Efter kun en enkelt sæson på næsthøjeste niveau er fodboldklubben AC Horsens atter at finde i 3F Superligaen, når næste sæson indledes efter sommerferien.
Det står klart, efter at holdet på overbevisende manér slog FC Fredericia på Monjasa Park med 4-0 og derfor ikke længere kan indhentes af FC Helsingør.
Oprykningen kom i hus på baggrund af et flot forår, hvor østjyderne har hentet 23 point ud af 27 mulige og været ubesejret i oprykningsspillet.
Mandag aften var ingen undtagelse for succesen, hvor to scoringer midt i første halvleg grundlagde en stensikker sejr for Horsens.
I sidste runde af 1. division skal Horsens i aktion mod Hvidovre, mens FC Fredericia møder Lyngby, der også sikrede sig oprykning mandag.
Spillet bølgede frem og tilbage i begyndelsen af kampen i Fredericia, hvor begge hold kom frem til flere fine forsøg.
Som opgøret skred frem, trykkede Horsens dog på, og det resulterede i to hurtige scoringer efterfulgt af hinanden.
Først skød kantspilleren Lirim Qamili bolden i mål efter et forsvarskoks i det 23. minut, og så fordoblede midtbanespilleren Moses Opondo føringen fire minutter senere.
Lirim Qamili kom igen på måltavlen, da han et minut inde i anden halvleg gjorde det til 3-0 på et skud til det lange hjørne.
Målet punkterede Fredericia for en stund, men mod slutningen af kampen pressede holdet på for en reducering. Den kom dog aldrig.
I stedet blev det til endnu en Horsens-scoring, da angriberen Anders Jacobsen elegant loppede bolden i mål til slutstillingen 4-0.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
El Clásico kan afgøre det hele
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
Klar transferbesked til Christian Eriksen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
