AC Horsens leverer overskud: Har store planer

AC Horsens er klar til at tage næste skridt, lyder det nu.



Når AC Horsens ser tilbage på 2023, så har det ikke været det fedeste år på banen. I foråret rykkede østjyderne ud af Superligaen, og i løbet af efteråret spillede man sig langt fra muligheden for at rykke op igen.

De kan dog glæde sig over, at økonomien stadig er i orden. Det viser sig nemlig, at de kan præsentere et overskud på knap fire millioner kroner. Det melder klubben ud på dens hjemmeside.

– Årets økonomiske resultat er tilfredsstillende og som forventet. AC Horsens er som fodboldklub meget afhængig af sine sportslige resultater. En nedrykning som vi oplevede i sæsonen vil på trods af faldskærmmidler og andre ting altid koste på økonomien. I en fodboldklub som AC Horsens, vil de sportslige resultater altid have stor betydning for vurderingen af et regnskabsår, skriver de og fortsætter:

– Konkurrencesituationen i Danmark er voldsom, og i AC Horsens var vi meget bevidste om, hvad der skulle til for at skabe et mere modstandsdygtigt superligahold. Reelt handler det om ressourcer og dermed om penge, lyder det fra klubben.

Det er der også på vej. De har allerede takket ja til muligheden for at få amerikanske Carlisle Capital ind. De har endvidere planer om at investere 'massivt'.

– AC Horsens er en sund og veldrevet fodboldklub med en stærk organisation og dygtige folk, og vi er nu klar til i fællesskab at tage de næste skridt, så vi kan udvikle klubben yderligere, siger bestyrelsesformand Bill Binnie.

Klubben har desuden udsigt til at få Brøndbys assistenttræner Martin Retov ind som cheftræner fra næste sæson.

I denne sæson skal de dog have overstået det nedrykningsspil, som de er en del af i 1. division. Her har de dog 11 point ned til nedrykningsstregen.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid