Højt at flyve, dybt at falde.
Da januar rullede ind, og transfervinduet åbnede, havde jeg en klar forventning: FCK skulle styrkes. Helst med en ny målmand og en skarp angriber. Nu, hvor vinduet er lukket, står jeg tilbage med én følelse – skuffelse. For jeg kan simpelthen ikke se, hvordan vi er bedre stillet nu, end vi var, da dommeren fløjtede af til sidste kamp før pausen.
Håb er ikke en strategi, men jeg klamrer mig desperat til tanken om, at jeg måske bare ikke forstår en skid af, hvad der foregår.
Vi har længe haft udfordringer på angriberposten – det forsøgte vi at fikse ved at hente en spiller i Vejle. Fair nok, men hvad gør vi så? Lejer ham ud igen et halvt år senere. Så vi står i præcis samme situation som før – med åbenlyse mangler, som ikke er blevet adresseret.
Lige nu har vi et ungt kæmpetalent, som jeg virkelig håber fortsætter sin udvikling, og en dyr stjerneangriber, der ikke scorer nok mål. Jeg håber, de begge rammer formen – men håb er stadig ikke en strategi i Nordens største fodboldklub.
Der skal være skarp konkurrence, så enhver indskifter træder på banen med en altopslugende sult efter at score. Den konkurrence har vi ikke. I stedet har vi en dyr, rutineret angriber med legende-status, men uden mål i støvlerne, og en ung, målsulten spiller, der risikerer at sidde ude – ikke på grund af præstationer, men på grund af økonomi.Vi skulle have hentet en klasseangriber, der kunne presse både Corner og Chiaka. Ville vi så stå med tre målfarlige spillere og for få minutter at fordele? Måske. Men sådan er livet i en storklub.
Målmandskaosset, der stadig ulmer
Og så er der målmandsposten…
Som jeg nævnte i Tipsbladets deadlineshow, så virker det her transfervindue som en ung mand på et provinsdiskotek kl. 04:00 – desperat ledende efter en aftale, mens alle siger nej tak. Det føles, som om samtlige tidligere FCK-målmænd har fået tilbuddet om at komme tilbage, og de har alle pænt afslået.
Løsningen? En sidste-dags-lejeaftale på en målmand, der samme dag blev købt af en tysk storklub. Det er sikkert en dygtig keeper, men om et halvt år står vi tilbage med præcis samme problem. Ingen konkurrence til Trott, ingen langsigtet løsning.
Igen, måske har jeg misset noget. Men jeg forstår simpelthen ikke, hvordan vi ender i præcis samme situation om seks måneder – igen uden en målmand, igen uden en angriber.
Er FC København kommet styrket ud af transfervinduet?
0 Votes
Det positive (for der er da lidt)
Heldigvis er der også et lyspunkt: Robert er nu FCK’er på permanent basis! En fed spiller, der skaber den rette konkurrence på fløjene. Og med en forhåbentlig topformet Achouri på vej tilbage, kan vi få en offensiv, der rent faktisk skræmmer modstanderne.
Hvis vi skal vinde ligaen i år, kræver det benhård konkurrence – både fra startopstillingen og bænken. Spillerne skal mærke presset. De skal vide, at hvis de ikke leverer, står en sulten mand klar til at tage deres plads. Det er sådan en vindermentalitet bygges.
Jeg håber, Cornelius og Mattsson stepper op og viser sig frem. Jeg håber, at truppen kan presse hinanden til nye højder. Men igen… håb er ikke en strategi. Så jeg må bare stole på, at klubben ved, hvad de gør.

INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
AVIS Jagter Christian Nørgaard
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
FCK-bænken var rasende!
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER