AB og Roda enige om Thelander-pris

Rasmus Thelander har imponeret Roda under 10 dages prøvetræning. Det lugter af et sommerskifte, og AB får over to millioner kroner, hvis handlen går igennem.



Egentlig ønskede AB at forlænge sin kontrakt med Rasmus Thelander, der udløber til sommer, men den 20-årige forsvarsspiller har imponeret under et 10 dage langt prøveophold i hollandske Roda.

Derfor kan Thelander snart være fortid i AB. Klubbens tekniske direktør Gerard Wielaert udtalte sig mandag meget positivt om mulighederne for at skrive kontrakt med AB-spilleren. Siden spillede han 90 minutter og scorede i en træningskamp, som han og holdkammeraterne vandt med 4-0.

– Vores udgangspunkt er stadig, at vi som minimum beholder ham til sommer, om han kan blive her længere, handler om det videre forløb i blandt andet det her. Roda synes, Rasmus har gjort det godt, og vi forlængede jo også prøvetræningen fra en uge til 10 dage, så de kunne se ham i træningskampen tirsdag. De er ikke blevet konkrete endnu, og de skal nok lige evaluere lidt mere på hans prøvetræning, og så kommer de formentlig med en tilbagemelding, siger AB-sportschef John Møller til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Roda overvejer Thelander-køb

Allerede inden Thelander tog til Holland, aftalte Roda og AB betingelserne for en aftale gældende fra sommer. AB har krav på kompensation for udvikling af spillere, selv om hans kontrakt udløber.

– Vi gjorde hinanden en tjeneste, inden Rasmus tog derned, ved at aftale rammerne for, hvordan aftalen skal se ud, hvis de ønsker at tilknytte ham. Hvis man ser på FIFA’s regelsæt for uddannelseskompensation, så har vi krav på et beløb på den gode side af 300.000 euro (2,2 millioner kroner red.). Derudover kan man jo aftale yderligere, uden at jeg ønsker at gå i detaljer omkring det, siger han.

John Møller slår desuden fast, at klubberne ikke har diskuteret et januar-skifte for Rasmus Thelander, og at alle parter ser ud til at være indstillede på, at han bliver i AB resten af sæsonen.





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Belgien – Egypten

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Roser Superliga-klub: Godt set! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet