Meget tyder på, at Daniel Wass en af de kommende timer bliver præsenteret som ny spiller i Brøndby IF.
Det ville være en fed løgn at påstå, at klubskiftet kommer som et lyn fra en klar himmel efter flere års semi-offentlig flirt mellem landsholdsspilleren og den eksklub, der ligger i hans hjerte, og hvor gennembruddet lod vente en del på sig og efterlod plads til nye kapitler i slutningen af en flot karriere, der har budt på 11 år i udlandet.
Men nu er skiftet, som B.T var de første til at rapportere om, endelig ved at blive virkelighed, og det kræver ikke den store fantasi at fornemme den gensynsglæde, der vil strømme gennem Brøndby Stadion om kort tid.
Tipsbladet afslører: Så meget betaler BIF for Wass https://t.co/lAsNo9EQK0
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) August 12, 2022
Det her er et Brøndby-hold, der skriger på forstærkning, og en forstærkning, det bliver Daniel Wass.
Pladsen som højre back/wingback er ganske oplagt, efter Andreas Bruus blev solgt til Troyes i sidste måned, og muligheden for at spille Wass på midtbanen er et plus, som giver aftalen yderligere værdi.
Det er en god og erfaren fodboldspiller, Brøndby får hjem, en mand, der efter mine begreber burde have fået flere end de 43 A-landskampe, han hidtil har spillet.
Og så er der ikke tegn på, at kroppen og alderen tynger endnu.
Forårets meget uheldige skade efter ankomsten til Atlético var ikke den typiske ‘gammelmandsskade’ men nærmere en kontaktskade i debuten, som lige så vel kunne være overgået en spændstig 21-årig, og Wass’ karriere har været kendetegnet af få skadespauser og en stabil tilværelse i skiftende træneres ideal- og startopstillinger.

Det er ikke Daniel Wass alene, der blæser Brøndby IF tilbage til toppen af Superligaen, men der er rimeligt belæg for at tro, at der er to-tre sæsoner i startopstillingen i den versatile landsholdsspiller.
Der er ikke skyggen af tvivl om, at cheftræner Niels Frederiksen og truppen kunne have brugt Daniel Wass allerede for fire-fem uger siden.
Men transfermarkedet er ikke nødvendigvis indrettet sådan, at Brøndby kunne have fået Wass til samme pris før sæsonstarten, eller at Brøndby kan diktere til verdens 13. største klub, hvornår en handel skal gå igennem.
Daniel Wass er en forstærkning til et Brøndby-hold, der tørster efter et boost oven på en svær sæsonstart, et traumatisk exit i Basel og et 2022, hvor otte andre Superliga-klubber har et bedre pointsnit end BIF, og mit bud er, at Wass også vil levere godt for klubben i 2023 og 2024.
Og for os neutrale, der følger Superligaen, er det skægt at se tidligere profiler vende tilbage.
…Men det er dyrt
At Daniel Wass er en god forstærkning for Brøndby IF ændrer ikke på, at han er en voldsomt dyr investering for forretningen Brøndby IF.
Det er meget få gange, en Superliga-klub har betalt over fem millioner kroner for en spiller, der var fyldt 30 år, og en Superliga-klub har mig bekendt aldrig betalt over 10 millioner kroner i transfer for en spiller, der var mindst 32 år (FCK smed op mod 20 millioner kroner for 31-årige Ulrik Laursen i 2008).
Fodbold er og skal være andet og mere end videresalgsværdi i en markedskalkulation, hvor alt er rettet mod at sælge spillere dyrt til udlandet, og Brøndby har jo brug for en spiller, der præsterer nu, og ikke om 12-18 måneder med en plan om videresalg til udlandet i 2024.

Men det er altså dyrt at smide omkring 13 millioner kroner for en spiller, der med stor sandsynlighed ikke bliver solgt igen.
Det er ingenlunde en kritik af at få en landsholdsspiller på et godt niveau hjem, men blot en konstatering af, hvor opsigtsvækkende og unik denne transfer er sammenlignet med de moderigtige køb af 18- til 22-årige med henblik på videresalg.
Det er helt fint at tage kulkulerede risici, og i den nuværende situation har Brøndby IF mere brug for Daniel Wass end en til ung spiller fra en mindre liga, der skal bruge et halvt eller helt års arbejde på måske at blive god nok til at spille med i toppen af Superligaen.
Men det skal også behandles som det, og ikke som om Daniel Wass er en statsgaranti for en retur til medaljekampen, og at han ene mand booster 10 unge spilleres karriereudvikling og pris om et til to år. Det er ikke fair at forvente, uanset hvor mange gange vi kommer til at høre begreber som ‘DNA’ og ‘kulturbærer’ i de kommende dage og uger.
Daniel Wass skal ind at spille god fodbold og hjælpe med at løfte et hold, der lige nu har voldsomt brug for hans evner og erfaring, og så må vi også formode, at jagten på forstærkninger til længere fremme på banen fortsætter frem mod transferdeadline.
Men at forvente, at Wass er en Messias-figur, der løfter Brøndby tilbage i en gulddyst med FC København og FC Midtjylland, det er hverken rimeligt overfor landsholdsspilleren eller klubben, eller at tage konkurrencen i Superligaen alvorligt.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Alexander Lind blæst bagover
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år