HERNING (Tipsbladet): Av for den, FC Midtjylland, sikke en ydmygelse!
Der er 18 fodboldkampe at spille endnu i Superliga-sæsonen, FC Midtjylland ligger indtil videre på førstepladsen forud for mandagens kamp mellem FC København og Silkeborg, så selvfølgelig er sæsonen hverken helt, halvt eller kvart tabt.
Men det nuværende streak, hvor FC Midtjylland nu har tabt fire af de fem seneste kampe, er af den type, der i sidste ende kan koste mesterskaber.
FC Midtjylland havde det i sommeren sidste år.
Tre nederlag, en fornemmelse af, det var for nemt at score på holdet, og et hul, man skulle grave sig ud af.
Sådan er det ikke denne gang, hvor man trods tre Superliga-nederlag i de fire seneste runder ligger helt i toppen af rækken efter denne spillerunde, og nummer ét, hvis FC København smider point til Silkeborg.
Men måden, det sker på, er virkelig bekymrende for de danske mestre. Og det kan betyde, at der kan rulle hoveder i løbet af vinteren.

Søndag som i de seneste uger har det især været på de offensive pladser og kanterne, FC Midtjylland har været ramt med Aral Simsir og Franculino ude i de to Brøndby-kampe i denne uge og Edward Chilufya og Cho Gue-sung, der især for sydkoreanerens vedkommende har været ude i lang tid.
Men i dag lignede FC Midtjyllands forsvar og centrale midtbane i lange perioder, at man aldrig havde hørt om eller set, at Brøndby IF er glade for at løbe kontra, når Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki får pladsen og tiden til det.
Et ok pres på Brøndbys mål og straffesparkmålet før pausen blev vekslet til totalt skydetelt i de første 25 minutter af 2. halvleg, indtil Brøndby var på 4-1 og publikum begyndte at gå mod parkeringspladsen.
Vi kan nu virkelig tale om et Brøndby-kompleks for FC Midtjylland, der har 10 af de 14 seneste kampe mod Brøndby IF gående tilbage til den vitale Brøndby-sejr i maj 2021, der banede vejen for et usandsynligt Brøndby-mesterskab.
Men hvad værre er, ser FC Midtjylland slidt og usammenhængende ud.
Den ene kamp skaber man nærmest intet, en anden kommer man elendigt fra land og kommer slet ikke ind i duellerne, og så ser vi i en dag en tredje udgave, hvor man er ultrasårbar for kontraløb.
Man sidder igen oppe på tribune og funderer over, om 4-4-2 virkelig er det bedste valg, når FC Midtjylland er så sårbar, og Adam Buksas sidemakker Jan Kuchta ikke er blevet sat op til ret mange chancer ud over det fine indlæg og scoringen i en 2-3-nederlaget til Sønderjyske.
Det hjælper FC Midtjylland, at programmet nu hedder Steaua Bukarest, Viborg FF (der bliver selvfølgelig knald på), Silkeborg IF, Eintracht Frankfurt, Vejle Boldklub og FC Porto, før der er vinterpause.
Men der skal folk tilbage fra skader og findes en måde at dæmme op for de her forskellige måder at tabe fodboldkampe på, ellers kan den favoritstatus, FC Midtjylland fuldt fortjent havde til DM for en måned siden før landsholdspausen, hurtigt blive vekslet til FC København-jagt og en tricky slutfase i en Europa League, man er begyndt så flot i.
Og så må et 1-5-nederlag hjemme også få den sportslige ledelse til lige at runde planerne for januars transfermarked igen. Det ligger i kortene, FC Midtjylland skal sælge spillere i 2025, hvilket giver fin mening, men uanset skaderne tænker man virkelig sit, når holdet kan falde så dybt.
Syv-otte af de 11 spillere i dag ville spille fra start i en kamp i Champions League-ligaspillet eller med mesterskabet alt efter, om vi regner Cho Gue-sung eller Adam Buksa som FCM's bedste angriber, og så er det utilgiveligt at tabe 1-5, uanset at de skadede spillere selvfølgelig mangler, også fra bænken.
Det her må give alvorlig selvransagelse i FC Midtjylland og overvejelser om, om nu også er 100 procent sikker på, man har skruet truppen, taktikken og prioriteringen af sæsonen rigtigt sammen.
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Medie med Kamil Grabara-afsløring
GOG buldrer forbi bundhold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Chok i OB – siger op efter seks dage
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
Belgien skuffer mod Kasakhstan
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Her kan du se Danmark mod Belarus
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG