AB og Roda enige om Thelander-pris

Rasmus Thelander har imponeret Roda under 10 dages prøvetræning. Det lugter af et sommerskifte, og AB får over to millioner kroner, hvis handlen går igennem.



Egentlig ønskede AB at forlænge sin kontrakt med Rasmus Thelander, der udløber til sommer, men den 20-årige forsvarsspiller har imponeret under et 10 dage langt prøveophold i hollandske Roda.

Derfor kan Thelander snart være fortid i AB. Klubbens tekniske direktør Gerard Wielaert udtalte sig mandag meget positivt om mulighederne for at skrive kontrakt med AB-spilleren. Siden spillede han 90 minutter og scorede i en træningskamp, som han og holdkammeraterne vandt med 4-0.

– Vores udgangspunkt er stadig, at vi som minimum beholder ham til sommer, om han kan blive her længere, handler om det videre forløb i blandt andet det her. Roda synes, Rasmus har gjort det godt, og vi forlængede jo også prøvetræningen fra en uge til 10 dage, så de kunne se ham i træningskampen tirsdag. De er ikke blevet konkrete endnu, og de skal nok lige evaluere lidt mere på hans prøvetræning, og så kommer de formentlig med en tilbagemelding, siger AB-sportschef John Møller til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Roda overvejer Thelander-køb

Allerede inden Thelander tog til Holland, aftalte Roda og AB betingelserne for en aftale gældende fra sommer. AB har krav på kompensation for udvikling af spillere, selv om hans kontrakt udløber.

– Vi gjorde hinanden en tjeneste, inden Rasmus tog derned, ved at aftale rammerne for, hvordan aftalen skal se ud, hvis de ønsker at tilknytte ham. Hvis man ser på FIFA’s regelsæt for uddannelseskompensation, så har vi krav på et beløb på den gode side af 300.000 euro (2,2 millioner kroner red.). Derudover kan man jo aftale yderligere, uden at jeg ønsker at gå i detaljer omkring det, siger han.

John Møller slår desuden fast, at klubberne ikke har diskuteret et januar-skifte for Rasmus Thelander, og at alle parter ser ud til at være indstillede på, at han bliver i AB resten af sæsonen.





Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Vild med ny Eriksen-løsning

FC København interesseret i denne angriber

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Køber sig ind i dansk klub

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Trist Kvistgaarden-melding

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Peger på mulig gave til FCK

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Rigtig dårlig melding

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

De vil hente Andreas Maxsø

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år