Efter to måneder uden en permanent cheftræner har AaB fundet den nye mand i spidsen for 1.-divisionsklubben.
Valget er faldet på den tidligere U21-landstræner Steffen Højer, der tiltræder som cheftræner med det samme.
Det oplyser den nordjyske fodboldklub på sin hjemmeside.
– Helt naturligt har vi i de seneste dage speedet vores proces op omkring ansættelsen af en ny cheftræner, og vi er glade for, at Steffen Højer har takket ja til opgaven, siger direktør Michael Tuxen Boll.
– Udover sine fodboldfaglige kompetencer så deler Steffen vores værdier, ligesom han er i harmoni med vores overordnede strategi om at skabe resultater i sammenhæng med et stærkt bidrag fra AaB Akademiet.
Steffen Højer var ledig på markedet, efter han tidligere på sommeren stoppede som U21-landstræner efter EM-slutrunden. Det job havde han haft siden 2023.
Den tidligere superligaangriber, der blandt andet tørnede ud for netop AaB, stoppede sin aktive karriere i 2008 og fik siden forskellige roller i Viborg FF.
Fra 2017 til 2019 var han cheftræner for de grønblusede midtjyder, inden han blev fyret efter en manglende oprykning fra 1. division. Denne gang vil han dog lykkes med den mission i AaB.
– Målet for en nedrykker vil altid være at blive oprykker, men vi er ydmyge over for rækkens øvrige hold og har respekt for vores situation, men det er klart, at det er vores ambition at få skabt det rette fundament, den rigtige udvikling og de nødvendige præstationer og resultater, der kan bringe os derhen, hvor vi alle ønsker det, siger Steffen Højer.
I den nordjyske klub overtager han roret fra Bo Zinck, der midlertidigt har stået med ansvaret, siden AaB efter nedrykningen i maj skilte sig af med Kristoffer Wichmann efter kort tids ansættelse.
Bo Zinck vil fortsætte i klubben som assistenttræner for den nyudnævnte chef.
Det var ikke kun Kristoffer Wichmann, der blev fyret efter nedrykningen.
Også sportschef James Gow røg, og for mindre end en uge siden fandt AaB hans erstatning i form af 44-årige John Møller, der kommer til fra en stilling som rekrutteringschef i Brøndby. Han tiltræder først sin stilling i AaB til september.
De nye ansættelser kommer efter en periode med stormvejr i Aalborg som følge af nedrykningen.
Kort efter afskeden med cheftræneren og sportschefen sagde også bestyrelsesformand Jan Peters farvel i juni, da han trak sig fra posten efter en længere periode med uro omkring klubben og utilfredse fans.
Kritikken var særligt rettet mod Jan Peters og resten af den tyske investorgruppe Sports Strategy Excellence 22 (SSE22), der også har trukket sig fra den daglige drift af klubben.
/ritzau/
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
TOPNYHED
Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
Tadej vil gerne – holdet siger nej
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Landstræner hylder formstærk FCK-profil
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
Silkeborg og Brøndby brager sammen
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
NYHEDER
Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
NYHEDER
‘En af de største nogensinde’
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
MEDIE
Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
TOPNYHED
Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo
TOPNYHED
Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
INTERVIEW
Neestrup fremhæver Mads Emil Madsen
TOPNYHED
Rasmus Højlund pryder forsiden
Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.
TOPNYHED
Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen
EKSKLUSIVT
– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven
INTERVIEW
Bo Henriksen med hård erkendelse
Suveræn dansk sejr
NYHEDER
– Der er langt endnu
NYHEDER
Dansker med uheldig hovedrolle i Serie A
OPTAKT
Sønderjyske – Vejle Boldklub
NYHEDER
Premier League-klub fyrer cheftræner
TOPNYHED
AaB-boss revser politiet: ‘Under al kritik’
AVIS
Storklub meldes varm på Adam Daghim
San Diego-danskere fik skurkeroller i playoff-kamp
INTERVIEW