fremme på banen fortsætter frem mod transferdeadline.

Men at forvente, at Wass er en Messias-figur, der løfter Brøndby tilbage i en gulddyst med FC København og FC Midtjylland, det er hverken rimeligt overfor landsholdsspilleren eller klubben, eller at tage konkurrencen i Superligaen alvorligt.





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

FC København-fans raser

Chokpris på Victor Froholdt

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Voldsomt skænderi i FC København

Henter kæmpe Superliga-flop

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Superliga-træner enormt stolt

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

– Jeg skammer mig ind i helvede

Boro deprimerer Blues

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge