Sebastian Otoa er i gang med sit helt store gennembrud.
Den blot 19-årige forsvarsspiller har i denne sæson spillet 12 NordicBet Liga-kampe for AaB, hvori det er blevet til to kasser.
De flotte præstationer blev også bemærket af U21-landstræner Steffen Højer, der i oktober udtog Sebastian Otoa.
Udtagelsen kom som et kæmpe chok for den unge AaB-spiller, fortæller han til Tipsbladet.
Blev du overrasket, da Steffen ringede?
– Ja, det gjorde jeg!
– Jeg havde slet ikke regnet med, at jeg kunne blive udtaget, men det var super fedt.
– Jeg fik det at vide af vores fysioterapeut. Han kom ind og sagde tillykke til mig, og så sagde jeg: ’med hvad?’, for jeg vidste ikke, hvad han snakkede om.
– Så for fortalte han, hvad det var, og så var jeg næsten helt i chok, for jeg vidste ikke, hvad jeg skulle sige, fortæller Otoa til Tipsbladet.
Selvom den unge dansker ikke fik spilletid, så var det stadig en stor oplevelse at være udtaget.
– Det var fedt at være med, og det var slet ikke noget, jeg havde regnet med.
– Det var fedt at prøve at være med der, for der er mange, der er et par år ældre end mig, men som har prøvet en masse allerede.
– Jeg kunne tage en masse med derfra.
– De andre spillere var rigtig gode til at tage imod mod på holdet. Jeg fik en masse hjælp osv.
– Der blev spillet god fodbold på det hold, og det går rigtig stærkt, så det var fedt at prøve.
– Nu håber jeg selvfølgelig, jeg kan komme med nogle af de næste gange, fortæller Otoa.
Artiklen fortsætter under billedet.
Foto: Imago
Stor tillid fra Hiljemark
Sebastian Otoa har været at finde i AaB’s startopstillingen i størstedelen af sæsonen, og den store tillid har han nydt op af.
– Det har været super dejligt at kunne spille. Det er det, man træner for hver dag.
– Det er fedt at få en masse spilletid og udvikle sig i kampene, og jeg kan lære en masse af de ældre, der har været gennem mange ting og har mange erfaringer.
– Thelander og Lars Kramer har været gode til at hjælpe mig inde på banen i forhold til positioner og sådanne ting, fortæller Otoa.
AaB er ved at finde melodien igen, efter man i sidste sæson rykkede ud af Superligaen, og det ramte hårdt i truppen.
– Det var lidt specielt at rykke ned, for jeg er jo stadig ung, så jeg har ikke være gennem så mange ting, så det var meget specielt.
– Jeg har ikke været i klubben i så lang tid, så det var mærkeligt, men jeg så det også som en mulighed for mig for at få spilletid.
– Nogle af dem, der har været her i lang tid og er vokset op i Aalborg, de var hårdt ramt, da vi rykkede ned, siger Otoa.
Spændende fremtid
AaB’s sportsdirektør, Ole Jan Kappmeier, har tidligere fortalt til Tipsbladet, at flere klubber har vist interesse i Sebastian Otoa.
Otoa forsøger at holde snuden i sporet, selvom det da er dejligt at høre om interesse.
– Det er fedt, og det viser, de tror på mig, og de ser, at jeg kan komme langt i klubben, så det er fedt at få det at vide.
– Det er dejligt at få at vide, at folk ser på en, men jeg prøver ikke at tænke så meget over det, så det ikke stiger mig til hovedet og går ud over kampe og træning.
– Jeg prøver at tage det, som det kommer. Lige nu er jeg i AaB, og jeg spiller her, og så tager jeg en dag ad gangen.
– Min plan er at spille Superliga med AaB, for det kunne være super fedt at få os op igen og så spille i den bedste række, fortæller Sebastian Otoa.
Otoa forlængede sin kontrakt i sommer, og den løber nu til sommeren 2027.
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT
Schweiz – Canada
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
OPTAKT
Colombia – DR Congo
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
TRANSFER