Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

FC København-fan Tobias Sonne Olsen peger på, at der skal være en lang større investeringsvillighed i FC København, hvis man vil være den klub, man siger, man er.



FCK_250x257Jeg tror, der er meget få mennesker, der får kaffen galt i halsen, når jeg siger, at det har været en ualmindelig ringe første halvdel af sæsonen for FCK.

Ja, der har været et Champions League-ligaspil, og vi er videre i pokalturneringen. Isoleret set er det jo fremragende, men når vi så skal kigge helt ned på en 5. plads for at finde København i Superligaen, så overskygger det bare det hele.

For det er nemlig i hverdagen, at sandheden om et fodboldhold viser sig. I de kampe, hvor strukturen skal bære os, når modstanderen står lavt, tempoet er lavt, og kreativiteten skal komme indefra. Og det er netop dér, FCK alt for ofte har lignet et hold uden retning. Et hold, der famler. Et hold, der ikke helt ved, hvad det vil være.

Men helt konkret kan man sige, at første del af sæsonen er dumpet. Superligaen skal være 1. prioritet, og det har jeg ikke kunne se de sidste par måneder. Der er spillere, der har spillet på et ubehageligt dårligt niveau, og truppen er så smal, at de har kunne tillade sig det, fordi der har simpelthen ikke været et alternativ.

Truppen skal gøres bredere for, at FCK kan vinde noget som helst, men det skal ikke være en bred trup med højtbetalte stjerner på banen, og så de unge talenter på bænken. I en klub som FCK, så skal der være så stor kvalitet på alle pladser, at man som spiller ikke kan tillade sig at være dårlig i to kampe, fordi så skal man varme bænken.

Så er jeg med på, at der har været skader og så videre, men det er jo tydeligt, at vores sportslige ledelse fejlede seneste transfervindue. Jeg elskede, at Neestrup turde sige, hvor mange midtbanespillere han skulle bruge. Blev så ret træt, da ledelse ikke kunne opfylde han ønske, og så er det altså svært for en træner at vinde alle kampe.

Problemet er på kontoret – ikke kun banen!

Derfor er det også vigtigt at sige én ting helt klart: Kritikken skal ikke rettes mod Jacob Neestrup. Tværtimod. Han har gang på gang vist, at han kan få et hold til at præstere – også under svære vilkår.

Han har leveret europæiske resultater, der burde give både arbejdsro og opbakning. Når FCK spiller bedst i denne sæson, er det ikke på trods af træneren, men på grund af ham. Problemet er ikke sidelinjen. Problemet er alt det, der ligger bagved.

For når man kigger på FCK som organisation, er der for mange tegn på stilstand. På selvtilfredshed. På en klub, der taler meget om langsigtede ambitioner, men tøver, når der skal investeres konkret.

Tag bare træningsfaciliteterne. Det er næsten komisk, at Nordens største klub stadig træner under forhold, der mest af alt minder om det, man finder bag sportshallen på den lokale skole, hvor miniput-holdene deler omklædningsrum. Det er ikke forklaringen på alle problemer – men det er et symptom. Et symptom på, at klubben ikke helt matcher sine egne ord med handling.

Og kigger man vestpå, mod Herning, bliver kontrasten kun tydeligere. Her investerer man målrettet i fremtiden. I faciliteter. I rammer. I professionalisme. Ikke fordi det giver point i morgen, men fordi det giver et forspring om tre og fem år. Det er dén villighed, FCK mangler. Ambitioner uden investeringer er bare powerpoint-slides.

Vinder FC København mesterskabet?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Dette mangler FCK

Samtidig skal klubben blive langt bedre til at passe på det, der faktisk fungerer. For der er spillere i truppen, som leverer. Som trækker niveauet op. Dem skal man holde på. Dadason er et oplagt eksempel – energi, direkthed og vilje. Det ville jo være det mest FCK’ske i verden, hvis han bliver solgt til en klub i Holland inden januar er slut – det skal man for alt i verden undgå.

Og så er der kulturbærerne. Dem, man først for alvor savner, når de ikke er der. Delaney er stadig symbolet på det: struktur, lederskab og tempo i beslutningerne. Når han er på banen, er FCK et andet hold. Den forskel kan man ikke tale sig ud af.

Og så er der transfervinduet. Hvis FCK vil tage næste skridt – eller bare tilbage til det niveau, klubben bør ligge på – er der ingen vej udenom. En højre back af absolut topkvalitet må være førsteprioritet. Ikke en lappeløsning. Ikke et projekt. Men en spiller, der går direkte ind og løfter holdet.

Derudover mangler der kvalitet centralt på midtbanen. Især efter man valgte ikke at betale for en ny, ordentlig kontrakt til en af de mest stabile spillere, vi har haft i årevis, Lerager. Det efterlader et hul, som ikke kan fyldes med håb og tålmodighed alene.

Og lad os være helt ærlige: Når Billing kan løbe rundt i forstaden til Viborg, så burde FCK – med alle sine muskler, sin historie og sin platform – kunne tiltrække spillere fra den øverste hylde. Den hylde, man konsekvent taler om, men alt for sjældent handler efter.

Derfor er første halvdel af sæsonen ikke bare skuffende. Den er bekymrende. Ikke fordi alt er sort, men fordi der er for mange tegn på, at klubben hviler på gamle meritter. Hvis FCK vil være den klub, man siger, man er, kræver det mere mod, mere investering og mere ansvar – især fra ledelsen.

Jacob Neestrup har fortjent bedre arbejdsbetingelser. Spørgsmålet er bare, om ledelsen har modet til at give ham dem.

Tobias Sonne Olsen, FC København-fan.




Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Philip Billing tabte kæben

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Nu flytter anfører til Danmark

Kæmpe nyhed i udlandet

Helt på røven over Victor Froholdt

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Klar besked til danske debutanter



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

– Det er Neestrups tre største fejl

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Divisionsforeningen med markant udmelding

Riemer melder stjerne klar

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

I chok over Steve Cooper-historie