Efter kun en enkelt sæson på næsthøjeste niveau er fodboldklubben AC Horsens atter at finde i 3F Superligaen, når næste sæson indledes efter sommerferien.
Det står klart, efter at holdet på overbevisende manér slog FC Fredericia på Monjasa Park med 4-0 og derfor ikke længere kan indhentes af FC Helsingør.
Oprykningen kom i hus på baggrund af et flot forår, hvor østjyderne har hentet 23 point ud af 27 mulige og været ubesejret i oprykningsspillet.
Mandag aften var ingen undtagelse for succesen, hvor to scoringer midt i første halvleg grundlagde en stensikker sejr for Horsens.
I sidste runde af 1. division skal Horsens i aktion mod Hvidovre, mens FC Fredericia møder Lyngby, der også sikrede sig oprykning mandag.
Spillet bølgede frem og tilbage i begyndelsen af kampen i Fredericia, hvor begge hold kom frem til flere fine forsøg.
Som opgøret skred frem, trykkede Horsens dog på, og det resulterede i to hurtige scoringer efterfulgt af hinanden.
Først skød kantspilleren Lirim Qamili bolden i mål efter et forsvarskoks i det 23. minut, og så fordoblede midtbanespilleren Moses Opondo føringen fire minutter senere.
Lirim Qamili kom igen på måltavlen, da han et minut inde i anden halvleg gjorde det til 3-0 på et skud til det lange hjørne.
Målet punkterede Fredericia for en stund, men mod slutningen af kampen pressede holdet på for en reducering. Den kom dog aldrig.
I stedet blev det til endnu en Horsens-scoring, da angriberen Anders Jacobsen elegant loppede bolden i mål til slutstillingen 4-0.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
Arsenal vinder og lægger pres på City
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Tottenham henter forløsende sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
