Kære FC København – håb er ikke en strategi!

FC Københavns ageren i transfervinduet vækker ikke stor glæde hos FCK-fan Tobias Sonne Olsen fra Fanklubben.



FCN_250x257Højt at flyve, dybt at falde.

Da januar rullede ind, og transfervinduet åbnede, havde jeg en klar forventning: FCK skulle styrkes. Helst med en ny målmand og en skarp angriber. Nu, hvor vinduet er lukket, står jeg tilbage med én følelse – skuffelse. For jeg kan simpelthen ikke se, hvordan vi er bedre stillet nu, end vi var, da dommeren fløjtede af til sidste kamp før pausen.

Håb er ikke en strategi, men jeg klamrer mig desperat til tanken om, at jeg måske bare ikke forstår en skid af, hvad der foregår.

Vi har længe haft udfordringer på angriberposten – det forsøgte vi at fikse ved at hente en spiller i Vejle. Fair nok, men hvad gør vi så? Lejer ham ud igen et halvt år senere. Så vi står i præcis samme situation som før – med åbenlyse mangler, som ikke er blevet adresseret.

Lige nu har vi et ungt kæmpetalent, som jeg virkelig håber fortsætter sin udvikling, og en dyr stjerneangriber, der ikke scorer nok mål. Jeg håber, de begge rammer formen – men håb er stadig ikke en strategi i Nordens største fodboldklub.

Der skal være skarp konkurrence, så enhver indskifter træder på banen med en altopslugende sult efter at score. Den konkurrence har vi ikke. I stedet har vi en dyr, rutineret angriber med legende-status, men uden mål i støvlerne, og en ung, målsulten spiller, der risikerer at sidde ude – ikke på grund af præstationer, men på grund af økonomi.

Vi skulle have hentet en klasseangriber, der kunne presse både Corner og Chiaka. Ville vi så stå med tre målfarlige spillere og for få minutter at fordele? Måske. Men sådan er livet i en storklub.

Målmandskaosset, der stadig ulmer

Og så er der målmandsposten…

Som jeg nævnte i Tipsbladets deadlineshow, så virker det her transfervindue som en ung mand på et provinsdiskotek kl. 04:00 – desperat ledende efter en aftale, mens alle siger nej tak. Det føles, som om samtlige tidligere FCK-målmænd har fået tilbuddet om at komme tilbage, og de har alle pænt afslået.

Løsningen? En sidste-dags-lejeaftale på en målmand, der samme dag blev købt af en tysk storklub. Det er sikkert en dygtig keeper, men om et halvt år står vi tilbage med præcis samme problem. Ingen konkurrence til Trott, ingen langsigtet løsning.

Igen, måske har jeg misset noget. Men jeg forstår simpelthen ikke, hvordan vi ender i præcis samme situation om seks måneder – igen uden en målmand, igen uden en angriber.

Er FC København kommet styrket ud af transfervinduet?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Det positive (for der er da lidt)

Heldigvis er der også et lyspunkt: Robert er nu FCK’er på permanent basis! En fed spiller, der skaber den rette konkurrence på fløjene. Og med en forhåbentlig topformet Achouri på vej tilbage, kan vi få en offensiv, der rent faktisk skræmmer modstanderne.

Hvis vi skal vinde ligaen i år, kræver det benhård konkurrence – både fra startopstillingen og bænken. Spillerne skal mærke presset. De skal vide, at hvis de ikke leverer, står en sulten mand klar til at tage deres plads. Det er sådan en vindermentalitet bygges.

Jeg håber, Cornelius og Mattsson stepper op og viser sig frem. Jeg håber, at truppen kan presse hinanden til nye højder. Men igen… håb er ikke en strategi. Så jeg må bare stole på, at klubben ved, hvad de gør.





Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Danmark – Nordmakedonien

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

FC København jagter Neestrup-erstatning



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Nu flytter anfører til Danmark

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Brøndby-handel er kollapset

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Philip Billing tabte kæben

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Helt på røven over Victor Froholdt

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Det er Neestrups tre største fejl

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’