Ærlig Salquist vil hjem til Danmark: Det har ikke været godt nok af mig

Tobias Salquist satser på at vende hjem til Danmark. Hans kæreste skal snart føde deres første barn, og så har han brug for en ny start, efter han med egne ord ikke har været god nok i Lillestrøm.



Tobias Salquist er egentlig på kontrakt i Lillestrøm SK i Norge, men i disse dage træner han med i Esbjerg fB. Den tidligere Silkeborg-spiller håber, at han kan gøre sig fortjent til en aftale med EfB.

Der er to grunde til, at han gerne vil tilbage til Danmark: For det første skal han snart være far, og han har set sin kæreste meget lidt, mens hun har været gravid. For det andet har han brug for en frisk begyndelse efter en svær periode, hvor han efter eget udsagn ikke har leveret godt nok.

Det var i forvejen en svær situation at have kæresten boende i Silkeborg, mens han selv boede i Norge, og coronavirussens rejserestriktioner gjorde det ikke bedre.

– Jeg har måske set min kæreste sammenlagt en måned, mens hun har været gravid. Det har selvfølgelig også spillet ind, at jeg kan få ro på tingene og styr på det. Men det skal ikke være nogen undskyldning, at der har været corona, og at jeg ikke har kunnet se min kæreste. Der er sgu mange, der har det hårdere, end jeg har. Men det har været med til at påvirke det, siger Tobias Salquist til tipsbladet.dk.

Han mener selv, at kvalerne uden for banen har noget at gøre med, at han efter egen målestok ikke har været god nok.

Læs også:På prøve: Esbjerg tester to tidligere Superliga-spillere

– Jeg må også bare erkende, at jeg ikke har præsteret godt nok i Lillestrøm, efter vi rykkede ned. Der har været for få kampe, hvor jeg har haft det niveau, som jeg godt ved, jeg kan have, siger han.

– Det hænger også sammen med, at det har været vanskeligt uden for banen. Så jeg håber på, at vi kan finde løsning.

Beslutningen om at vende hjem er altså både udløst af personlige hensyn og sportslige hensyn.

– Jeg har bare ikke præsteret, og det har frustreret mig rigtig meget. Så må jeg kigge på, hvad jeg kan gøre. Jeg tror, at det hjælper at komme hjem og få ro på. Det er også en stor ting at få sit første barn. Hvis jeg kommer hjem og er ved min familie, vil jeg også være sikker på at være med til mit barns fødsels. Det er ikke sikkert, jeg kunne det, hvis jeg var i Norge, så det har også spillet stort ind.

– Så det vil glæde mig, hvis jeg kan komme hjem til Danmark, og hvis det bliver til en klub som Esbjerg, er det endnu mere fantastisk, siger Tobias Salquist.

25-årige Salquist spillede i belgiske Waasland-Beveren, før han kom til Lillestrøm, men bare fordi han satser på at vende hjem til Danmark, er han ikke færdig med udlandet. 

– Nej, overhovedet ikke. Men hvis jeg vil noget mere, må jeg også blive bedre. Jeg skal udvikle mig og bedre en fodboldspiller. Det kunne være godt med en god start nyt sted. Jeg må bare erkende, at det er gået lidt i stå med mig. Jeg må hanke op i mig selv og kigge indad, hvad jeg kan gøre, siger han.

– Jeg er sikker på, at jeg nok skal komme tilbage til mit niveau, hvis jeg får ro og styr på mit hoved. Jeg skal i hvert fald nok gøre alt for det.

Tobias Salquist ved ikke, hvor længe han skal træne med i Esbjerg fB. Han fik en lille halv time i fredagens testkamp mod AC Horsens.

Han er stadig på kontrakt i Lillestrøm, men parterne er allerede i dialog om en løsning. Som Salquist siger:

– Hvis Esbjerg gerne vil have mig, skal jeg nok få løst det.

Læs også:Dansker i Norge: Er i dialog med sin agent om fremtiden
Læs også:Lillestrøm-dansker i chok efter nedrykning: Man husker det her om 100 år
Læs også:Silkeborg overvejer at hente gammel kending




LIVE

LIVE: Superliga-profil skadet – misser landskampe

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Stiktosset – her er Delaneys svar



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Josip Radošević på samtlige forsider

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Afslører vild transfer-historie

– Han er den værste træner, jeg har haft!

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

I svime over Pelle Mattsson

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Rasmus Højlund revser konkurrent



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Krisen er blevet til en katastrofe?

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Viser målform før vigtig landskamp

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Mål i spansk mandagskamp

FC Midtjylland misser gylden chance

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby