Kære FC København – håb er ikke en strategi!

FC Københavns ageren i transfervinduet vækker ikke stor glæde hos FCK-fan Tobias Sonne Olsen fra Fanklubben.



FCN_250x257Højt at flyve, dybt at falde.

Da januar rullede ind, og transfervinduet åbnede, havde jeg en klar forventning: FCK skulle styrkes. Helst med en ny målmand og en skarp angriber. Nu, hvor vinduet er lukket, står jeg tilbage med én følelse – skuffelse. For jeg kan simpelthen ikke se, hvordan vi er bedre stillet nu, end vi var, da dommeren fløjtede af til sidste kamp før pausen.

Håb er ikke en strategi, men jeg klamrer mig desperat til tanken om, at jeg måske bare ikke forstår en skid af, hvad der foregår.

Vi har længe haft udfordringer på angriberposten – det forsøgte vi at fikse ved at hente en spiller i Vejle. Fair nok, men hvad gør vi så? Lejer ham ud igen et halvt år senere. Så vi står i præcis samme situation som før – med åbenlyse mangler, som ikke er blevet adresseret.

Lige nu har vi et ungt kæmpetalent, som jeg virkelig håber fortsætter sin udvikling, og en dyr stjerneangriber, der ikke scorer nok mål. Jeg håber, de begge rammer formen – men håb er stadig ikke en strategi i Nordens største fodboldklub.

Der skal være skarp konkurrence, så enhver indskifter træder på banen med en altopslugende sult efter at score. Den konkurrence har vi ikke. I stedet har vi en dyr, rutineret angriber med legende-status, men uden mål i støvlerne, og en ung, målsulten spiller, der risikerer at sidde ude – ikke på grund af præstationer, men på grund af økonomi.

Vi skulle have hentet en klasseangriber, der kunne presse både Corner og Chiaka. Ville vi så stå med tre målfarlige spillere og for få minutter at fordele? Måske. Men sådan er livet i en storklub.

Målmandskaosset, der stadig ulmer

Og så er der målmandsposten…

Som jeg nævnte i Tipsbladets deadlineshow, så virker det her transfervindue som en ung mand på et provinsdiskotek kl. 04:00 – desperat ledende efter en aftale, mens alle siger nej tak. Det føles, som om samtlige tidligere FCK-målmænd har fået tilbuddet om at komme tilbage, og de har alle pænt afslået.

Løsningen? En sidste-dags-lejeaftale på en målmand, der samme dag blev købt af en tysk storklub. Det er sikkert en dygtig keeper, men om et halvt år står vi tilbage med præcis samme problem. Ingen konkurrence til Trott, ingen langsigtet løsning.

Igen, måske har jeg misset noget. Men jeg forstår simpelthen ikke, hvordan vi ender i præcis samme situation om seks måneder – igen uden en målmand, igen uden en angriber.

Er FC København kommet styrket ud af transfervinduet?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Det positive (for der er da lidt)

Heldigvis er der også et lyspunkt: Robert er nu FCK’er på permanent basis! En fed spiller, der skaber den rette konkurrence på fløjene. Og med en forhåbentlig topformet Achouri på vej tilbage, kan vi få en offensiv, der rent faktisk skræmmer modstanderne.

Hvis vi skal vinde ligaen i år, kræver det benhård konkurrence – både fra startopstillingen og bænken. Spillerne skal mærke presset. De skal vide, at hvis de ikke leverer, står en sulten mand klar til at tage deres plads. Det er sådan en vindermentalitet bygges.

Jeg håber, Cornelius og Mattsson stepper op og viser sig frem. Jeg håber, at truppen kan presse hinanden til nye højder. Men igen… håb er ikke en strategi. Så jeg må bare stole på, at klubben ved, hvad de gør.







FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Lyon tager stor Nartey-beslutning



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Viaplay-boss langer ud efter AGF

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Tæt på utrolig kamprekord

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Hylder Manchester United-stjerne

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

FC Nordsjælland – Sønderjyske

AGF og OB var enige om at spille søndag

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Officielt: Her spilles AGF-OB

FC Midtjylland – FC København

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’