Højt at flyve, dybt at falde.
Da januar rullede ind, og transfervinduet åbnede, havde jeg en klar forventning: FCK skulle styrkes. Helst med en ny målmand og en skarp angriber. Nu, hvor vinduet er lukket, står jeg tilbage med én følelse – skuffelse. For jeg kan simpelthen ikke se, hvordan vi er bedre stillet nu, end vi var, da dommeren fløjtede af til sidste kamp før pausen.
Håb er ikke en strategi, men jeg klamrer mig desperat til tanken om, at jeg måske bare ikke forstår en skid af, hvad der foregår.
Vi har længe haft udfordringer på angriberposten – det forsøgte vi at fikse ved at hente en spiller i Vejle. Fair nok, men hvad gør vi så? Lejer ham ud igen et halvt år senere. Så vi står i præcis samme situation som før – med åbenlyse mangler, som ikke er blevet adresseret.
Lige nu har vi et ungt kæmpetalent, som jeg virkelig håber fortsætter sin udvikling, og en dyr stjerneangriber, der ikke scorer nok mål. Jeg håber, de begge rammer formen – men håb er stadig ikke en strategi i Nordens største fodboldklub.
Der skal være skarp konkurrence, så enhver indskifter træder på banen med en altopslugende sult efter at score. Den konkurrence har vi ikke. I stedet har vi en dyr, rutineret angriber med legende-status, men uden mål i støvlerne, og en ung, målsulten spiller, der risikerer at sidde ude – ikke på grund af præstationer, men på grund af økonomi.Vi skulle have hentet en klasseangriber, der kunne presse både Corner og Chiaka. Ville vi så stå med tre målfarlige spillere og for få minutter at fordele? Måske. Men sådan er livet i en storklub.
Målmandskaosset, der stadig ulmer
Og så er der målmandsposten…
Som jeg nævnte i Tipsbladets deadlineshow, så virker det her transfervindue som en ung mand på et provinsdiskotek kl. 04:00 – desperat ledende efter en aftale, mens alle siger nej tak. Det føles, som om samtlige tidligere FCK-målmænd har fået tilbuddet om at komme tilbage, og de har alle pænt afslået.
Løsningen? En sidste-dags-lejeaftale på en målmand, der samme dag blev købt af en tysk storklub. Det er sikkert en dygtig keeper, men om et halvt år står vi tilbage med præcis samme problem. Ingen konkurrence til Trott, ingen langsigtet løsning.
Igen, måske har jeg misset noget. Men jeg forstår simpelthen ikke, hvordan vi ender i præcis samme situation om seks måneder – igen uden en målmand, igen uden en angriber.
Er FC København kommet styrket ud af transfervinduet?
0 Votes
Det positive (for der er da lidt)
Heldigvis er der også et lyspunkt: Robert er nu FCK’er på permanent basis! En fed spiller, der skaber den rette konkurrence på fløjene. Og med en forhåbentlig topformet Achouri på vej tilbage, kan vi få en offensiv, der rent faktisk skræmmer modstanderne.
Hvis vi skal vinde ligaen i år, kræver det benhård konkurrence – både fra startopstillingen og bænken. Spillerne skal mærke presset. De skal vide, at hvis de ikke leverer, står en sulten mand klar til at tage deres plads. Det er sådan en vindermentalitet bygges.
Jeg håber, Cornelius og Mattsson stepper op og viser sig frem. Jeg håber, at truppen kan presse hinanden til nye højder. Men igen… håb er ikke en strategi. Så jeg må bare stole på, at klubben ved, hvad de gør.

HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
Steve Cooper varsler store ændringer
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER