HERNING (Tipsbladet): Av for den, FC Midtjylland, sikke en ydmygelse!
Der er 18 fodboldkampe at spille endnu i Superliga-sæsonen, FC Midtjylland ligger indtil videre på førstepladsen forud for mandagens kamp mellem FC København og Silkeborg, så selvfølgelig er sæsonen hverken helt, halvt eller kvart tabt.
Men det nuværende streak, hvor FC Midtjylland nu har tabt fire af de fem seneste kampe, er af den type, der i sidste ende kan koste mesterskaber.
FC Midtjylland havde det i sommeren sidste år.
Tre nederlag, en fornemmelse af, det var for nemt at score på holdet, og et hul, man skulle grave sig ud af.
Sådan er det ikke denne gang, hvor man trods tre Superliga-nederlag i de fire seneste runder ligger helt i toppen af rækken efter denne spillerunde, og nummer ét, hvis FC København smider point til Silkeborg.
Men måden, det sker på, er virkelig bekymrende for de danske mestre. Og det kan betyde, at der kan rulle hoveder i løbet af vinteren.

Søndag som i de seneste uger har det især været på de offensive pladser og kanterne, FC Midtjylland har været ramt med Aral Simsir og Franculino ude i de to Brøndby-kampe i denne uge og Edward Chilufya og Cho Gue-sung, der især for sydkoreanerens vedkommende har været ude i lang tid.
Men i dag lignede FC Midtjyllands forsvar og centrale midtbane i lange perioder, at man aldrig havde hørt om eller set, at Brøndby IF er glade for at løbe kontra, når Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki får pladsen og tiden til det.
Et ok pres på Brøndbys mål og straffesparkmålet før pausen blev vekslet til totalt skydetelt i de første 25 minutter af 2. halvleg, indtil Brøndby var på 4-1 og publikum begyndte at gå mod parkeringspladsen.
Vi kan nu virkelig tale om et Brøndby-kompleks for FC Midtjylland, der har 10 af de 14 seneste kampe mod Brøndby IF gående tilbage til den vitale Brøndby-sejr i maj 2021, der banede vejen for et usandsynligt Brøndby-mesterskab.
Men hvad værre er, ser FC Midtjylland slidt og usammenhængende ud.
Den ene kamp skaber man nærmest intet, en anden kommer man elendigt fra land og kommer slet ikke ind i duellerne, og så ser vi i en dag en tredje udgave, hvor man er ultrasårbar for kontraløb.
Man sidder igen oppe på tribune og funderer over, om 4-4-2 virkelig er det bedste valg, når FC Midtjylland er så sårbar, og Adam Buksas sidemakker Jan Kuchta ikke er blevet sat op til ret mange chancer ud over det fine indlæg og scoringen i en 2-3-nederlaget til Sønderjyske.
Det hjælper FC Midtjylland, at programmet nu hedder Steaua Bukarest, Viborg FF (der bliver selvfølgelig knald på), Silkeborg IF, Eintracht Frankfurt, Vejle Boldklub og FC Porto, før der er vinterpause.
Men der skal folk tilbage fra skader og findes en måde at dæmme op for de her forskellige måder at tabe fodboldkampe på, ellers kan den favoritstatus, FC Midtjylland fuldt fortjent havde til DM for en måned siden før landsholdspausen, hurtigt blive vekslet til FC København-jagt og en tricky slutfase i en Europa League, man er begyndt så flot i.
Og så må et 1-5-nederlag hjemme også få den sportslige ledelse til lige at runde planerne for januars transfermarked igen. Det ligger i kortene, FC Midtjylland skal sælge spillere i 2025, hvilket giver fin mening, men uanset skaderne tænker man virkelig sit, når holdet kan falde så dybt.
Syv-otte af de 11 spillere i dag ville spille fra start i en kamp i Champions League-ligaspillet eller med mesterskabet alt efter, om vi regner Cho Gue-sung eller Adam Buksa som FCM's bedste angriber, og så er det utilgiveligt at tabe 1-5, uanset at de skadede spillere selvfølgelig mangler, også fra bænken.
Det her må give alvorlig selvransagelse i FC Midtjylland og overvejelser om, om nu også er 100 procent sikker på, man har skruet truppen, taktikken og prioriteringen af sæsonen rigtigt sammen.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Her skal Sepp Piontek begraves
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Juventus-profil: ‘Absurd’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Ny hooliganpakke er vedtaget
MEDIE
‘Det må ikke ske’
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
‘Jeg hadede verden’
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
MEDIE
Endelig er der godt nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
NYHEDER