Jeg tror, der er meget få mennesker, der får kaffen galt i halsen, når jeg siger, at det har været en ualmindelig ringe første halvdel af sæsonen for FCK.
Ja, der har været et Champions League-ligaspil, og vi er videre i pokalturneringen. Isoleret set er det jo fremragende, men når vi så skal kigge helt ned på en 5. plads for at finde København i Superligaen, så overskygger det bare det hele.
For det er nemlig i hverdagen, at sandheden om et fodboldhold viser sig. I de kampe, hvor strukturen skal bære os, når modstanderen står lavt, tempoet er lavt, og kreativiteten skal komme indefra. Og det er netop dér, FCK alt for ofte har lignet et hold uden retning. Et hold, der famler. Et hold, der ikke helt ved, hvad det vil være.
Men helt konkret kan man sige, at første del af sæsonen er dumpet. Superligaen skal være 1. prioritet, og det har jeg ikke kunne se de sidste par måneder. Der er spillere, der har spillet på et ubehageligt dårligt niveau, og truppen er så smal, at de har kunne tillade sig det, fordi der har simpelthen ikke været et alternativ.
Truppen skal gøres bredere for, at FCK kan vinde noget som helst, men det skal ikke være en bred trup med højtbetalte stjerner på banen, og så de unge talenter på bænken. I en klub som FCK, så skal der være så stor kvalitet på alle pladser, at man som spiller ikke kan tillade sig at være dårlig i to kampe, fordi så skal man varme bænken.
Så er jeg med på, at der har været skader og så videre, men det er jo tydeligt, at vores sportslige ledelse fejlede seneste transfervindue. Jeg elskede, at Neestrup turde sige, hvor mange midtbanespillere han skulle bruge. Blev så ret træt, da ledelse ikke kunne opfylde han ønske, og så er det altså svært for en træner at vinde alle kampe.
Problemet er på kontoret – ikke kun banen!
Derfor er det også vigtigt at sige én ting helt klart: Kritikken skal ikke rettes mod Jacob Neestrup. Tværtimod. Han har gang på gang vist, at han kan få et hold til at præstere – også under svære vilkår.
Han har leveret europæiske resultater, der burde give både arbejdsro og opbakning. Når FCK spiller bedst i denne sæson, er det ikke på trods af træneren, men på grund af ham. Problemet er ikke sidelinjen. Problemet er alt det, der ligger bagved.
For når man kigger på FCK som organisation, er der for mange tegn på stilstand. På selvtilfredshed. På en klub, der taler meget om langsigtede ambitioner, men tøver, når der skal investeres konkret.
Tag bare træningsfaciliteterne. Det er næsten komisk, at Nordens største klub stadig træner under forhold, der mest af alt minder om det, man finder bag sportshallen på den lokale skole, hvor miniput-holdene deler omklædningsrum. Det er ikke forklaringen på alle problemer – men det er et symptom. Et symptom på, at klubben ikke helt matcher sine egne ord med handling.
Og kigger man vestpå, mod Herning, bliver kontrasten kun tydeligere. Her investerer man målrettet i fremtiden. I faciliteter. I rammer. I professionalisme. Ikke fordi det giver point i morgen, men fordi det giver et forspring om tre og fem år. Det er dén villighed, FCK mangler. Ambitioner uden investeringer er bare powerpoint-slides.
Vinder FC København mesterskabet?
0 Votes
Dette mangler FCK
Samtidig skal klubben blive langt bedre til at passe på det, der faktisk fungerer. For der er spillere i truppen, som leverer. Som trækker niveauet op. Dem skal man holde på. Dadason er et oplagt eksempel – energi, direkthed og vilje. Det ville jo være det mest FCK’ske i verden, hvis han bliver solgt til en klub i Holland inden januar er slut – det skal man for alt i verden undgå.
Og så er der kulturbærerne. Dem, man først for alvor savner, når de ikke er der. Delaney er stadig symbolet på det: struktur, lederskab og tempo i beslutningerne. Når han er på banen, er FCK et andet hold. Den forskel kan man ikke tale sig ud af.
Og så er der transfervinduet. Hvis FCK vil tage næste skridt – eller bare tilbage til det niveau, klubben bør ligge på – er der ingen vej udenom. En højre back af absolut topkvalitet må være førsteprioritet. Ikke en lappeløsning. Ikke et projekt. Men en spiller, der går direkte ind og løfter holdet.
Derudover mangler der kvalitet centralt på midtbanen. Især efter man valgte ikke at betale for en ny, ordentlig kontrakt til en af de mest stabile spillere, vi har haft i årevis, Lerager. Det efterlader et hul, som ikke kan fyldes med håb og tålmodighed alene.
Og lad os være helt ærlige: Når Billing kan løbe rundt i forstaden til Viborg, så burde FCK – med alle sine muskler, sin historie og sin platform – kunne tiltrække spillere fra den øverste hylde. Den hylde, man konsekvent taler om, men alt for sjældent handler efter.
Derfor er første halvdel af sæsonen ikke bare skuffende. Den er bekymrende. Ikke fordi alt er sort, men fordi der er for mange tegn på, at klubben hviler på gamle meritter. Hvis FCK vil være den klub, man siger, man er, kræver det mere mod, mere investering og mere ansvar – især fra ledelsen.
Jacob Neestrup har fortjent bedre arbejdsbetingelser. Spørgsmålet er bare, om ledelsen har modet til at give ham dem.

TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Klar besked til danske debutanter
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Riemer melder stjerne klar
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby