Efter kun en enkelt sæson på næsthøjeste niveau er fodboldklubben AC Horsens atter at finde i 3F Superligaen, når næste sæson indledes efter sommerferien.
Det står klart, efter at holdet på overbevisende manér slog FC Fredericia på Monjasa Park med 4-0 og derfor ikke længere kan indhentes af FC Helsingør.
Oprykningen kom i hus på baggrund af et flot forår, hvor østjyderne har hentet 23 point ud af 27 mulige og været ubesejret i oprykningsspillet.
Mandag aften var ingen undtagelse for succesen, hvor to scoringer midt i første halvleg grundlagde en stensikker sejr for Horsens.
I sidste runde af 1. division skal Horsens i aktion mod Hvidovre, mens FC Fredericia møder Lyngby, der også sikrede sig oprykning mandag.
Spillet bølgede frem og tilbage i begyndelsen af kampen i Fredericia, hvor begge hold kom frem til flere fine forsøg.
Som opgøret skred frem, trykkede Horsens dog på, og det resulterede i to hurtige scoringer efterfulgt af hinanden.
Først skød kantspilleren Lirim Qamili bolden i mål efter et forsvarskoks i det 23. minut, og så fordoblede midtbanespilleren Moses Opondo føringen fire minutter senere.
Lirim Qamili kom igen på måltavlen, da han et minut inde i anden halvleg gjorde det til 3-0 på et skud til det lange hjørne.
Målet punkterede Fredericia for en stund, men mod slutningen af kampen pressede holdet på for en reducering. Den kom dog aldrig.
I stedet blev det til endnu en Horsens-scoring, da angriberen Anders Jacobsen elegant loppede bolden i mål til slutstillingen 4-0.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
OPTAKT
Ecuador – Curacao
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Sønderjyske køber ny cheftræner
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
OPTAKT
USA – Australien
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
