Ydmyget og nedbrudt: Ruller der hoveder?

Det her bliver ikke ved med at gå for FC Midtjylland, hvis man vil forsvare mesterskabet.



HERNING (Tipsbladet): Av for den, FC Midtjylland, sikke en ydmygelse!

Der er 18 fodboldkampe at spille endnu i Superliga-sæsonen, FC Midtjylland ligger indtil videre på førstepladsen forud for mandagens kamp mellem FC København og Silkeborg, så selvfølgelig er sæsonen hverken helt, halvt eller kvart tabt.

Men det nuværende streak, hvor FC Midtjylland nu har tabt fire af de fem seneste kampe, er af den type, der i sidste ende kan koste mesterskaber.

FC Midtjylland havde det i sommeren sidste år.

Tre nederlag, en fornemmelse af, det var for nemt at score på holdet, og et hul, man skulle grave sig ud af.

Sådan er det ikke denne gang, hvor man trods tre Superliga-nederlag i de fire seneste runder ligger helt i toppen af rækken efter denne spillerunde, og nummer ét, hvis FC København smider point til Silkeborg.

Men måden, det sker på, er virkelig bekymrende for de danske mestre. Og det kan betyde, at der kan rulle hoveder i løbet af vinteren.

281790

Foto: Alamy

Søndag som i de seneste uger har det især været på de offensive pladser og kanterne, FC Midtjylland har været ramt med Aral Simsir og Franculino ude i de to Brøndby-kampe i denne uge og Edward Chilufya og Cho Gue-sung, der især for sydkoreanerens vedkommende har været ude i lang tid.

Men i dag lignede FC Midtjyllands forsvar og centrale midtbane i lange perioder, at man aldrig havde hørt om eller set, at Brøndby IF er glade for at løbe kontra, når Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki får pladsen og tiden til det.

Et ok pres på Brøndbys mål og straffesparkmålet før pausen blev vekslet til totalt skydetelt i de første 25 minutter af 2. halvleg, indtil Brøndby var på 4-1 og publikum begyndte at gå mod parkeringspladsen.

Vi kan nu virkelig tale om et Brøndby-kompleks for FC Midtjylland, der har 10 af de 14 seneste kampe mod Brøndby IF gående tilbage til den vitale Brøndby-sejr i maj 2021, der banede vejen for et usandsynligt Brøndby-mesterskab.

Men hvad værre er, ser FC Midtjylland slidt og usammenhængende ud.

Den ene kamp skaber man nærmest intet, en anden kommer man elendigt fra land og kommer slet ikke ind i duellerne, og så ser vi i en dag en tredje udgave, hvor man er ultrasårbar for kontraløb.

Man sidder igen oppe på tribune og funderer over, om 4-4-2 virkelig er det bedste valg, når FC Midtjylland er så sårbar, og Adam Buksas sidemakker Jan Kuchta ikke er blevet sat op til ret mange chancer ud over det fine indlæg og scoringen i en 2-3-nederlaget til Sønderjyske.

Det hjælper FC Midtjylland, at programmet nu hedder Steaua Bukarest, Viborg FF (der bliver selvfølgelig knald på), Silkeborg IF, Eintracht Frankfurt, Vejle Boldklub og FC Porto, før der er vinterpause.

Men der skal folk tilbage fra skader og findes en måde at dæmme op for de her forskellige måder at tabe fodboldkampe på, ellers kan den favoritstatus, FC Midtjylland fuldt fortjent havde til DM for en måned siden før landsholdspausen, hurtigt blive vekslet til FC København-jagt og en tricky slutfase i en Europa League, man er begyndt så flot i.

Og så må et 1-5-nederlag hjemme også få den sportslige ledelse til lige at runde planerne for januars transfermarked igen. Det ligger i kortene, FC Midtjylland skal sælge spillere i 2025, hvilket giver fin mening, men uanset skaderne tænker man virkelig sit, når holdet kan falde så dybt.

Syv-otte af de 11 spillere i dag ville spille fra start i en kamp i Champions League-ligaspillet eller med mesterskabet alt efter, om vi regner Cho Gue-sung eller Adam Buksa som FCM's bedste angriber, og så er det utilgiveligt at tabe 1-5, uanset at de skadede spillere selvfølgelig mangler, også fra bænken.

Det her må give alvorlig selvransagelse i FC Midtjylland og overvejelser om, om nu også er 100 procent sikker på, man har skruet truppen, taktikken og prioriteringen af sæsonen rigtigt sammen.



Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Hård kritik af FC København-stjerne

Brendan Rodgers i chokskifte

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Brøndby bekræfter salg

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Målmand håber på Brøndby-transfer

Aldrig set før

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Han er verdens bedste fodboldspiller

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Nu kommenterer han FC København-historie

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

– Overdrevet og unuanceret

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Hænger Chido Obi ud

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Har Brøndby-spiller på blokken

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne