Dansk klub køber anfører til spotpris

AC Horsens er meget tæt på at styrke defensiven - ifølge Tipsbladets oplysninger.



AC Horsens betondefensiv har været gennem noget af en omvæltning denne sommer, hvor man har sagt farvel til Magnus Jensen og James Gomez.

Alexander Ludwig og Malte Kiilerich er fortsat i truppen, mens man har hentet Søren Reese hjem til dansk fodbold. Alligevel har starten på tilværelsen i 1. division været noget hakkende, og det vil man nu forsøge at sætte en stopper for.

Derfor er AC Horsens i gang med at færdiggøre de sidste detaljer i en handel med Varbergs BoIS om 29-årige Oliver Stanisic, ifølge Tipsbladets oplysninger.

Varbergs BoIS frister en hård tilværelse i Allsvenskan, hvor man er plantet i bunden med 11 point op til overlevelse. Oliver Stanisic forlængede for nyligt sin kontrakt frem til 2025, men med udsigten til fodbold i Superettan i næste sæson har man valgt at score en skilling på ham allerede nu.

Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler AC Horsens i underkanten af en halv millioner kroner for Oliver Stanisic, som bliver udstyret med en kontrakt for de kommende tre år.

Oliver Stanisic, 29 år, er kaptajn i Varbergs BoIS og har været fast mand hele sæsonen, men i mandagens nederlag til AIK måtte han give anførerbindet videre, da han ikke var en del af kamptruppen.

Det skyldes ifølge Tipsbladets oplysninger, at han er på vej til Danmark for at færdiggøre de sidste detaljer med AC Horsens, inden han skal forsøge at hjælpe dem længere frem i tabellen.

AC Horsens nye cheftræner, Joakim Persson, kender også Oliver Stanisic fra deres fælles tid i Varbergs, og nu bliver de genforenet i dansk fodbold, hvilket også har spillet en stor rolle i Oliver Stanisic klubvalg. Den svenske avis Hallands Nyheter var de første til at skrive om handlen.

Den svenske midtstopper, der måler tæt på to meter, har spillet knap tre år i Varbergs BoIS. Skiftet til AC Horsens bliver hans første uden for hjemlandets grænser.

AC Horsens har efter syv spillerunder noteret sig for ni point, hvilket efterlader dem på syvendepladsen i NordicBet Ligaen. Aktuelt har man et hul på otte og ni point op til de øvrige oprykningskandidater i AaB og Sønderjyske.





Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

FC København – Sønderjyske

– De skal skille sig af med ham!

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Her sætter Vingegaard grænsen

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

AGF kriger sejren hjem

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCN ydmyger Silkeborg

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Trækker overskrifter i Sydkorea

Kæmpe triumf for Frank

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Randers FC – AGF

FCM smed point i kæmpe drama

Viborg FF – FC Midtjylland

Tullberg skifter fire mand

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse