Kære FC København – håb er ikke en strategi!

FC Københavns ageren i transfervinduet vækker ikke stor glæde hos FCK-fan Tobias Sonne Olsen fra Fanklubben.



FCN_250x257Højt at flyve, dybt at falde.

Da januar rullede ind, og transfervinduet åbnede, havde jeg en klar forventning: FCK skulle styrkes. Helst med en ny målmand og en skarp angriber. Nu, hvor vinduet er lukket, står jeg tilbage med én følelse – skuffelse. For jeg kan simpelthen ikke se, hvordan vi er bedre stillet nu, end vi var, da dommeren fløjtede af til sidste kamp før pausen.

Håb er ikke en strategi, men jeg klamrer mig desperat til tanken om, at jeg måske bare ikke forstår en skid af, hvad der foregår.

Vi har længe haft udfordringer på angriberposten – det forsøgte vi at fikse ved at hente en spiller i Vejle. Fair nok, men hvad gør vi så? Lejer ham ud igen et halvt år senere. Så vi står i præcis samme situation som før – med åbenlyse mangler, som ikke er blevet adresseret.

Lige nu har vi et ungt kæmpetalent, som jeg virkelig håber fortsætter sin udvikling, og en dyr stjerneangriber, der ikke scorer nok mål. Jeg håber, de begge rammer formen – men håb er stadig ikke en strategi i Nordens største fodboldklub.

Der skal være skarp konkurrence, så enhver indskifter træder på banen med en altopslugende sult efter at score. Den konkurrence har vi ikke. I stedet har vi en dyr, rutineret angriber med legende-status, men uden mål i støvlerne, og en ung, målsulten spiller, der risikerer at sidde ude – ikke på grund af præstationer, men på grund af økonomi.

Vi skulle have hentet en klasseangriber, der kunne presse både Corner og Chiaka. Ville vi så stå med tre målfarlige spillere og for få minutter at fordele? Måske. Men sådan er livet i en storklub.

Målmandskaosset, der stadig ulmer

Og så er der målmandsposten…

Som jeg nævnte i Tipsbladets deadlineshow, så virker det her transfervindue som en ung mand på et provinsdiskotek kl. 04:00 – desperat ledende efter en aftale, mens alle siger nej tak. Det føles, som om samtlige tidligere FCK-målmænd har fået tilbuddet om at komme tilbage, og de har alle pænt afslået.

Løsningen? En sidste-dags-lejeaftale på en målmand, der samme dag blev købt af en tysk storklub. Det er sikkert en dygtig keeper, men om et halvt år står vi tilbage med præcis samme problem. Ingen konkurrence til Trott, ingen langsigtet løsning.

Igen, måske har jeg misset noget. Men jeg forstår simpelthen ikke, hvordan vi ender i præcis samme situation om seks måneder – igen uden en målmand, igen uden en angriber.

Er FC København kommet styrket ud af transfervinduet?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Det positive (for der er da lidt)

Heldigvis er der også et lyspunkt: Robert er nu FCK’er på permanent basis! En fed spiller, der skaber den rette konkurrence på fløjene. Og med en forhåbentlig topformet Achouri på vej tilbage, kan vi få en offensiv, der rent faktisk skræmmer modstanderne.

Hvis vi skal vinde ligaen i år, kræver det benhård konkurrence – både fra startopstillingen og bænken. Spillerne skal mærke presset. De skal vide, at hvis de ikke leverer, står en sulten mand klar til at tage deres plads. Det er sådan en vindermentalitet bygges.

Jeg håber, Cornelius og Mattsson stepper op og viser sig frem. Jeg håber, at truppen kan presse hinanden til nye højder. Men igen… håb er ikke en strategi. Så jeg må bare stole på, at klubben ved, hvad de gør.





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Det er aldrig sket før

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby IF – Sønderjyske

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Nu klager FC Barcelona igen

Chelsea – Manchester United

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Helt vild med Brøndby-profil

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Ivan Toney klar på choktransfer