Ydmyget og nedbrudt: Ruller der hoveder?

Det her bliver ikke ved med at gå for FC Midtjylland, hvis man vil forsvare mesterskabet.



HERNING (Tipsbladet): Av for den, FC Midtjylland, sikke en ydmygelse!

Der er 18 fodboldkampe at spille endnu i Superliga-sæsonen, FC Midtjylland ligger indtil videre på førstepladsen forud for mandagens kamp mellem FC København og Silkeborg, så selvfølgelig er sæsonen hverken helt, halvt eller kvart tabt.

Men det nuværende streak, hvor FC Midtjylland nu har tabt fire af de fem seneste kampe, er af den type, der i sidste ende kan koste mesterskaber.

FC Midtjylland havde det i sommeren sidste år.

Tre nederlag, en fornemmelse af, det var for nemt at score på holdet, og et hul, man skulle grave sig ud af.

Sådan er det ikke denne gang, hvor man trods tre Superliga-nederlag i de fire seneste runder ligger helt i toppen af rækken efter denne spillerunde, og nummer ét, hvis FC København smider point til Silkeborg.

Men måden, det sker på, er virkelig bekymrende for de danske mestre. Og det kan betyde, at der kan rulle hoveder i løbet af vinteren.

281790

Foto: Alamy

Søndag som i de seneste uger har det især været på de offensive pladser og kanterne, FC Midtjylland har været ramt med Aral Simsir og Franculino ude i de to Brøndby-kampe i denne uge og Edward Chilufya og Cho Gue-sung, der især for sydkoreanerens vedkommende har været ude i lang tid.

Men i dag lignede FC Midtjyllands forsvar og centrale midtbane i lange perioder, at man aldrig havde hørt om eller set, at Brøndby IF er glade for at løbe kontra, når Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki får pladsen og tiden til det.

Et ok pres på Brøndbys mål og straffesparkmålet før pausen blev vekslet til totalt skydetelt i de første 25 minutter af 2. halvleg, indtil Brøndby var på 4-1 og publikum begyndte at gå mod parkeringspladsen.

Vi kan nu virkelig tale om et Brøndby-kompleks for FC Midtjylland, der har 10 af de 14 seneste kampe mod Brøndby IF gående tilbage til den vitale Brøndby-sejr i maj 2021, der banede vejen for et usandsynligt Brøndby-mesterskab.

Men hvad værre er, ser FC Midtjylland slidt og usammenhængende ud.

Den ene kamp skaber man nærmest intet, en anden kommer man elendigt fra land og kommer slet ikke ind i duellerne, og så ser vi i en dag en tredje udgave, hvor man er ultrasårbar for kontraløb.

Man sidder igen oppe på tribune og funderer over, om 4-4-2 virkelig er det bedste valg, når FC Midtjylland er så sårbar, og Adam Buksas sidemakker Jan Kuchta ikke er blevet sat op til ret mange chancer ud over det fine indlæg og scoringen i en 2-3-nederlaget til Sønderjyske.

Det hjælper FC Midtjylland, at programmet nu hedder Steaua Bukarest, Viborg FF (der bliver selvfølgelig knald på), Silkeborg IF, Eintracht Frankfurt, Vejle Boldklub og FC Porto, før der er vinterpause.

Men der skal folk tilbage fra skader og findes en måde at dæmme op for de her forskellige måder at tabe fodboldkampe på, ellers kan den favoritstatus, FC Midtjylland fuldt fortjent havde til DM for en måned siden før landsholdspausen, hurtigt blive vekslet til FC København-jagt og en tricky slutfase i en Europa League, man er begyndt så flot i.

Og så må et 1-5-nederlag hjemme også få den sportslige ledelse til lige at runde planerne for januars transfermarked igen. Det ligger i kortene, FC Midtjylland skal sælge spillere i 2025, hvilket giver fin mening, men uanset skaderne tænker man virkelig sit, når holdet kan falde så dybt.

Syv-otte af de 11 spillere i dag ville spille fra start i en kamp i Champions League-ligaspillet eller med mesterskabet alt efter, om vi regner Cho Gue-sung eller Adam Buksa som FCM's bedste angriber, og så er det utilgiveligt at tabe 1-5, uanset at de skadede spillere selvfølgelig mangler, også fra bænken.

Det her må give alvorlig selvransagelse i FC Midtjylland og overvejelser om, om nu også er 100 procent sikker på, man har skruet truppen, taktikken og prioriteringen af sæsonen rigtigt sammen.







LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rasmus Højlund revser konkurrent

Alexander Lind blæst bagover

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Stiktosset – her er Delaneys svar

Viser målform før vigtig landskamp

Kun to har gjort det dårligere

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Krisen er blevet til en katastrofe?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Josip Radošević på samtlige forsider

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson