HERNING (Tipsbladet): Av for den, FC Midtjylland, sikke en ydmygelse!
Der er 18 fodboldkampe at spille endnu i Superliga-sæsonen, FC Midtjylland ligger indtil videre på førstepladsen forud for mandagens kamp mellem FC København og Silkeborg, så selvfølgelig er sæsonen hverken helt, halvt eller kvart tabt.
Men det nuværende streak, hvor FC Midtjylland nu har tabt fire af de fem seneste kampe, er af den type, der i sidste ende kan koste mesterskaber.
FC Midtjylland havde det i sommeren sidste år.
Tre nederlag, en fornemmelse af, det var for nemt at score på holdet, og et hul, man skulle grave sig ud af.
Sådan er det ikke denne gang, hvor man trods tre Superliga-nederlag i de fire seneste runder ligger helt i toppen af rækken efter denne spillerunde, og nummer ét, hvis FC København smider point til Silkeborg.
Men måden, det sker på, er virkelig bekymrende for de danske mestre. Og det kan betyde, at der kan rulle hoveder i løbet af vinteren.

Søndag som i de seneste uger har det især været på de offensive pladser og kanterne, FC Midtjylland har været ramt med Aral Simsir og Franculino ude i de to Brøndby-kampe i denne uge og Edward Chilufya og Cho Gue-sung, der især for sydkoreanerens vedkommende har været ude i lang tid.
Men i dag lignede FC Midtjyllands forsvar og centrale midtbane i lange perioder, at man aldrig havde hørt om eller set, at Brøndby IF er glade for at løbe kontra, når Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki får pladsen og tiden til det.
Et ok pres på Brøndbys mål og straffesparkmålet før pausen blev vekslet til totalt skydetelt i de første 25 minutter af 2. halvleg, indtil Brøndby var på 4-1 og publikum begyndte at gå mod parkeringspladsen.
Vi kan nu virkelig tale om et Brøndby-kompleks for FC Midtjylland, der har 10 af de 14 seneste kampe mod Brøndby IF gående tilbage til den vitale Brøndby-sejr i maj 2021, der banede vejen for et usandsynligt Brøndby-mesterskab.
Men hvad værre er, ser FC Midtjylland slidt og usammenhængende ud.
Den ene kamp skaber man nærmest intet, en anden kommer man elendigt fra land og kommer slet ikke ind i duellerne, og så ser vi i en dag en tredje udgave, hvor man er ultrasårbar for kontraløb.
Man sidder igen oppe på tribune og funderer over, om 4-4-2 virkelig er det bedste valg, når FC Midtjylland er så sårbar, og Adam Buksas sidemakker Jan Kuchta ikke er blevet sat op til ret mange chancer ud over det fine indlæg og scoringen i en 2-3-nederlaget til Sønderjyske.
Det hjælper FC Midtjylland, at programmet nu hedder Steaua Bukarest, Viborg FF (der bliver selvfølgelig knald på), Silkeborg IF, Eintracht Frankfurt, Vejle Boldklub og FC Porto, før der er vinterpause.
Men der skal folk tilbage fra skader og findes en måde at dæmme op for de her forskellige måder at tabe fodboldkampe på, ellers kan den favoritstatus, FC Midtjylland fuldt fortjent havde til DM for en måned siden før landsholdspausen, hurtigt blive vekslet til FC København-jagt og en tricky slutfase i en Europa League, man er begyndt så flot i.
Og så må et 1-5-nederlag hjemme også få den sportslige ledelse til lige at runde planerne for januars transfermarked igen. Det ligger i kortene, FC Midtjylland skal sælge spillere i 2025, hvilket giver fin mening, men uanset skaderne tænker man virkelig sit, når holdet kan falde så dybt.
Syv-otte af de 11 spillere i dag ville spille fra start i en kamp i Champions League-ligaspillet eller med mesterskabet alt efter, om vi regner Cho Gue-sung eller Adam Buksa som FCM's bedste angriber, og så er det utilgiveligt at tabe 1-5, uanset at de skadede spillere selvfølgelig mangler, også fra bænken.
Det her må give alvorlig selvransagelse i FC Midtjylland og overvejelser om, om nu også er 100 procent sikker på, man har skruet truppen, taktikken og prioriteringen af sæsonen rigtigt sammen.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
HELT VILDT
FC København-fans raser
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
‘Jeg er fucking irriteret’
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
Superliga-træner enormt stolt
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
FC København misser top seks
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
OPTAKT
Sønderjyske – OB
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
OPTAKT