Tobias Salquist er egentlig på kontrakt i Lillestrøm SK i Norge, men i disse dage træner han med i Esbjerg fB. Den tidligere Silkeborg-spiller håber, at han kan gøre sig fortjent til en aftale med EfB.
Der er to grunde til, at han gerne vil tilbage til Danmark: For det første skal han snart være far, og han har set sin kæreste meget lidt, mens hun har været gravid. For det andet har han brug for en frisk begyndelse efter en svær periode, hvor han efter eget udsagn ikke har leveret godt nok.
Det var i forvejen en svær situation at have kæresten boende i Silkeborg, mens han selv boede i Norge, og coronavirussens rejserestriktioner gjorde det ikke bedre.
– Jeg har måske set min kæreste sammenlagt en måned, mens hun har været gravid. Det har selvfølgelig også spillet ind, at jeg kan få ro på tingene og styr på det. Men det skal ikke være nogen undskyldning, at der har været corona, og at jeg ikke har kunnet se min kæreste. Der er sgu mange, der har det hårdere, end jeg har. Men det har været med til at påvirke det, siger Tobias Salquist til tipsbladet.dk.
Han mener selv, at kvalerne uden for banen har noget at gøre med, at han efter egen målestok ikke har været god nok.
Læs også:På prøve: Esbjerg tester to tidligere Superliga-spillere
– Jeg må også bare erkende, at jeg ikke har præsteret godt nok i Lillestrøm, efter vi rykkede ned. Der har været for få kampe, hvor jeg har haft det niveau, som jeg godt ved, jeg kan have, siger han.
– Det hænger også sammen med, at det har været vanskeligt uden for banen. Så jeg håber på, at vi kan finde løsning.
Beslutningen om at vende hjem er altså både udløst af personlige hensyn og sportslige hensyn.
– Jeg har bare ikke præsteret, og det har frustreret mig rigtig meget. Så må jeg kigge på, hvad jeg kan gøre. Jeg tror, at det hjælper at komme hjem og få ro på. Det er også en stor ting at få sit første barn. Hvis jeg kommer hjem og er ved min familie, vil jeg også være sikker på at være med til mit barns fødsels. Det er ikke sikkert, jeg kunne det, hvis jeg var i Norge, så det har også spillet stort ind.
– Så det vil glæde mig, hvis jeg kan komme hjem til Danmark, og hvis det bliver til en klub som Esbjerg, er det endnu mere fantastisk, siger Tobias Salquist.
25-årige Salquist spillede i belgiske Waasland-Beveren, før han kom til Lillestrøm, men bare fordi han satser på at vende hjem til Danmark, er han ikke færdig med udlandet.
– Nej, overhovedet ikke. Men hvis jeg vil noget mere, må jeg også blive bedre. Jeg skal udvikle mig og bedre en fodboldspiller. Det kunne være godt med en god start nyt sted. Jeg må bare erkende, at det er gået lidt i stå med mig. Jeg må hanke op i mig selv og kigge indad, hvad jeg kan gøre, siger han.
– Jeg er sikker på, at jeg nok skal komme tilbage til mit niveau, hvis jeg får ro og styr på mit hoved. Jeg skal i hvert fald nok gøre alt for det.
Tobias Salquist ved ikke, hvor længe han skal træne med i Esbjerg fB. Han fik en lille halv time i fredagens testkamp mod AC Horsens.
Han er stadig på kontrakt i Lillestrøm, men parterne er allerede i dialog om en løsning. Som Salquist siger:
– Hvis Esbjerg gerne vil have mig, skal jeg nok få løst det.
Læs også:Dansker i Norge: Er i dialog med sin agent om fremtiden
Læs også:Lillestrøm-dansker i chok efter nedrykning: Man husker det her om 100 år
Læs også:Silkeborg overvejer at hente gammel kending
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
INTERVIEW
