Egentlig ønskede AB at forlænge sin kontrakt med Rasmus Thelander, der udløber til sommer, men den 20-årige forsvarsspiller har imponeret under et 10 dage langt prøveophold i hollandske Roda.
Derfor kan Thelander snart være fortid i AB. Klubbens tekniske direktør Gerard Wielaert udtalte sig mandag meget positivt om mulighederne for at skrive kontrakt med AB-spilleren. Siden spillede han 90 minutter og scorede i en træningskamp, som han og holdkammeraterne vandt med 4-0.
– Vores udgangspunkt er stadig, at vi som minimum beholder ham til sommer, om han kan blive her længere, handler om det videre forløb i blandt andet det her. Roda synes, Rasmus har gjort det godt, og vi forlængede jo også prøvetræningen fra en uge til 10 dage, så de kunne se ham i træningskampen tirsdag. De er ikke blevet konkrete endnu, og de skal nok lige evaluere lidt mere på hans prøvetræning, og så kommer de formentlig med en tilbagemelding, siger AB-sportschef John Møller til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Roda overvejer Thelander-køb
Allerede inden Thelander tog til Holland, aftalte Roda og AB betingelserne for en aftale gældende fra sommer. AB har krav på kompensation for udvikling af spillere, selv om hans kontrakt udløber.
– Vi gjorde hinanden en tjeneste, inden Rasmus tog derned, ved at aftale rammerne for, hvordan aftalen skal se ud, hvis de ønsker at tilknytte ham. Hvis man ser på FIFA’s regelsæt for uddannelseskompensation, så har vi krav på et beløb på den gode side af 300.000 euro (2,2 millioner kroner red.). Derudover kan man jo aftale yderligere, uden at jeg ønsker at gå i detaljer omkring det, siger han.
John Møller slår desuden fast, at klubberne ikke har diskuteret et januar-skifte for Rasmus Thelander, og at alle parter ser ud til at være indstillede på, at han bliver i AB resten af sæsonen.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han