AB og Roda enige om Thelander-pris

Rasmus Thelander har imponeret Roda under 10 dages prøvetræning. Det lugter af et sommerskifte, og AB får over to millioner kroner, hvis handlen går igennem.



Egentlig ønskede AB at forlænge sin kontrakt med Rasmus Thelander, der udløber til sommer, men den 20-årige forsvarsspiller har imponeret under et 10 dage langt prøveophold i hollandske Roda.

Derfor kan Thelander snart være fortid i AB. Klubbens tekniske direktør Gerard Wielaert udtalte sig mandag meget positivt om mulighederne for at skrive kontrakt med AB-spilleren. Siden spillede han 90 minutter og scorede i en træningskamp, som han og holdkammeraterne vandt med 4-0.

– Vores udgangspunkt er stadig, at vi som minimum beholder ham til sommer, om han kan blive her længere, handler om det videre forløb i blandt andet det her. Roda synes, Rasmus har gjort det godt, og vi forlængede jo også prøvetræningen fra en uge til 10 dage, så de kunne se ham i træningskampen tirsdag. De er ikke blevet konkrete endnu, og de skal nok lige evaluere lidt mere på hans prøvetræning, og så kommer de formentlig med en tilbagemelding, siger AB-sportschef John Møller til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Roda overvejer Thelander-køb

Allerede inden Thelander tog til Holland, aftalte Roda og AB betingelserne for en aftale gældende fra sommer. AB har krav på kompensation for udvikling af spillere, selv om hans kontrakt udløber.

– Vi gjorde hinanden en tjeneste, inden Rasmus tog derned, ved at aftale rammerne for, hvordan aftalen skal se ud, hvis de ønsker at tilknytte ham. Hvis man ser på FIFA’s regelsæt for uddannelseskompensation, så har vi krav på et beløb på den gode side af 300.000 euro (2,2 millioner kroner red.). Derudover kan man jo aftale yderligere, uden at jeg ønsker at gå i detaljer omkring det, siger han.

John Møller slår desuden fast, at klubberne ikke har diskuteret et januar-skifte for Rasmus Thelander, og at alle parter ser ud til at være indstillede på, at han bliver i AB resten af sæsonen.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Store navne kan forlade Brøndby IF

To danskere færdige i norsk klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Det kommer til at trække ud

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Intet aftryk!

Aldrig nogensinde FCK

Salah har undskyldt

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Vild Diant Ramaj-historie

‘Han skal ingen steder’

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Dansker trukket ind i skandalesag

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Dansker færdig i Ajax?

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Storklubber følger FCN-juvel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

FC Barcelona går på rov i danskerklub

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld

Er dette Oliver Christensens næste klub?