Meget tyder på, at Daniel Wass en af de kommende timer bliver præsenteret som ny spiller i Brøndby IF.
Det ville være en fed løgn at påstå, at klubskiftet kommer som et lyn fra en klar himmel efter flere års semi-offentlig flirt mellem landsholdsspilleren og den eksklub, der ligger i hans hjerte, og hvor gennembruddet lod vente en del på sig og efterlod plads til nye kapitler i slutningen af en flot karriere, der har budt på 11 år i udlandet.
Men nu er skiftet, som B.T var de første til at rapportere om, endelig ved at blive virkelighed, og det kræver ikke den store fantasi at fornemme den gensynsglæde, der vil strømme gennem Brøndby Stadion om kort tid.
Tipsbladet afslører: Så meget betaler BIF for Wass https://t.co/lAsNo9EQK0
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) August 12, 2022
Det her er et Brøndby-hold, der skriger på forstærkning, og en forstærkning, det bliver Daniel Wass.
Pladsen som højre back/wingback er ganske oplagt, efter Andreas Bruus blev solgt til Troyes i sidste måned, og muligheden for at spille Wass på midtbanen er et plus, som giver aftalen yderligere værdi.
Det er en god og erfaren fodboldspiller, Brøndby får hjem, en mand, der efter mine begreber burde have fået flere end de 43 A-landskampe, han hidtil har spillet.
Og så er der ikke tegn på, at kroppen og alderen tynger endnu.
Forårets meget uheldige skade efter ankomsten til Atlético var ikke den typiske ‘gammelmandsskade’ men nærmere en kontaktskade i debuten, som lige så vel kunne være overgået en spændstig 21-årig, og Wass’ karriere har været kendetegnet af få skadespauser og en stabil tilværelse i skiftende træneres ideal- og startopstillinger.

Det er ikke Daniel Wass alene, der blæser Brøndby IF tilbage til toppen af Superligaen, men der er rimeligt belæg for at tro, at der er to-tre sæsoner i startopstillingen i den versatile landsholdsspiller.
Der er ikke skyggen af tvivl om, at cheftræner Niels Frederiksen og truppen kunne have brugt Daniel Wass allerede for fire-fem uger siden.
Men transfermarkedet er ikke nødvendigvis indrettet sådan, at Brøndby kunne have fået Wass til samme pris før sæsonstarten, eller at Brøndby kan diktere til verdens 13. største klub, hvornår en handel skal gå igennem.
Daniel Wass er en forstærkning til et Brøndby-hold, der tørster efter et boost oven på en svær sæsonstart, et traumatisk exit i Basel og et 2022, hvor otte andre Superliga-klubber har et bedre pointsnit end BIF, og mit bud er, at Wass også vil levere godt for klubben i 2023 og 2024.
Og for os neutrale, der følger Superligaen, er det skægt at se tidligere profiler vende tilbage.
…Men det er dyrt
At Daniel Wass er en god forstærkning for Brøndby IF ændrer ikke på, at han er en voldsomt dyr investering for forretningen Brøndby IF.
Det er meget få gange, en Superliga-klub har betalt over fem millioner kroner for en spiller, der var fyldt 30 år, og en Superliga-klub har mig bekendt aldrig betalt over 10 millioner kroner i transfer for en spiller, der var mindst 32 år (FCK smed op mod 20 millioner kroner for 31-årige Ulrik Laursen i 2008).
Fodbold er og skal være andet og mere end videresalgsværdi i en markedskalkulation, hvor alt er rettet mod at sælge spillere dyrt til udlandet, og Brøndby har jo brug for en spiller, der præsterer nu, og ikke om 12-18 måneder med en plan om videresalg til udlandet i 2024.

Men det er altså dyrt at smide omkring 13 millioner kroner for en spiller, der med stor sandsynlighed ikke bliver solgt igen.
Det er ingenlunde en kritik af at få en landsholdsspiller på et godt niveau hjem, men blot en konstatering af, hvor opsigtsvækkende og unik denne transfer er sammenlignet med de moderigtige køb af 18- til 22-årige med henblik på videresalg.
Det er helt fint at tage kulkulerede risici, og i den nuværende situation har Brøndby IF mere brug for Daniel Wass end en til ung spiller fra en mindre liga, der skal bruge et halvt eller helt års arbejde på måske at blive god nok til at spille med i toppen af Superligaen.
Men det skal også behandles som det, og ikke som om Daniel Wass er en statsgaranti for en retur til medaljekampen, og at han ene mand booster 10 unge spilleres karriereudvikling og pris om et til to år. Det er ikke fair at forvente, uanset hvor mange gange vi kommer til at høre begreber som ‘DNA’ og ‘kulturbærer’ i de kommende dage og uger.
Daniel Wass skal ind at spille god fodbold og hjælpe med at løfte et hold, der lige nu har voldsomt brug for hans evner og erfaring, og så må vi også formode, at jagten på forstærkninger til længere fremme på banen fortsætter frem mod transferdeadline.
Men at forvente, at Wass er en Messias-figur, der løfter Brøndby tilbage i en gulddyst med FC København og FC Midtjylland, det er hverken rimeligt overfor landsholdsspilleren eller klubben, eller at tage konkurrencen i Superligaen alvorligt.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Dansk træner storroses
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Langer ud efter trænerlegende
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
I chok over Manchester United
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER