Højt at flyve, dybt at falde.
Da januar rullede ind, og transfervinduet åbnede, havde jeg en klar forventning: FCK skulle styrkes. Helst med en ny målmand og en skarp angriber. Nu, hvor vinduet er lukket, står jeg tilbage med én følelse – skuffelse. For jeg kan simpelthen ikke se, hvordan vi er bedre stillet nu, end vi var, da dommeren fløjtede af til sidste kamp før pausen.
Håb er ikke en strategi, men jeg klamrer mig desperat til tanken om, at jeg måske bare ikke forstår en skid af, hvad der foregår.
Vi har længe haft udfordringer på angriberposten – det forsøgte vi at fikse ved at hente en spiller i Vejle. Fair nok, men hvad gør vi så? Lejer ham ud igen et halvt år senere. Så vi står i præcis samme situation som før – med åbenlyse mangler, som ikke er blevet adresseret.
Lige nu har vi et ungt kæmpetalent, som jeg virkelig håber fortsætter sin udvikling, og en dyr stjerneangriber, der ikke scorer nok mål. Jeg håber, de begge rammer formen – men håb er stadig ikke en strategi i Nordens største fodboldklub.
Der skal være skarp konkurrence, så enhver indskifter træder på banen med en altopslugende sult efter at score. Den konkurrence har vi ikke. I stedet har vi en dyr, rutineret angriber med legende-status, men uden mål i støvlerne, og en ung, målsulten spiller, der risikerer at sidde ude – ikke på grund af præstationer, men på grund af økonomi.Vi skulle have hentet en klasseangriber, der kunne presse både Corner og Chiaka. Ville vi så stå med tre målfarlige spillere og for få minutter at fordele? Måske. Men sådan er livet i en storklub.
Målmandskaosset, der stadig ulmer
Og så er der målmandsposten…
Som jeg nævnte i Tipsbladets deadlineshow, så virker det her transfervindue som en ung mand på et provinsdiskotek kl. 04:00 – desperat ledende efter en aftale, mens alle siger nej tak. Det føles, som om samtlige tidligere FCK-målmænd har fået tilbuddet om at komme tilbage, og de har alle pænt afslået.
Løsningen? En sidste-dags-lejeaftale på en målmand, der samme dag blev købt af en tysk storklub. Det er sikkert en dygtig keeper, men om et halvt år står vi tilbage med præcis samme problem. Ingen konkurrence til Trott, ingen langsigtet løsning.
Igen, måske har jeg misset noget. Men jeg forstår simpelthen ikke, hvordan vi ender i præcis samme situation om seks måneder – igen uden en målmand, igen uden en angriber.
Er FC København kommet styrket ud af transfervinduet?
0 Votes
Det positive (for der er da lidt)
Heldigvis er der også et lyspunkt: Robert er nu FCK’er på permanent basis! En fed spiller, der skaber den rette konkurrence på fløjene. Og med en forhåbentlig topformet Achouri på vej tilbage, kan vi få en offensiv, der rent faktisk skræmmer modstanderne.
Hvis vi skal vinde ligaen i år, kræver det benhård konkurrence – både fra startopstillingen og bænken. Spillerne skal mærke presset. De skal vide, at hvis de ikke leverer, står en sulten mand klar til at tage deres plads. Det er sådan en vindermentalitet bygges.
Jeg håber, Cornelius og Mattsson stepper op og viser sig frem. Jeg håber, at truppen kan presse hinanden til nye højder. Men igen… håb er ikke en strategi. Så jeg må bare stole på, at klubben ved, hvad de gør.

LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Verdensstjernes søn landet i København
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
NYHEDER
Topscorer færdig
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
MEDIE
På blokken i danskerklub
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER