Ydmyget og nedbrudt: Ruller der hoveder?

Det her bliver ikke ved med at gå for FC Midtjylland, hvis man vil forsvare mesterskabet.



HERNING (Tipsbladet): Av for den, FC Midtjylland, sikke en ydmygelse!

Der er 18 fodboldkampe at spille endnu i Superliga-sæsonen, FC Midtjylland ligger indtil videre på førstepladsen forud for mandagens kamp mellem FC København og Silkeborg, så selvfølgelig er sæsonen hverken helt, halvt eller kvart tabt.

Men det nuværende streak, hvor FC Midtjylland nu har tabt fire af de fem seneste kampe, er af den type, der i sidste ende kan koste mesterskaber.

FC Midtjylland havde det i sommeren sidste år.

Tre nederlag, en fornemmelse af, det var for nemt at score på holdet, og et hul, man skulle grave sig ud af.

Sådan er det ikke denne gang, hvor man trods tre Superliga-nederlag i de fire seneste runder ligger helt i toppen af rækken efter denne spillerunde, og nummer ét, hvis FC København smider point til Silkeborg.

Men måden, det sker på, er virkelig bekymrende for de danske mestre. Og det kan betyde, at der kan rulle hoveder i løbet af vinteren.

281790

Foto: Alamy

Søndag som i de seneste uger har det især været på de offensive pladser og kanterne, FC Midtjylland har været ramt med Aral Simsir og Franculino ude i de to Brøndby-kampe i denne uge og Edward Chilufya og Cho Gue-sung, der især for sydkoreanerens vedkommende har været ude i lang tid.

Men i dag lignede FC Midtjyllands forsvar og centrale midtbane i lange perioder, at man aldrig havde hørt om eller set, at Brøndby IF er glade for at løbe kontra, når Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki får pladsen og tiden til det.

Et ok pres på Brøndbys mål og straffesparkmålet før pausen blev vekslet til totalt skydetelt i de første 25 minutter af 2. halvleg, indtil Brøndby var på 4-1 og publikum begyndte at gå mod parkeringspladsen.

Vi kan nu virkelig tale om et Brøndby-kompleks for FC Midtjylland, der har 10 af de 14 seneste kampe mod Brøndby IF gående tilbage til den vitale Brøndby-sejr i maj 2021, der banede vejen for et usandsynligt Brøndby-mesterskab.

Men hvad værre er, ser FC Midtjylland slidt og usammenhængende ud.

Den ene kamp skaber man nærmest intet, en anden kommer man elendigt fra land og kommer slet ikke ind i duellerne, og så ser vi i en dag en tredje udgave, hvor man er ultrasårbar for kontraløb.

Man sidder igen oppe på tribune og funderer over, om 4-4-2 virkelig er det bedste valg, når FC Midtjylland er så sårbar, og Adam Buksas sidemakker Jan Kuchta ikke er blevet sat op til ret mange chancer ud over det fine indlæg og scoringen i en 2-3-nederlaget til Sønderjyske.

Det hjælper FC Midtjylland, at programmet nu hedder Steaua Bukarest, Viborg FF (der bliver selvfølgelig knald på), Silkeborg IF, Eintracht Frankfurt, Vejle Boldklub og FC Porto, før der er vinterpause.

Men der skal folk tilbage fra skader og findes en måde at dæmme op for de her forskellige måder at tabe fodboldkampe på, ellers kan den favoritstatus, FC Midtjylland fuldt fortjent havde til DM for en måned siden før landsholdspausen, hurtigt blive vekslet til FC København-jagt og en tricky slutfase i en Europa League, man er begyndt så flot i.

Og så må et 1-5-nederlag hjemme også få den sportslige ledelse til lige at runde planerne for januars transfermarked igen. Det ligger i kortene, FC Midtjylland skal sælge spillere i 2025, hvilket giver fin mening, men uanset skaderne tænker man virkelig sit, når holdet kan falde så dybt.

Syv-otte af de 11 spillere i dag ville spille fra start i en kamp i Champions League-ligaspillet eller med mesterskabet alt efter, om vi regner Cho Gue-sung eller Adam Buksa som FCM's bedste angriber, og så er det utilgiveligt at tabe 1-5, uanset at de skadede spillere selvfølgelig mangler, også fra bænken.

Det her må give alvorlig selvransagelse i FC Midtjylland og overvejelser om, om nu også er 100 procent sikker på, man har skruet truppen, taktikken og prioriteringen af sæsonen rigtigt sammen.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Sats på disse ni spillere, FCK!

Afsløring: De er færdige i Randers

UEFA med vild ændring

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FC København revser Brøndby: Under al kritik!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner